הבלוג של צבי חזנוב

דברים שרואים משם

בפברואר 2016 קיבלתי הצעת עבודה שלא יכולתי לסרב לה ועברתי לגור באי גרנזי שנמצא בין אנגליה לצרפת. בבלוג הזה אספר לכם על האי הקסום הזה ועל החיים בו. כמו כן מידי פעם אכתוב גם פוסטים המתייחסים למה שקורה בישראל כאן ועכשיו כי... +עוד

בפברואר 2016 קיבלתי הצעת עבודה שלא יכולתי לסרב לה ועברתי לגור באי גרנזי שנמצא בין אנגליה לצרפת. בבלוג הזה אספר לכם על האי הקסום הזה ועל החיים בו. כמו כן מידי פעם אכתוב גם פוסטים המתייחסים למה שקורה בישראל כאן ועכשיו כי לפעמים דברים שלא רואים מכאן דווקא רואים משם....

עדכונים:

פוסטים: 6

החל מדצמבר 2013

מדוע גרנזי נחשב לאחד המקומות הבטוחים בעולם ואיך כל זה קשור לדרום תל אביב ולפעילה חברתית שננטשה על ידי כל ארגוני ארגוני הנשים?

05/11/2017

כאשר מנסים לשכנע מישהו לעבור לגרנזי ישנם לא מעט קלפים שנשלפים ובהם נוף מדהים, אוכל מצויין ומיסוי נמוך. אולם, האס האמיתי בשרוול הוא תחושת הביטחון שממנה נהנים תושבי האי הפסטורלי הזה. אז היום אני רוצה לדבר קצת על ביטחון אישי, כיצד גרנזי הצליחה להשיג אותו וכיצד פעילה חברתית מישראל מנסה להביא, ולו חלק ממנו לדרום תל אביב.

גרנזי - אחד המקומות השקטים ובטוחים ביותר בעולם

גרנזי – אחד המקומות השקטים ובטוחים ביותר בעולם

מדוע כל כך בטוח לגור בגרנזי?

 

מאז שעברתי לגור בגרנזי בפברואר 2016 אני לא מפסיק להתפעל מכמה שקט ושליו כאן. הדוגמא הטובה ביותר היא כמובן העיתון המקומי שאין משעמם ממנו בעולם. מכיוון ששום דבר פלילי לא באמת קורה כאן אז בכותרות הראשית ניתן לקרוא על דרמות מקומיות מרתקות כגון: פלוני שהעז להגביה את גובה הגדר שלו ובכך חסם לשכנו את השמש ואילץ אותו ללכת להשתזף במכון שיזוף. לחלופין חובבי הדרמות ישמחו בוודאי לקרוא על חתול ששוטרי גרנזי הצליחו לחלץ מהעץ עליו הוא טיפס לאחר מספר שעות של דאגה. צחוק בצד, את הביטחון האישי הזה מרגישים בכל מקום בו הולכים בין אם תהיה זו שכונת יוקרה של מליונרים או שכונת עוני בעלת בתים של הדיור הציבורי. כמו שאנחנו יודעים, אין מדובר כלל בדבר מובן מאיליו. הרי תראו לי עוד מקום שבו אישה יכולה לעבור לה בסמטה חשוכה ללא שום פחד ובידיעה מוחלטת שהאדם שבא מולה הוא ככל הנראה איזה רואה חשבון עיף שחזר לו מערב בפאב המקומי?

אז איך השיג האי, שפעם היה בסיס של פיראטים ומבריחי סחורות, את תחושת הביטחון הזאת שממנה לא נהנים שכניו באנגליה או בצרפת?

שיימינג נוסח גרנזי

הדרך הראשונה להשיג ביטחון היא באמצעות אכיפה בלתי מתפשרת כנגד עברות של שכרות (שיכולה להוביל לאלימות) או אלימות בכבישים. המאבק שמתחיל בחינוך כמובן לא נגמר באכיפה, אלא ההפך, שם הוא רק מתחיל. אם יצא לכם להתפס על עברות אתם לא רק תקבלו קנס או מאסר, בחלק מהמקרים, זה החלק הקל של העונש. החלק הנעים עוד פחות היא העובדה שאתם תזכו להפוך ל”סלבריטיס” ו”לככב” בעיתון המקומי שם יופיעו שמכם וכתובתכם עם פירוט של העבירה והעונש שקיבלתם. באי כל כך קטן שבו כולם מכירים את כולם עונש כזה יותר אפקטיבי משיימינג בפייסבוק.

דוגמא לכתבת שיימינג בעיתון המקומי

דוגמא לכתבת שיימינג בעיתון המקומי

חוקי הגירה נוקשים

אחת הסיבות העיקריות לירידה בביטחון האישי בקרב אזרחי אירופה היא ההגירה המסיבית של מוסלמים מהמזרח התיכון בעקבות ה”אביב הערבי”. אנשים אלו הביאו יחד איתם תופעות של אלימות קשה, אונס והטרדות מיניות, כאשר הדוגמא הטובה ביותר היא שוודיה שהפכה בשנים האחרונות ל”בירת האונס של אירופה“. מכיוון ששיימינג הוא לא ממש רלוונטי כלפי אנשים אלו עולה השאלה כיצד הצליח האי גרנזי להינצל מגורלן של לא מעט מדינות באירופה? פשוט מאוד, גרנזי פשוט לא נתנה לאוכלוסייה הזאת להיכנס אליה. איך היא הצליחה לעשות זאת?

- עמידה על עקרונות: לפני מספר שנים כשהחלה הפלישה מהמזרח התיכון ואפריקה אל אנגליה וצרפת התבקשה גרנזי, על ידי הממשל הבריטי, לקבל לתוכה כמות מסוימת של מהגרים מסוריה ועיראק. התשובה של מושל האי הייתה “לא!” חד משמעי ומהדהד הוא הסביר בנימוס רב שגרנזי הוא אי בעל 65,000 תושבים וקבלת זרם של מהגרים אלו ישנה באופן בלתי הפיך את המרקם החברתי שלי האי שלו. הבריטים עקמו את האף, ניסו לשכנע את המושל ואפילו לאיים אך הוא לא זז. ואכן ההתעקשות השתלמה ומהגרים בלתי חוקיים מסוריה ועיראק מעולם לא הובאו לאי על ידי ממשלת אנגליה.

- גרנזי הוא לא חלק מהאיחוד האירופי: כתוצאה מכך האיחוד לא יכל להכריח את גרנזי לקבל אליו חלק מהמהגרים הלא חוקיים שמציפים אותו.

מיקום גיאוגרפי: גרנזי והאיים שמקיפים אותו נמצאים באמצע האוקיינוס האטלנטי ומוקפים בלא מעט איים קטנטנים וסלעים שיוצאים מן הים. כתוצאה מכך במידה ומישהו ינסה לעלות על סירה בצרפת ולפלוש לגרנזי רוב הסיכויים שהסירה שלו תעלה על שרטון לפני שתגיע לאי עצמו. סכנת הטביעה הופכת את הניסיון לפלוש אל האי לממש לא משתלמת.

חלקכן וודאי תעקמנה את האף ותאמרנה שמדובר באי גזעני, אולם אין דבר רחוק יותר מן האמת. גרנזי הוא אי שמקבל אליו לא מעט מהגרים מכל העולם כל שנה, אולם הוא דואג שמהגרים אלו יהיו אנשים עובדים ושומרי חוק ולא פושעים מועדים. כך לדוגמא השכן שלי הוא רו”ח שהגיע מזימבבווה לעבוד ב KPMG וחלק גדול מהאנשים באי שאני מכיר הגיעו ממזרח אירופה על מנת לעבוד בתעשיית התיירות והשירותים באי. ותתפלאו, אפילו יצא לי לפגוש אישה סורית מחאלב שהגיעה לפני מספר שנים לעבוד בתור מנהלת חשבונות. המשותף לכולם הוא שמדובר באזרחים שומרי חוק שבאו לעבוד ולתרום לכלכלת האי ולא לשתות את תקציבי הרווחה שלו, להפיץ טרור ולשנות את האי מבפנים. וכך נוצרת סמביוזה שבה האי נהנה מכח עבודה מגוון ואילו מהגרי העבודה נהנים משכר גבוה ואפשרות לתהקדם מבחינה כלכלית.

שפי פז - ציור אורי גורדון

שפי פז – ציור רוני גורדון

ז’אן דארק של דרום תל אביב

 

ומגרנזי השלווה נעבור לדרום תל אביב. במשך שנים רבות הבעיה הביטחונית היחידה שאזרחי ישראל נתקלו בה הייתה הטרור הערבי ואילו כשהיה שקט בטחוני ערי ישראל נחשבו לבטוחות יחסית, בוודאי אם היינו משווים אותן לערים כגון ניו יורק של שנות ה 70 וה-80. כל זה השתנה במהלך שנות ה-2000 כאשר ישראל הפכה ליעד מועדף למהגרי עבודה לא חוקיים מאפריקה. המדינה, מסיבותיה שלה החליטה למקם את רובם בדרום תל אביב. התוצאה של המדיניות הזאת הייתה פשוטה: שכונות ה”צווארון הכחול” מסביב לתחנה המרכזית, הפכו לגיהנום של אלימות ותרבות של הטרדות מיניות ואונס.

בעוד שהמדינה גררה רגליים קמה בכל הקשור להחזרת הביטחון בדרום תל אביב מנהיגה חברתית בשם שפי פז החליטה לקחת אחריות על השכונה בה היא מתגוררת ולצאת למאבק כנגד המסתננים שזרעו שם אימה. לכאורה הייתה אמורה שפי, חברה בקהילת הלהט”ב ופעילת מר”צ בעברה, להפוך לגיבורה של ארגונים הפועלים להעצמה נשית וארגוני הנשים הנלחמות כנגד תרבות האונס. אולם התוצאה הייתה הפוכה, ארגונים אלו חברו לארגוני שמאל ממומנים בכבדות על ידי מדינות זרות והחלו במסע הכפשה כנגד שפי פז ופועלה. וכך, בדיוק כמו ז’אן דארק, אשר נבגדה על ידי הצרפתים שלצידם היא נלחמה במטרה לשחרר את אדמתם מהכיבוש האנגלי, נבגדה שפי פז על ידי בדיוק אותם ארגונים שאת מטרותיהם היא לכאורה מקדמת.

embedded by Embedded Video

YouTube Direkt

למרות זאת, אין זה נכון לומר שכולם נטשו את שפי פז ואת מלחמתה הצודקת למען בטחונם של תושבי דרום תל אביב. בימים אלו מתנהל קמפיין גיוס המונים לטובת המהאבק שלה וכבר יותר מ 50% מהתרומות נאספו. אז אם אתן מעוניינות לעזור להילחם נגד תרבות האונס והאלימות המתרחשת יום יום בדרום תל אביב ולעזור למהנהיגה נשית שבאה מהשטח, אתן מוזמנות לתרום ואולי בזכותכן דרום תל אביב תהפוך לבטוחה כמו גרנזי.

אהבת את מה שכתבתי? רוצה לקרוא עוד?

 

קודם כל הרשי לי להזמין אותכ לקרוא כתבות נוספות על גרנזי בבלוג שלי בסלונה דברים שרואים משם.

אולם עם כל הכבוד לאי הקסום בו אני מתגורר, ליבי נמצא מעבר לתעלה,  בצרפת. אז אם גם את אוהבת את ארץ הטריקולור ובמיוחד את פריז,  אני מזמין אותך לבקר בבלוג הראשי שלי פרנקופילים אנונימיים ולהנות מלא מעט סיפורים הקשורים לצרפת ותרבותה וממידע שימושי שיהפוך את הטיול הבא שלך לבלתי נשכח.

 

 

עוד מהבלוג של צבי חזנוב

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה