הבלוג של גליה קופליס

הבלוג של גליה קופליס

בגיל 16 כתבתי שיר שאני רוצה לעבור הכל, וזה אכן מה שקרה, לפחות לפי מה שאני מרגישה. עברתי ניסיונות שונים, למדתי נושאים רבים, כתבתי מאמרים, וסיפורים לילדים וספר בשם "סופרמרקט של אמונות". היום בגיל  61, סבתא לשניים, אני עדיין... +עוד

בגיל 16 כתבתי שיר שאני רוצה לעבור הכל, וזה אכן מה שקרה, לפחות לפי מה שאני מרגישה. עברתי ניסיונות שונים, למדתי נושאים רבים, כתבתי מאמרים, וסיפורים לילדים וספר בשם "סופרמרקט של אמונות". היום בגיל  61, סבתא לשניים, אני עדיין כותבת, ועדיין לא מפסיקה לבדוק כל דבר, כולל את עצמי, ולהסיק מסקנות חדשות או רגשות חדשים או חוויות חדשות ללא מילים.

עדכונים:

פוסטים: 8

החל מאפריל 2010

כל דור הוא המשך של הדורות הקודמים ותחילת הדורות הבאים. זה נותן משמעות לחיים שלנו ומוריד את הנטל של לעשות הכל לבד בתקופת חיים אחת.

25/06/2010

לפני למעלה ממאה שנה חיה גיטה בעיירה קטנה ברוסיה. היא היתה אשה גוצה, מוצקה, ראשה מכוסה במטפחת צבעונית גדולה והבעת פניה חמורה. מטבעה היתה אשה חזקה, נוקשה, וכולם יראו מפניה. בעלה  סחר בחפצים ישנים ומילא את עגלתו הרתומה לסוס זקן מכל הבא ליד ובקושי הוציא את לחמו. גיטה בילדותה אהבה לספר סיפורים לאחיה ולאחר נישואיה הקשיבה בשקיקה לסיפוריו של בעלה לאחר סיבוביו בכפרים. היו להם חמישה ילדים לאחר 10 הריונות בהן  כמה תינוקות מתו בלידה או נפטרו בינקותם ממחלות.
 
אחת מהבנות של גיטה, פרל, נישאה לנער בן גילה כששניהם היו בני 15. חייהם היו צנועים אך מספקים. בשעות הפנאי הוא ניגן בכינור ואילו היא חיברה מילים למנגינות שחיבר. נולדו להם 4 ילדים, בנים ובנות. האב נפטר במפתיע בגיל צעיר ופרל נותרה אלמנה מרודה. כדי לפרנס אותה, הבנים הגדולים יצאו לעבוד מייד עם מות האב בגיל 14 ו-15, והבנות הצעירות יצאו לעבוד ולפרנס את אמם גם הם באותו גיל. הילדים מאוד כיבדו את אמם האלמנה ותמכו בה ועשו גם את רוב עבודות הבית. הם העריכו את תקיפותה ואת יכולתה לנהל את המשפחה למרות העוני.
 
הבנות של פרל עלו לישראל עם קום המדינה לאחר שעברו את מוראות מלחמה העולם. אחת מהן נישאה לאיש שהפך לימים לתעשיין עשיר ומפורסם ואילו האחרת, טובה, נישאה לבעלה בעל עסק בארץ מוצאו שירד מנכסיו מייד כשעלה לארץ ועבד בעבודות מזדמנות. החיים בארץ עם פליטים כמוהם מכל קצווי העולם היו קשים. טובה ציפתה מבעלה ומילדיה שיהיו צייתנים ומפנקים כמו שהיו היא ואחיה לאמה, אך הילדים למדו בישראל שהם יכולים להיות חוצפנים  והתמרדו. היא רבה אתם כל הזמן כדי שיעשו מה שחשבה שהוא נכון, כעסה שלא תמכו בה, ודרשה שיעבדו מייד עם תום לימודיהם. בבוקר קראה ספרות יפה וכתבה שירים וסיפורים קצרים והקריאה אותם לילדיה קצרי הרוח.
 
אחת הבנות, רינה, עזבה את הבית כבר בגיל 16 וחיה בחדרון קטן בשרון. היא היתה לבושה כהיפית ולמדה ספרות ופילוסופיה תוך כדי עבודה כעוזרת בית. כתבה סיפורים שונים, ושלחה אותם להוצאות אך אף אחד לא פירסם אותם. היא נישאה והתגרשה 3 פעמים. בנישואיה הראשונים ילדה בן ובת. היא טיפחה את הילדים. היתה רכה כלפיהם, מפנקת מדי מתוך חשש להיות קשוחה  כאמה וסבתה, ועבדה בעבודות מזדמנות כדי שתוכל לקנות את כל מה שהילדים רצו. אבל נגררה למריבות במקומות העבודה ונאלצה להחליף מקום עבודה מדי שנתיים ובדרך כלל העדיפה להיות לבדה עם ספריה.
 
בתה רותם למדה תרגום ותרגמה הרבה מאוד ספרים, אך לא כתבה דבר בעצמה. מדי פעם השתתפה בחוגי דרמה ובתיאטרון קהילתי כי היה לה כישרון לדרמה. היא נישאה למנהל במפעל גדול ואילו היא עצמה הקימה משרד לתרגום בו העסיקה 2 עוזרים והיתה מנהלת מאוזנת ויודעת לעודד ולפרגן וגם לנחם כשצריך אך לא הסכימה להוסיף עובדים משום שהדבר עורר בה מורא. הם היו מצליחים למדי וילדיהם זכו לפינוקים .
 
הבת של רותם, רומי, היתה ילדה רעשנית ומצחיקנית וחברותית. היא השתתפה בחגיגות בית הספר וביימה מחזות עם ילדים מהשכונה. בבגרותה כתבה סיפורים ומחזות שזכו לפירסום רב בעולם. וכן גם לימדה באוניברסיטה ספרות ודרמה. היה בה המון כריזמה וידעה לדבר עם קהל רב. היא נישאה לשחקן מפורסם ונולדו לה  2 ילדים.
 
בחדר השינה שלה רומי הציבה את תמונותיהן של כל בנות המשפחה על הקיר ממול לראשה, תמונות בשחור לבן של הסבות שלה שראשן עטוף במטפחת, רינה בלבוש ההיפי, ורותם אמה  בחליפה השחורה המהודרת שלה. כל  לילה עם כניסתה למיטה בחדר השינה היא  מביטה בתמונות הנשים שכל אחת מהן כללה את הגלגול הקודם של אמה  כבובות בבושקה בדרך חדשה וחכמה יותר  מאימותיהן ומודה בפני כל אחת ואחת מהן שהואילו להיות הגלגולים המפרכים של רומי ואיפשרו לה את האושר והעושר של חייה היום.
 
  

עוד מהבלוג של גליה קופליס

מה שהייתי מציעה לשנות בסלונה

בעיתונים של הקהל הרחב, גברים ונשים, יש סדר מסוים שנקבע על ידי גברים, קודם פוליטיקה, ממשלה, שרים, טורקיה וכד' ובמקביל רציחות ואסונות ותאונות, מה שיותר בולט באותו רגע. אחר כך יש לפי הסדר פחות או יותר: כלכלה, ספורט, רכילות,...

תגובות

פורסם לפני 10 years

אמא טובה היא אמא המוותרת על עצמה

זה חל גם על אבות אבל בדרך כלל, עדיין, האמהות הן הדומיננטיות בחינוך. כשאני נזכרת בילדותי אני לא מתפעלת ממה שהורי עשו בשבילי אלא מתי הם ויתרו על עצמם למעני ולא מדובר על דברים גדולים. בזה הצטיין דווקא אבי. אני זוכרת איך כאשר...

תגובות

פורסם לפני 10 years

20:80

לפי עקרון שנוסח על ידי כלכלן איטלקי בשם פארטו 80 אחוז מהעושר נמצא בידי 20 אחוז מהאוכלוסייה. אפשר גם להשתמש במספרים 90:10 או 30:70 או 20:80. עיקרון זה הפך ברבות הימים למעין נוסחה להרבה תופעות. התופעה שאני רוצה להצביע עליה היא התופעה...

תגובות

פורסם לפני 9 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה