הבלוג של עידית דרור

סיפורי הדרור

היי אני עידית חזרתי עכשיו ממסע משנה חיים (מקווה ) חברותי למסע אמרו לי את רוצה שישמעו את סיפורייך ספרי אותם פה . אז הנה אני ירושלמית בנשמה מחפשת את עצמה בונה מחדש אחרי 42 שנה פותחת את עצמי לעולם

עדכונים:

פוסטים: 109

החל מיולי 2014

שירה צעדה כי רצתה לתמוך בחברים ידידים באנשי הקהילה היא נרצחה כי השנאה עיוורה את הרוצח מקום על שמה יאבק בעיוורון הזה

22/06/2016

 

 

image
העיר שלי זרועה אנדרטאות, שלטים המציינים פיגועי תופת. בניינים, מוסדות הנקראים על שמם של איש זה או אחר שתרם לעיר, או על שמה של מי הקדישה את חייה לטובת העיר . היא מלאה בכיכרות, רחובות, מחלפים ואיי תנועה וכולם מקבלים שם, שם שיש לו משמעות עבור אנשי ירושלים . לכן כל כך שמחתי על היוזמה לקרוא לרחוב על שמה של שירה בנקי ז”ל.
המוות של שירה הוא קודם כל אישי, משפחתי, פרטי זה ברור ,זה בסיסי. אבל הוא גם כללי וציבורי הוא שינה משהו בירושלים, הוא נקודת ציון עצובה מדממת בחיי העיר. הרצח, לא …הפיגוע במצעד הגאווה בשנה שעברה, אסור לתת לו שישכח, יש לתת לו מקום לזיכרון יש לתת לשירה הנצחה , ומה יפה יותר מרחוב על שמה. אני לא אדם של נהלים ובירוקרטיה, ולא ממש מעניין אותי כמה זמן יש לחכות מאז מותו של אדם, או כמה מוכר היה או כמה מדמם היה מותה. ייתכן כי השנה זה עוד מוקדם לקבוע רחוב, ייתכן כי הנהלים דורשים בצדק לחכות . אבל כאשר דוחים בקשה ניתן לומר ” זה חשוב, מתאים רצוי אבל אולי נחכה עוד מעט” ולא רק זה לא לפי הנהלים ואין פה מקום לחרוג מהם. כי כידוע “רק” במקרים “חשובים” באמת חורגים מהנהלים . וחשוב מזה, חשוב לי הוא שזה יקרה השנה עוד שנתיים לא משנה , כי זה עקרוני , זה עניין של נראות של נוכחות.

 

שירה באה לתמוך בקהילת הלהטב”קים, היא צעדה למען זכותם של א.נשים להיות מי שהם, למען זכותם של א.נשים לנראות, לנוכחות במרחב הציבורי. היא מתה כי השנאה לכך עיוורה את הרוצח המתועב. מקום על שמה של שירה בין אם יהיה נקודת תצפית, מקום התכנסות לדיונים, רחוב, כיכר או גינה צריך להיות מקום הנאבק במונע בדיוק עיוורון זה. מקום המאפשר לנו לפקוח עיניים לראות האחד את השנייה. מקום שמאפשר נוכחות לכולם.

image  ( תמונות פלאש 90- מתוך מעריב ירושלים 24.06.16)
סביב המצעד בירושלים יש תמיד מחלוקות רבות, אחת מהן שמפריעה לי במיוחד היא האמירה “אבל למה אנחנו צריכים לראות את זה” לי כמובן שיש לכך תשובות רבות שאני כבר מתורגלת בהן “אז אל תסתכלו” ו”גם אנחנו חיים כאן” “ובעצם מה אתם רואים שכל כך נורא” . אבל ביסודה של מחלוקת זו עומדת הנראות. הזכות הבסיסית להיות נוכחת במרחב הציבורי מבלי להתנצל על כך. בין אם אני שונה במראה שלי, בדרך החיים שלי, בדרך הדיבור שלי בשפתי בדעותיי .

לכולנו מקום שווה במרחב , השיח הזה פעמים נע רבות לכיוון “אז למה כל כך חשוב לכם להיות שונים”, כאילו הרצון לשיויון זכויות מקביל לזהות שווה אחידה . אני מאמינה כי מקום בירושלים על שמה של שירה היקרה יכול להפוך למקום של נראות, של נוכחות של שיח על מה שקרה ומדוע. מי שיעבור שם ויודע מה קרה ייזכר , מי שלא יכול לשאול ולהחכים. התודעה של ירושלים תתרחב, תגדל תלמד להכיל גם אותנו בצורה קבועה.

המצעד הוא אירוע שלפעם בשנה, פאבים מקומות בילוי תומכי קהילה (המעטים שיש ) הם אינם מרכזיים לכלל האוכלוסייה. והבית הפתוח אינו בולט לעין בסיבות ברורות (הצקות והטרדות מצד אחד והרצון להיות בית פתוח ומוגן גם למי שבארון מצד שני ) אבל רחוב, כיכר או נקודת תצפית (בייחוד עם הם במקום מרכזי או משמעותי) יכולים להפוך למקום שהוא תמיד על הלשון “איפה נפגשים הערב?” “בכיכר שירה את בטח מכירה” . זה מגיע לה, זה מגיע לנו , זה מגיע לירושלים . אז בבקשה אל תדחו את ההצעה על הסף רק כי על הדף לא הגיע עוד זמנה. כי לכל איש יש שם שנתנו לו חייו ונתן לו מותו . חייה של שירה היו מלאי משמעות אבל קצרים. מותה והנצחתה יכולים להיות בעלי משמעות חזקה .

עוד מהבלוג של עידית דרור

תצוגה מקדימה

שמרתי על כבודי "כבוד הרב"

בעקבות דבריו של הרב יוסי מזרחי שמטיף מוסר לנשים חילוניות שכביכול לא שמרו על כבודן (למרות רצונם של נאצים ) לאור המוות הקרב . פוסט שכתבתי בנשימה אחת , כמעט ללא...

תגובות

פורסם לפני 3 years
תצוגה מקדימה

טרנסג'וניירית

  שלושה ימים אחרי יום הולדתו הרביעי נעמד נירי שלנו במטבח ביתנו ואמר. ״אני יהלי,אני  בת!!״.  ואני רוצה את השמלה הוורודה של דפי״.  אני ובעלי עמדנו שם מביטים האחת בשני ולא יודעים איך להגיב. היה משהו כל כך נחרץ כל כך החלטי במה...

תצוגה מקדימה

אוי ניר, ניר, ניר

אוי ניר ניר ניר, ולחשוב שנתתי לך את קולי, שבטחתי בך, שלא תיכנע. חבל, חבל שזה ככה. כי עכשיו חייבים לצאת למאבק . אני אוהב את העבודה שלי . את הדוכן הקטן שמתקלף בפינות, את המדפים,...

תגובות

פורסם לפני 3 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה