הבלוג של גליה דור

גליה

מאמינה ש"חיים רק פעם אחת" ולכן צריך לחיות אותם במלואם, עכשיו, הרגע. כותבת על סרטים שאהבתי, מנות שטרפתי, הופעות שגרמו לי לשיר, תערוכות שהביאו אותי לדמעות, וגם על הרגעים הקטנים האלה עם הילדים, שבשבילם שווה לחיות. חיה, רוב... +עוד

מאמינה ש"חיים רק פעם אחת" ולכן צריך לחיות אותם במלואם, עכשיו, הרגע. כותבת על סרטים שאהבתי, מנות שטרפתי, הופעות שגרמו לי לשיר, תערוכות שהביאו אותי לדמעות, וגם על הרגעים הקטנים האלה עם הילדים, שבשבילם שווה לחיות. חיה, רוב הזמן, ע"פ המשפט: One life, live it now בואו לבקר אותי בבלוג שלי: www.1-life.co.il או בעמוד המלצות התרבות שלי באינסטוש: 1life_experience

עדכונים:

פוסטים: 34

החל ממרץ 2010

ווינסטון צ’רצ’יל אמר פעם שאיש לא תרם לניצחון על הנאצים יותר מאלן טיורינג. חבל שאף אחד לא ידע עד לפני כמה שנים מי זה אלן טיורינג. אבל עכשיו מגיע הסרט הביוגרפי על חייו שמצליח להיות גם מותחן וגם דרמה מרגשת מאוד שמספר את הסיפור הכי מדהים שאולי עוד לא שמעתם על מי שהוביל את הפיצוח של מכונת ההצפנה “אניגמה” של הצבא הגרמני – פיצוח שתרם ע”פ המומחים לקיצור המלחמה באירופה בפרק זמן שבין שנתיים לארבע שנים, ומנעה עוד 14-20 מיליוני קורבנות!!!!!

12/01/2015

ווינסטון צ’רצ’יל אמר פעם שאיש לא תרם לניצחון על הנאצים יותר מאלן טיורינג. חבל שאף אחד לא ידע עד לפני כמה שנים מי זה אלן טיורינג. אבל עכשיו מגיע הסרט הביוגרפי על חייו שמצליח להיות גם מותחן וגם דרמה מרגשת מאוד שמספר את הסיפור הכי מדהים שאולי עוד לא שמעתם.

אז רק כדי להסביר קצת, אלן טיורינג היה גאון מתמטי, שנולד בבריטניה ב- 1954. הוא הנחיל לעולם את מכונת טיורינג – מודל מופשט לאופן פעולתו של המחשב, ואת מבחן טיורינג – מבחן הבודק האם למכונה כלשהי יש בינה מלאכותית שלא תאפשר להבחין בינה לבין אדם. בצד המעשי הוא נחשב לאחד השותפים העיקריים אם לא המוביל בפיצוח מכונת ההצפנה “אניגמה” של הצבא הגרמני – פיצוח שתרם ע”פ המומחים לקיצור המלחמה באירופה בפרק זמן שבין שנתיים לארבע שנים, ומנעה עוד 14-20 מיליוני קורבנות!!!!!

עיכלתם? ועכשיו ההמשך (שהוא קצת ספוילר לסרט אבל לא ממש, רק ברמת העובדות). טיורינג שם קץ לחייו בשנת 1954, שבועיים לפני יום הולדתו ה-42, ע”י אכילת תפוח מורעל, (מחווה לסרט האהוב עליו, שלגייה ושבעת הגמדים – כן, אתם מתחילים להבין איזה סוג של אדם הוא היה) וזאת בעקבות תופעות לוואי איומות שסבל מהן בעקבות טיפול הורמונלי שנכפה עליו לאחר שהורשע בהומוסקסואליות, שהייתה באותן שנים עבירה פלילית בבריטניה, שלא אפשרו לו להמשיך לעבוד על המצאות נוספות.

במשך שנים, הוא הועלם באופן מוחלט מעל דפי ההיסטוריה, ורק ב- 2009, בעקבות עצומה של אזרחים, התנצל ראש ממשלת בריטניה, גורדון בראון, התנצלות רשמית ופומבית בשם הממשלה הבריטית על “היחס המחריד שנהגו כלפי טיורינג”, וב-2013 העניקה לו המלכה אליזבת השנייה חנינה שלאחר המוות.

ועכשיו הסרט המצויין הזה, מביא את סיפורו לקדמת הבמה ולתפוצה בינלאומית, ועל כך כבר מגיעים לו שבחים רבים. תוסיפו את העובדה שמדובר בסרט מצויין וקיבלתם עסקת חבילה שאי אפשר לסרב לה.

הסרט מתמקד בתקופת נעוריו של טיורינג, בה נבנית התשתית להבנת אישיותו המורכבת, ובשנות המלחמה במערכת ההצפנה הנאצית שם הוא נלחם בכל החזיתות בכדי להגשים את חלומו, למרות הסיכויים האפסיים שזה יצליח, ובעיקר כי אף אחד חוץ ממנו לא ממש מבין על מה הוא מדבר ובטח לא מאמין בו שיצליח.

אחד הגורמים המרכזיים להצלחת הסרט, מלבד העלילה המרתקת, הוא המשחק המצוין של קמברבאץ’, השם החם ביותר בעולם המשחק, שגם דומה לטיורינג באופן מדהים, וגם מצליח להעביר, אמנם באיפוק רב כיאה לסרט אנגלי את המורכבויות העצומות של נפשו, ואת האישיות הגבולית של טיורינג. עוזרים לו שחקני המשנה המצויינים ובראשותן קירה נייטלי המקסימה בתפקיד המתמטיקאית המבריקה שעומדת לצידו.

אז תלכו לראות. גם כי הוא כנראה יזכה בכמה אוסקרים אבל בעיקר כדי להחשף לאחד הסיפורים המדהימים של ההיסטוריה האנושית, ששזורים בו היטב פיסת היסטוריה ששינתה את פני העולם אבל גם סיפור אישי קורע לב, של אדם שהיה שילוב של גאון עם תסמונת אספרגר, אבל מלא בבטחון עצמי עם סיפור חיים שלא הייתם יכולים אפילו לדמיין, וסוף טראגי שאותו בטח לא הייתם יכולים לדמיין בעולם של היום.

עוד מהבלוג של גליה דור

לפעמים חלומות מתגשמים

בגיל הילדות אתה חולם על אופניים חדשים או על ברבי כלה, או אם אתה יותר מעודכן על פלייסטיישן 3 ואייפד 2 או להיות כוכב בערוץ הילדים. אחר כך באים הנעורים והחלומות מתחלפים באייפון 4 ולעבור טסט ראשון ונשיקה ראשונה. בעידן שלנו זה...

תגובות

פורסם לפני 9 years

סטיב ג’ובס – idie

תאילנד. בוקר יום חמישי. קמתי לי מוקדם בין עצי הקוקוס. פתחתי את האייפד שלי (אייפד 1, מצטערת) כדי לבדוק את מצב הגלים. ב ynet התאילנדי היה כתוב שסטיב ג'ובס מת. בדקתי גם ב ynet הישראלי. בכל זאת, לא תמיד אפשר לסמוך על התאילנדים. גם שם...

תגובות

פורסם לפני 9 years

שניאור חשין – הקלות הבלתי נסבלת של החיים והמוות

ביום שישי בבוקר נהרג שניאור חשין, בן 42, בעת שרכב על אופני הכביש שלו בכביש 444 ליד מחלף ראש העין. חשין התאמן לתחרות איש הברזל השלישית שלו, שתתקיים בעוד כמה שבועות באוסטריה. איש ברזל, אתם יודעים, נקרא כך כמטאפורה לחוסן הגופני...

תגובות

פורסם לפני 10 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה