הבלוג של friedanovo

friedanovo

עדכונים:

פוסטים: 70

החל מיולי 2018

רומן היסטורי מרתק המתרחש בין ישראל למרוקו וגם קצת אירופה. על אירועים שהתרחשו בזמן מלחמת העולם השנייה ולאחריה. מומלץ לאוהבי הנגיעות ההיסטוריות

06/02/2019

1

הוצאת צבעונים

השנה  בה נפתח מסע הספר היא 1934, חמש שנים לפני פרוץ מלחמת העולם השנייה המסתיים בתחילת המאה הנוכחית. זהו מסע בין מרוקו וישראל אך עובר גם דרך אירופה. ודרך המדינות השכנות לישראל.

דניאל היהודי נולד בקזנבלנקה וחי חיי מנוחה עירוניים. כשהוריו היו יוצאים לחופשה בהרים במטרה לפקוד קברי צדיקים ולנפוש בעיירה אגדיר היו משאירים את דניאל אצל דודו בטרודנט (בהרי האטלס). דניאל היה מבלה עם בני דודו ומבקר עמם בשווקי הבהמות. בחופשות אלו, דניאל למד לכבד את מנהגי המקום ואף לאהוב סוסים.

כאשר אחד המפגשים בשוק הפך להיות גורלי ולהשפיע על חייו. דניאל פוגש את מוחמד. כאשר המפגש הזה הוא הראשון מבין מפגשים רבים, דניאל מספר לחבריו פייר וכליפא כי הוא מרגיש כי הגורל עתיד להפגיש ביניהם שוב. וכך אכן קורה… מוחמד ודניאל ייפגשו לאחר החופש בבית הספר הצרפתי היוקרתי והופכים לחברים טובים. מוחמד אופקיר בן ה-12 הוא בן למשפחה ברברית שורשית (ולא, ברברים איננה מילת גנאי אלא קבוצה אתנית). קאיד אביו של מוחמד מקורב למלך של מרוקו, מוחמד החמישי, כך שמשפחתו עשירה ובעלת מעמד המנהלת אימפריה כלכלית בהרי האטלס. במסגרת היחסים המתהדקים, מוחמד מזמין את דניאל לביתו. בביתו של מוחמד, דניאל זוכה לפגוש את סמירה אחותו של מוחמד, שהינה יפהפיה באופן מיוחד. מערכת היחסים בין המשולש דניאל-מוחמד-סמירה הופכת להיות מורכבת בייחוד כאשר מוחמד הופך להיות מקורב  למלך. האם החברות בין דניאל למוחמד תשרוד את המהמורות, האם דניאל וסמירה יצליחו לגשר על הבדלי הדת שביניהם? אלו חידות שאת פתרונם תגלו בספר….

וזאת רק התוספת לעיקר שהיא האירועים ההיסטוריים המתוארים בספר. הספר מתאר את המנהגים המרוקאיים ושל הקבוצה הברברית. כספר שמתחיל 5 שנים לפני מלחמת העולם השנייה, אזי לא ניתן לדלג עליה. הספר מתאר את תקופת המלחמה במרוקו, ואת ההשלכות של היות המדינה תחת השלטון הצרפתי ומשטר וישי ועל מעצרו של מלך מרוקו, על הפוגרומים ביהודים, על קבלת ניצולי השואה שהגיעו מאירופה. על המשבר לקראת העצמאות במרוקו ובעקבותיה. וכמובן על העליות לארץ – הלגליות ואלו שלא… ואף נוספה התייחסות בל תנותק לישראל, במבצעים השונים: מבצע דמוקלס בו נשלחו מעטפות נפץ למדענים גרמניים במצרים שפתחו טכנולוגיות שנועדו לפגוע בישראל, מבצע יכין שנועד להעלאת יהודי מרוקו (וכאן נוסף גם הפן של היחס לעולים במעברות, ועל הקשיים שנתקלו בהם). וגם על מבצע בן ברקה שבה היה מעורב המוסד והובילה למשבר יחסי ישראל-צרפת על ההקשבה ללב והליכה אחריו כנגד כל הסיכויים, על משפחתיות והמחירים שנגבים בעקבותיה, על החלומות לקריירה ועל אהבת הארץ.

חלוקת הפרקים הפריעה לי במקצת, למרות המעקב לפי שנים, הפרק העשירי (האחרון) היה ארוך באופן ארוך מדי ביחס לשאר הפרקים.

אבל הספר כתוב טוב ובאופן מרתק, ובהחלט גורם להתעניין במאורעות היסטוריים מהעבר הלא כל כך רחוק, שחלקם מוכרים יותר וחלקם פחות אך בהחלט מספקים זווית ראייה חדשה שגורמת ללכת לחקור עוד על דברים מוכרים יותר ופחות.

כמו בספרו הקודם שקראתי ישנן טעויות דפוס, הייתי ממליצה לקראת מהדורות נוספות וספרים נוספים לדאוג שההגהה תעשה ביתר קפידה.

עוד מהבלוג של friedanovo

שלום עולם!

ברוכים הבאים לבלוג החדש שלי!...

תגובות

פורסם לפני 9 months
תצוגה מקדימה

מילים ששמרתי בלב/הלן קאלן

הוצאת פן ידיעות ספרים אתחיל ואומר שהכריכה מאוד מצאה חן בעיני, ומתאימה להפתעה של הספר, ומותירה עם סימני שאלה על כותבת מכתבים עלומה. לכאורה נראה כי זהו עוד ספר על מכתבים,...

תגובות

פורסם לפני 7 months
תצוגה מקדימה

ארץ עיר ילדה/אביגיל קנטורוביץ

הוצאת מודן כליל מילר נמצאת בשבוע ה-32 להריונה ומאושפזת במחלקת האם והעובר בשל החשש לרעלת הריון עם לחץ דם מרקיע שחקים. וכמו כל שמירת הריון זה ממש לא הזמן המתאים לאשפוז. חנות...

תגובות

פורסם לפני 5 months

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה