הבלוג של גלית דורון יעקב

גלית דורון יעקב

עורכת דין מזן אחר - יזמית בנשמה, אוהבת ומאמינה באנשים! מלווה לקוחות בנושאי - נדל"ן , אבטחת מידע , עזבונות ויפוי כח מתמשך.

עדכונים:

פוסטים: 6

החל מאפריל 2018

מערכת החינוך השמרנית מלמדת את הילדים חומר לימודי ואולי גם כישורי למידה, וספק אם מלמדת כישורי חיים. הגיע הזמן לפתוח במערכת החינוך צוער לחיים האמיתיים ולשלב תכנים מהחיים אגב הטמעת שיטות לימוד חדשות ומעניינות יותר

27/11/2019

כאמא למתבגרים מתוחכמים, צברתי “שעות חטיבה” בשיחות משמעת ויחסינו לאן.  מעבר לעובדה שבכל פעם פגשתי צוות יוצא דופן ברצון לעזור, הבנתי די מהר ששיטת החינוך המיושנת, אינה מתאימה לחיים, לילדים של היום, והיא למעשה שיטה שהתקבעה איפשהו עם קום המדינה, ולא ממש התאימה עצמה לנסיבות המשתנות ולעולם הדיגיטלי המהיר שאנחנו חלק ממנו היום.

היום, כשכתה שלמה מפריעה למורה, אומרים שהכתה מופרעת, אבל לא עוצרים שניה לבדוק – אולי יש בעיה בתכנים הנלמדים ואולי יש בעיה באופן הלימוד. כאשר מורה מכתיב שיעור שלם לתלמידים חומר, לא במקרה מתגלים כל אותם ילדים עם הפרעות קשב, שלא מסוגלים לנשום בשממה המטורפת הזו שמערכת החינוך השמרנית מובילה אותם אליה. יתר הילדים פשוט סובלים בשקט.

כשאני שואלת את הילדים איך היה בבית הספר, התשובה “משעמם” היא תשובה רגילה. כואב לי שהפסקתי להתרגש מהתשובה הזאת. זה לא אמור להיות ככה.

כהורה, קשה שלא להיות בתחושה שמערכת החינוך מובילה את הילדים לתלם מסויים, כזה שאולי כולנו גדלנו עליו: בי”ס, צבא, לימודים, עבודה. מעטים המקומות שבהם אנשי חינוך שמים לעצמם מטרה לחנך וגם ללמד חומר לימודי שבאמת יתן ערך לילדים בחיים האמיתיים. זה נראה (וגם נשמע משיחות שאני מקיימת עם מורים) שהמערכת מנחה את אנשי החינוך להיות כאלו. כדי להיות שונה, הילד חייב לצאת נגד המערכת ואז יש לזה מחירים שונים.

בשיטת החינוך המסורתית הקשר בינה לבין החיים האמיתיים, קלוש ברוב המקרים. זו לא קלישאה להגיד שמערכת החינוך, בתצורתה הנוכחית, לא רק שלא ממש מכינה את הילדים לחיים, אלא שאולי זה קצת מוגזם לדרוש ממנה אחרת.  אז נכון, הילדים לומדים שפות, ולומדים מדעים ומתמטיקה אבל את הדברים הבסיסיים של החיים -  כמו מקום המגורים, נדל”ן, כסף ותובנות ביחס לכסף,יזמות, אינטרנט, פרטיות, התפתחות אישית, בטחון עצמי, יחסים , זוגיות , הורות ועוד, אין באמת מענה. ההפך, לפעמים יש תחושה שמטרת העל של מערכת החינוך היא להוביל את הילדים לתלם המקובל.

לפני שנתיים יזמנו בבית הספר היסודי, פרוייקט מנהיגות ויזמות, ויחד עם שותפתי לפרוייקט, ויתר חברי הועד ובתמיכת מנהלת בית הספר, הובלנו את תלמידי כתות ו’ בפרוייקט מקסים בו הם חוו איך פועלת חברה עסקית, ולמעשה גייסו כספים למסיבת סוף השנה במתווה שהעצים את החוזקות שלהם, את המסוגלות ולימד אותם איך פועלת חברה עסקית למטרות רווח בחיים האמיתיים.

עוד על הפרוייקט המקסים, ניתן לראות בווידאו הסיכום שערכנו

תמונה_של_הפרוייקט

 

(יוצר: אופק יעקב. צילום ועריכה: אלבום פרטי)

כעורכת דין העברתי עשרות הרצאות על החיים – איך משקיעים בנדל”ן, מה צריך לדעת לפני קניה או מכירה של דירה, נדל”ן בחו”ל. מחשבות ואמונות מגבילות על כסף, תוכנית עסקית זוגית ועוד. תמיד ראיתי לנגד עיני את הפרקטיקה והחיים, והכנסתי אותם לתוך ההרצאות שלו.

יש לי חלום, להכניס למערכת החינוך תכנים של החיים – מלימודי יזמות, נדל”ן, אינטרנט,  פרטיות, ועד לימודי התפתחות אישית, יחסים, הורות  ועוד.

אני מחפשת את אותה מנהלת בית ספר שתרים את הככפה ורצה להכניס את לימודי החיים לתלמידי חטיבת הביניים והתיכונים. כדי להפוך את הלימודים ללימודים של החיים. כדי להבטיח שבוגרי בית הספר יקבלו כלום, של העת הזו. כלים להתמודד עם הדברים הרגילים של החיים. כלים שיאפשרו לבני הנוער להאמין בעצמם, ביכולות שלהם, ביכולתם לחיות חיים בחופש כלכלי. ביכולתם לשנות את העולם.

אני ואת נשנה את העולם. אמרו את זה קודם לפני, זה לא משנה. אני ואת נשנה את סדרי בראשית ונפיח רוח חיים במערכת החינוך.

 

ליצירת קשר : 0548050548, 03-6437776 [email protected]

עוד מהבלוג של גלית דורון יעקב

שלום עולם!

ברוכים הבאים לבלוג החדש שלי!...

תגובות

פורסם לפני 2 years
תצוגה מקדימה

עורכת דין רוחנית - WTF?

לא יודעת מה אתם חושבים על עורכי דין, אבל אם בוחנים את הבדיחות שהמציאו במהלך השנים על עורכי דין, כרמז למה שהציבור חושב על עורכי דין, אפשר לסכם את זה במילים קשות כמו:  לוחמניים,  דורסניים וחסרי מצפון. שכחתי משהו? אה, כן -...

יפויי כח מתמשך

אף אחד לא הכין אותי לזה, שטלפון תמים של שכן, שרק רצה לעזור להורים, יסתיים בדרמה ובמלחמת עולם שלי, אני מול טיפול נמרץ ומד"א.... אבי חולה במחלה נדירה, כזאת שהפכה אותו לסוג של כלוא בגופו. כזאת שהפכה אותו לנזקק לעזרת הזולת. תלוי...

תגובות

פורסם לפני 11 months

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה