עדכונים:

פוסטים: 7

החל מספטמבר 2014

29/09/2014

“מה נעים לאב לשבת בשולחן בנו. דומה הדבר להנאתו של איש הנח בצל אילן שנטע”
וולטר סקוט
 
אני אבא גאה לשני ילדים מדהימים – מיה בת ה-4 ובועז בן השנה וחצי. אני לא יודע מי יותר שובב אבל הביטוי “ילדים זה שמחה” ברור לי היום יותר מאי-פעם. אני מנסה מדי פעם לתאר לחבריי ומכריי (ללא הילדים עדיין) את ההבדל בין לפני ואחרי הילדים. בעוד הם רואים את לפניהם עולם אסוציאציות הכולל בתוכו את אובדן הזוגיות, אובדן שעות השינה, חוסר בפרטיות וכדומה אני מנסה להסביר להם שעולם התוכן משתנה לחלוטין. אין דבר שיותר מרגש ומשמח מאשר לראות שני זאטוטים רצים לכיוונך כשאתה חוזר מהעבודה. אין דבר יותר כיף מאשר לישון ביחד איתם, לשמוע אותם אומרים “אני אוהב אותך”, לדעת שאתה האדם החשוב ביותר בחייהם. כשאני רואה את בועז קופץ על הספות, כשאני מקבל ציור של מיה שהיא ציירה אותו בשביל “שתיקח אותו למשרד” זה דבר שמכווץ את הלב. ילדים משנים הכל, אבל רק רק לטובה.
להיות אבא לא מסתכם רק באותם רגעים שמחים ומדהימים. להיות אבא זו אחריות הרבה יותר גדולה מאשר הייתה לי אי-פעם, לא בתפקידי בצבא, לא בתפקידי הניהול אותם מילאתי בשנים האחרונות ואני סבור כי להיות אבא תהיה העבודה המשמעותית, החשובה והמאתגרת ביותר שאזכה לעשות בימי חיי. להיות אבא זה לדעת לאהוב אותם אבל לדעת שאני גם צריך לחנך אותם. זה לדעת לנזוף ולבקר אותם במקביל לכך שאני מעודד אותם ומרעיף עליהם אהבה. זה לדעת להגיד לה מה אסור אך במקביל לעודד אותם להיות סקרנים, יצירתיים ובוחני גבולות. כיום, בעולם העסקים המודרני להיות אבא לעיתים הפך למעמסה, לפעולה אגבית שאנו עושים אותה בין לבין ללא תשומת לב ראויה. אינספור פעמים אנו שומעים את הביטוי:”הייתי צריך להשקיע יותר בבית/זוגיות/ילדים” אך רובם ככולם מגיעים מאוחר מדי. אני זוכר שכשהייתי בכיתה יא אח של חבר שלי שבדיוק סיים את הלימודים אמר לי: “אל תמהר לסיים את בית-הספר, אתה עוד תתגעגע” בזמנו גיחכתי ולא הבנתי כיצד לעזאזל ניתן להתגעגע אך כיום אני מבין.
אנו ממהרים כל הזמן לשלב הבא בחיים, בבית ספר לצבא, בצבא לאוניברסיטה, מהאוניברסיטה לעבודה ומעבודה לעבודה חדשה. אנו לא מספיקים ליהנות משום רגע, אנו משולים  לעכברים בגלגל הרודפים אחרי הזמן ואחרי הקריירה. במקרים רבים ברירת המחדל של כולנו כוללת בתוכה הורדה לסדר עדיפות נמוך את החיים הפרטיים על חשבון התקדמות בציר המקצועי. למרות כל אותן התבטאויות של המבוגרים כי סדרי העדיפות שלנו (של הצעירים) אינם נכונים וכי עלינו ללמוד מניסיונם, אנו כפורקי עול “יודעים הכי טוב” ובוחרים לטעות בדרך שלנו. המשפחה/זוגיות/ילדים הם הדבר הכי חשוב וככזה יש להשקיע בהם את מירב תשומת הלב. אלו הם אבני היסוד שלנו הם המטרה בעוד כל השאר זה אמצעי ולא להיפך.
חינוך היא סוגיה הקרובה מאוד לליבי. אני חושב שהכל מתחיל ונגמר בחינוך, כל השאר זה טיפול בסימפטומים. על-מנת לשפר את המקום בו אנו חיים יש צורך לשפר את החינוך. עלינו להבין כי חינוך ילדינו הוא הדבר החשוב ביותר עלי-אדמות. קלישאתי עד כמה שזה, הילדים של היום הם המנהיגים של מחר, אין מה לעשות. בכדי להכין אותם לקבל החלטות נכונות בצורה עצמאית עלינו לתת להם את הכלים. אין זה אומר כי עלינו להחליט בשבילם, להסביר להם מה טוב להם, להגיד להם מה הם לא יכולים לעשות וכדומה.
אחד הסרטונים המרתקים ב”טד” הוא הסרטון של כיצד מערכת החינוך דיכאה את היצירתיות, אך ישנם מספר רב של סרטונים העוסקים בחינוך וכיצד לבנות את דמותו של הילד כך שהוא יוכל להגשים את עצמו. רובם ככולם מדברים על כך שעלינו להסיר את העכבות והמגבלות אשר אנו נמצאים בהם כתוצאה מהחינוך אותו קיבלנו או מתפיסת המציאות אותה אנו רואים. דווקא חוסר המגבלות טומן בחובו את היכולת של הנער/ה להגיע לקצה גבול היכולת. מדי יום אומרים לנו מה אנו לא מסוגלים, לא יכולים או לא רוצים. הנטייה הטבעית שלנו כבני אדם זה להעביר את הידע שלנו הלאה – גם כאשר מדובר בידע שלילי.
בכוחה של הטכנולוגיה לסייע לנו כחברה בכלל וכהורים בפרט לשפר את היכולת שלנו לחנך את ילדינו. הידע הרב המצוי באינטרנט לגבי גידול ילדים, שידורי הטלוויזיה העוסקים בכך ועוד מעלים את המודעות שלנו לגבי האופן בו אנו מגדלים את ילדינו. יחד עם זאת, אין בכך מספיק ועלינו ליישם הלכה למעשה את ההמלצות ועצות אותם אנו רואים. עלינו להתייחס להורות ברצינות רבה בהרבה מזו שאנו מתייחסים לעבודתנו. יש לחשוב ביחד עם בת/בן הזוג על עולם הערכים הרצוי לילדים, על אופן החינוך, תיאום צפיות לכל דבר ועניין. בנוסף, אחת לתקופה יש לבחון את ההתנהלות, מה עשינו נכון ומה לא, איפה ניתן להשתפר ולעשות זאת. עבודה של ממש.
לשמחתי אני חושב שהבנתי שהמשפחה שלי זה הדבר הכי חשוב שיש לי, היא תישאר איתי באש ובמים, גם אחרי העבודה וגם לפניה ועל-כן אני נותן למשפחתי את הרמה הגבוהה ביותר של תשומת הלב שלי. המבט בעיניים של הילדים שלי כשאני אחזור היום הביתה שווה הרבה יותר מכל הכסף עלי אדמות, השיחה העמוקה וחוות הדעת של אישתי לגבי כל תחום בחיי שווה הרבה יותר משיחה עם אלף יועצים/פסיכולוגים/חברים וכדומה.
אני מודה בכל יום על כך שזכיתי במשפחה שכזו ומאמין שלכולנו יש משפחות שכאלו אנו רק צריכים לשים לב לכך.
הסרטון של “טד” – כל מי שלא ראה מומלץ בחום!

 

עוד מהבלוג של galhana

שלום עולם!

ברוכים הבאים לבלוג החדש שלי!...

תגובות

פורסם לפני 5 years

מורה ומחנך ? תלוי מי, מתי ואיפה

פרשת אדם ורטה מסרבת לרדת מהכותרות. לאחר שבשבוע שעבר קיבלה התלמידה ספיר סבח פרס על חשיפת הפרשה על-ידי איתמר בן-גביר וברוך מרזל היום התבשרנו כי מנהל בית הספר תקף את ספיר במטרה למנוע ממנה לצלם ישיבה סגורה של סגל המורים. ...

תגובות

תגיות:

פורסם לפני 5 years

סדום והמורה

בימים האחרונים כאשר נדמה שהגענו לתחתית נראה כי אין אחד באוכלוסיה אשר רוצה לעשות איזשהו צעד לקראת שינוי ממשי. כאשר רבנים ואנשי ציבור הולכים כבדרך קבע לבירורים משטרתיים וידוענים נחקרים בגין מעורבותם במסיבות שערורייתיות...

תגובות

תגיות:

פורסם לפני 5 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה