הבלוג של עידית דרור

סיפורי הדרור

היי אני עידית חזרתי עכשיו ממסע משנה חיים (מקווה ) חברותי למסע אמרו לי את רוצה שישמעו את סיפורייך ספרי אותם פה . אז הנה אני ירושלמית בנשמה מחפשת את עצמה בונה מחדש אחרי 42 שנה פותחת את עצמי לעולם

עדכונים:

פוסטים: 109

החל מיולי 2014

למרים הנביאה היה מקום חשוב בסיפור המקראי. לאן היא נעלמה בהגדה, אולי הגיעה הזמן להחזיר אותה

10/04/2017

כוס מרים

כוס מרים – יאיר עמנואל (gifts  jewish )

כשהייתי ילדה, לא ממש שמתי לב למתרחש בהגדה, כלומר יחד עם כל המשפחה היו לנו הבדיחות הקבועות, על חישוב החשבונות בנוגע לכמות המכות, ועל פרעה ומשה ושאר משתתפי ההגדה. רק כאשר בגרתי, למעשה רק לאחרונה נוכחתי כי חסר משהו בהגדה, משהו עקרוני, מהותי. יותר נכון חסרה. בכל ההגדה לא מוזכרת אישה. לא גיבורה אחת לרפואה. איפה בדרך בין הסיפור המקראי לטקסט ההגדי הן נעלמו.

בסיפור המקראי הן דווקא מופיעות, אמא של משה יוכבד, אשר שלחה את ביתה להסתיר את אחיה הקטן ביאור, בת פרעה שהצילה אותו וכמובן מרים, למעשה לאורך כל הסיפור מרים היא העמוד המרכזי,  היא המניעה את הסיפור, היא הולכת ליאור (אולי אפילו היא ששכנעה את האם להחביאו שם). היא זו השומרת על משה ביאור , והיא המשכנעת את בת פרעה לקחת את אמא כמינקת לתינוק שאימצה. (למעשה על תאוריה חלופית ליחסים בין מרים לבת פרעה כתבתי שנה שעברה) . גם לאחר שבני ישראל יצאו ממצרים מרים ממשיכה להיות דמות חשובה, היא ממשיכה בדרכה להניעה דברים. היא אוהבת להיות מאחורי הקלעים אומנם, אבל עדין חשובה, עדין משפיעה.

מרים המקראית, נמצאת כל הזמן לצד שני אחיה, אהרון ומשה. אף אחד מהם אינו יכול למשול לבד, לכל אחד יש פגם, או דבר הגורם לו להיות לא מושלם, והיא שם משלימה אותם (כן לא הדימוי והתפקיד הפמיניסטי ביותר).  מרים המקראית סוחפת את כל בנות ישראל בריקודים ומחולות לנוכח קריעת ים סוף. מרים המקראית, אחראית לאורך הנדודים במדבר לבאר הפלאית שמלווה את בני ישראל ומרווה את צימאונם. למעשה לאחר מותה במדבר נעלמת הבאר. יש לה מקום תפקיד וחשיבות, ואולי הגיע הזמן לתת לה מקום סביב שולחן הסדר.

שירת מרים

                          גיימס טיסו

בתחילת המאה העשרים בארצות הברית , החלו הנשים לחשוב על מרים ועל מקומה בשולחן הסדר, ובמקביל על מקומן . כאשר חשבו על מרים, הבינו כי תמיד הייתה קשורה למים , ביאור, בים סוף , בשמירה על הבאר הפלאית. ולכן החליטו כי ליד כוסו של אליהו (שמקור המנהג אינו ברור וככל הנראה בן כמה מאות שנים בלבד) תונח על שולחן הסדר כוס נוספת “כוס מרים” מלאה במים . המנהג גם מזמן את כל הנשים בשולחן למלא את הכוס של מרים מהמים שלהן , וכך לתת להן מקום סביב השולחן.

אני אינני אדם דתי, ואולי אפילו לא אדם מאמין, אבל אני כן אדם רוחני, ואני כן מאמינה בערכם של סיפורים ומיתוסים. אני אולי לא אדם מאמין, אבל אני כן מאמינה בחינוך, בדוגמא אישית ובכך שהחינוך ו”הכשרת האדם” של הקטנטנים והקטנטנות, נעשית כל הזמן, בכל דבר ובעיקר במה שאנחנו עושות. כאשר אנחנו מקבלות ערב שלם בו, במיתוסים, במהות אין מקום לדבריהן וסיפורן של הנשים, אנחנו חוטאות לילדות אשר מסתכלות עלינו ללמוד את העולם .

אז בלילה הזה “והגדת לביתך, את קיימת, את חשובה, מאחורי הקלעים , ובמחולות וריקודים” אז תוסיפו כוס אחת לשולחן , כוס למרים .

 

עוד מהבלוג של עידית דרור

תצוגה מקדימה

שמרתי על כבודי "כבוד הרב"

בעקבות דבריו של הרב יוסי מזרחי שמטיף מוסר לנשים חילוניות שכביכול לא שמרו על כבודן (למרות רצונם של נאצים ) לאור המוות הקרב . פוסט שכתבתי בנשימה אחת , כמעט ללא...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

טרנסג'וניירית

  שלושה ימים אחרי יום הולדתו הרביעי נעמד נירי שלנו במטבח ביתנו ואמר. ״אני יהלי,אני  בת!!״.  ואני רוצה את השמלה הוורודה של דפי״.  אני ובעלי עמדנו שם מביטים האחת בשני ולא יודעים איך להגיב. היה משהו כל כך נחרץ כל כך החלטי במה...

תצוגה מקדימה

אוי ניר, ניר, ניר

אוי ניר ניר ניר, ולחשוב שנתתי לך את קולי, שבטחתי בך, שלא תיכנע. חבל, חבל שזה ככה. כי עכשיו חייבים לצאת למאבק . אני אוהב את העבודה שלי . את הדוכן הקטן שמתקלף בפינות, את המדפים,...

תגובות

פורסם לפני 3 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה