הבלוג של friedanovo

friedanovo

עדכונים:

פוסטים: 70

החל מיולי 2018

רומן היסטורי שלוקח אותנו מאמסטרדם של ימינו על גלי הים לספרד ופורטוגל של ימי הגירוש ולדרום אמריקה. מסקרן ומרתק מבחינה היסטורית!

06/02/2019

1
הוצאת צבעונים
ליאון סטודנט בן למשפחה יהודית ותיקה בהולנד מהקהילה הפורטוגלית שהתיישבה שם. הוא מחפש את עצמו ובעקבות פגישה עם מתקשרת יוצא למסע זהות ובעצם למסע חייו. במסעו הוא פוגש את יסמין, סטודנטית מרוקאית לאדריכלות, שאף היא יצאה בעקבות פגישה עם מתקשרת למסע. ליסמין היה חבר יהודי בשם קלוד אך היא לא בטוחה בזוגיות שלה דבר שזוכה לחיזוק מהמתקשרת. יחד הם יוצאים למסע חוצה יבשות וחוצה דתות. מסעם מתחיל באמסטרדם אך איננו נגמר שם הם עוברים דרך ספרד ופורטוגל, מרוקו, האיים הקריביים ומפליגה על מחוזות ההיסטוריה.
ההתחלה של ההיכרות דרך המתקשרות הייתה לי קצת מוזרה ולא התחברתי אליה, וגם הדיאלוגים ביניהם בתחילתו. אך ההמשך היה מרתק ומותיר מחשבות על ההיסטוריה. יסמין וליאון חוקרים את עברם ושורשיהם ומגיעים לימי גירוש ספרד שהוא עיקר ולב ליבו של הספר. הספר נותן נקודת מבט חדשה על שלושת הדתות. על החוויות בימי גירוש ספרד. אמנם הפן היהודי יותר מוכר לנו באופן טבעי. והספר אכן עוסק בבחירות אותם נדרשו היהודים לבחור, אלו שברחו לפורטוגל, וארבעה שנים אחר כך, התפזרו מפורטוגל לרחבי העולם. אלו שהפכו להיות אנוסים ואלו שעלו על המוקד. אך דרך יסמין אנו נחשפים לנקודת מבטה של הדת המוסלמית שאף הם נרדפו והפכו להיות מוריסקוס (אנוסים מוסלמים) ומייצר אף מנקודת מבט שלהם. תקופה זו מעלה שאלות רבות של בחירה (דתית ולא דתית), על הנסיונות שעברו והספר מעלה דברים גלויים וסמויים לא כל כך מוכרים כולל על היותם של פיראטיים יהודיים. ועל המשולש הבין דתי בתקופה זו. אז אמנם החלק הרומני של סיפור המסגרת בתקופה בת זמננו היה לי קצת מופרך, אך בהחלט ספר מלמד היסטורית והחלק ההיסטורי היה מרתק ונהניתי מקריאתו.

עוד מהבלוג של friedanovo

שלום עולם!

ברוכים הבאים לבלוג החדש שלי!...

תגובות

פורסם לפני 9 months
תצוגה מקדימה

מילים ששמרתי בלב/הלן קאלן

הוצאת פן ידיעות ספרים אתחיל ואומר שהכריכה מאוד מצאה חן בעיני, ומתאימה להפתעה של הספר, ומותירה עם סימני שאלה על כותבת מכתבים עלומה. לכאורה נראה כי זהו עוד ספר על מכתבים,...

תגובות

פורסם לפני 7 months
תצוגה מקדימה

ארץ עיר ילדה/אביגיל קנטורוביץ

הוצאת מודן כליל מילר נמצאת בשבוע ה-32 להריונה ומאושפזת במחלקת האם והעובר בשל החשש לרעלת הריון עם לחץ דם מרקיע שחקים. וכמו כל שמירת הריון זה ממש לא הזמן המתאים לאשפוז. חנות...

תגובות

פורסם לפני 4 months

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה