הבלוג של גלית דיאמנט

סיפורים מהקישקע

כותבת בעיקר אותי. יהיה לי הכי כיף בעולם לדעת שקראת והרגשת שכתבתי גם אותך.

עדכונים:

פוסטים: 81

החל מאפריל 2013

מקווה שתתעשת ותבין שלא זורקים לפח 100 שנות חינוך איכותי בשם אג’נדה ריקה מתוכן, ושהבחירה במכנה המשותף הנמוך היא בבחינת בכי לדורות.

18/01/2015

בהמשך לעתירת ביה”ס הריאלי לבג”ץ נגד משרד החינוך, אני פונה להיגיון הישר שלך ומבקשת ממך בכל לשון של בקשה שתפעיל אותו. כן, אני יודעת שאתה כבר לא עומד בראש משרד החינוך, שאתה עסוק בבחירות הקרובות ושזה לא ממש מעניין אותך, אבל אתה יצרת את הדרמה הגדולה הזאת, אז קח אחריות ותעזור למצוא פתרון מתקבל על הדעת.

מאז ומתמיד היה ביה”ס הריאלי חלוץ ומצפן בעשייה החינוכית בישראל. הוא ייסד את הצופים, את הגדנ”ע, את מועצת התלמידים, את החיבור השנתי, את לימודי המזרחנות ועוד שורה של מפעלים שאומצו בהמשך על ידי משרד החינוך והפכו לנחלת הכלל.  אלפי בוגרים ידועי שם נמצאים בעמדות מפתח בחברה הישראלית וממשיכים את דרכו של ביה”ס שמחנך את תלמידיו להיות בני אדם, מעורבים ומשפיעים, בהם נשיא, ארבעה רמטכ”לים, שלושה שופטי בית המשפט העליון, עשרות חתני וכלות פרס ישראל ועוד.

הוא אחד הבודדים שבהם אהבת הארץ דרך הרגליים איננה רק סיסמה. לא תראה עוד בית ספר בארץ עם כל כך הרבה טיולים, סיורים לימודיים וסמינרים; בית ספר שרוח ההתנדבות והתרומה לקהילה כל כך מושרשים בהווייתו; בית חינוך שמייחס חשיבות מיוחדת, כמעט קדושה, לזיכרון והנצחה.

ביה"ס הריאלי, טקס יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ופעולות האיבה. קרדיט: יואב איתיאל, מגזין המושבות.

(ביה”ס הריאלי, טקס יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ופעולות האיבה. קרדיט: יואב איתיאל, מגזין המושבות).

לא תראה עוד בית ספר שמשקיע כל כך הרבה משאבים לשמירת המורשת תוך התחדשות ושינוי בלתי פוסקים בשיטות ההוראה, בסביבות הלמידה, בשאלת תפקיד המחנך ועוד ועוד. אין יום שבו אנשי הריאלי לא שואלים את עצמם מה עוד אנחנו יכולים לעשות כדי לתת לתלמידים חוויית חינוך אמיתית.

אתה הרי יודע את כל הדברים האלה, ובחגיגות ה-100 לביה”ס גם אישרת אותם מול המצלמות. הנה תזכורת, למקרה ששכחת:

[youtube fwMrko4-ugk nolink]

אתה גם יודע שהסיסמה שלו, “והצנע לכת”, קיבלה במרוצת השנים פרשנות שהולמת את רוח הזמן. והצנע לכת לא עולה בקנה אחד עם סגפנות: מדובר בסטייט אוף מיינד שבוחן כל דבר ולומד מכל אדם. הווה אומר: אני לא יודע הכל, אני יכול ללמוד מאחרים, אין אמת אחת מוחלטת.

משרד החינוך בראשותך לא הצניע לכת עם ההחלטה החד צדדית, האטומה והבלתי סבירה בעליל להורות לריאלי לקצץ 40 אחוז מתקציבו, מבלי להציע פתרונות של ממש לשאלה איך בכל זאת יוכל בית הספר להמשיך להתקיים ולהציע חינוך איכותי עליו הוא אמון.

ההנחיה השרירותית שלך מונעת מהורים את הזכות להחליט מהי מסגרת החינוך המועדפת לילדיהם. אתה ושכמותך תאמרו: לא כולם יכולים. ואני אומרת, אתה צודק. אבל רבים וטובים עושים סדרי עדיפויות, ובוחרים במודע לוותר על שיפור דיור או נופש או מותרות אחרות למען השקעה ארוכת טווח בחינוך. ההחלטה הבלתי דמוקרטית שלך מונעת מאנשים כמוני וכמוך את חופש הבחירה שנשען על סולם ערכים אישי.

לאחרונה נשמעת בכנסי “יש עתיד” מדבר בעיניים נוצצות על “למידה משמעותית”. רק לא הסגרת שאת המושג הזה למדת מביה”ס הריאלי, שלא מחכה לרפורמות והצהרות אלא עוסק בחינוך משמעותי על בסיס יומיומי. ההנחיה השרירותית שלך מונעת מהריאלי את זכות הקיום, לא כל שכן להמשיך ליצור חינוך משמעותי. מה שמשתמע מתוך המעשים שלך הוא שעדיף ללכת על מכנה משותף נמוך בשם סיסמת השיוויונות, אליבא ד’פירון.

מקוה שתתעשת ותבין שלא זורקים לפח 100 שנות חינוך איכותי בשם אג’נדה ריקה מתוכן, ושהעדפת הבינוניות היא בבחינת בכי לדורות.

בנימה אישית: אני מחזיקה ממך אדם אינטליגנטי וערכי. עכשיו הגיע הזמן שתהיה ריאלי.

[youtube DmbQx5u5i7w nolink]

עוד מהבלוג של גלית דיאמנט

Thumbnail

לא נוח.

את משבר גיל הארבעים שלי חטפתי בדיוק לפני ארבע שנים, בגיל 42 וחצי, בערב כיפור. הבת שלי הודיעה שהיא רוצה להתחיל לצום, ואני החלטתי להכין ארוחה מפסקת ולצום יחד איתה לאות סולידריות. מיהרתי לענייני מכולת ובישולים, ועוד הייתי...

תגובות

פורסם לפני 7 years
Thumbnail

הדייט שלי עם אריאל

גילוי נאות: אני שונאת כביסה. שונאת לכבס, שונאת לקפל, והכי שונאת להחזיר למקום. חדר הכביסה שלי מזכיר לי את הקיטון של רסקולניקוב בחטא ועונשו: צר, אפלולי ומדכא, רק שבמקום מיטה...

תגובות

פורסם לפני 7 years
Thumbnail

גיבורה מקומית.

זה סיפור לא שגרתי על מכתב לא שגרתי שקיבלתי מאישה לא שגרתית עם נסיבות חיים לא שגרתיות ויוזמה בלתי שגרתית בעליל. האישה הזו נכנסה לי ללב, פעמיים: פעם אחת כי נסיבות חייה הביאו אותה ואת בן זוגה למצב בלתי אפשרי, ופעם שנייה כי היא...

תגובות

פורסם לפני 5 years

תגובות