הבלוג של צבי חזנוב

דברים שרואים משם

בפברואר 2016 קיבלתי הצעת עבודה שלא יכולתי לסרב לה ועברתי לגור באי גרנזי שנמצא בין אנגליה לצרפת. בבלוג הזה אספר לכם על האי הקסום הזה ועל החיים בו. כמו כן מידי פעם אכתוב גם פוסטים המתייחסים למה שקורה בישראל כאן ועכשיו כי... +עוד

בפברואר 2016 קיבלתי הצעת עבודה שלא יכולתי לסרב לה ועברתי לגור באי גרנזי שנמצא בין אנגליה לצרפת. בבלוג הזה אספר לכם על האי הקסום הזה ועל החיים בו. כמו כן מידי פעם אכתוב גם פוסטים המתייחסים למה שקורה בישראל כאן ועכשיו כי לפעמים דברים שלא רואים מכאן דווקא רואים משם....

עדכונים:

פוסטים: 6

החל מדצמבר 2013

האם התערבות צבאית בסוריה בעקבות המתקפה הכימית של אסד היא מוסרית? בדיוק ההפך! כנסו לכאן על מנת להבין מדוע.

05/04/2017

התמונות של נפגעי הגז ממלחמת האזרחים בסוריה מגיעות בזכות הפייסבוק עד לגרנזי הרחוקה ואיתן ההתלהמות הרגילה. “חייבים להתערב ולהציל את הילדים”, “זה בדיוק כמו בשואה” ועוד כאלו וכאלו “פנינים” נאיביות שיכולות לסבך את ישראל במלחמה נוראית ששום רווח לא יצא לה ממנו.  ואני אומר “הפוך, גוטה, הפוך”, לא רק שאין זה לא מוסרי לא להתערב במה שקורה אצל שכנתנו הצפונית אלא להפך, אי ההתערבות בעת הזאת היא דווקא הבחירה המוסרית.

השוואה בין מה שקורה בסוריה להשמדת היהודים באירופה כמוה כהכחשת שואה

הטענה העיקרית של מצדדי ההתערבות הצבאית בסוריה היא שלא תהיה לנו הזכות המוסרית לצאת כנגד אומות האולם לא נקפו אצבע בעת השמדת יהדות אירופה, אם איננו מתערבים  בטבח שקורה כמה קילומטרים מגבולנו. אמירה כזאת היא בעיני לא פחות מהכחשת שואה מכיוון שבאמצעות ההשואה המופרכת הזאת אנחנו מבטלים את היחודיות של מה שקרה ליהודי אירופה בין 1939-1945. חשוב לזכור שיהודי אירופה תרום מלחמת העולם השנייה היו האזרחים הנאמנים ביותר של מדינותיהם  (ואם אינכם מאמינים ראו כמה מדליות קיבלו היהודים בכל מדינה בזמן מלחמת העולם הראשונה). היהודים לא קראו להשמיד את המדינות הנוצריות של אירופה ולא הפעילו מלחמת טרור כנגד מארחיהם, אלא להפך, הם הביאו תועלת רבה למדינות המארחות בכל תחום שבו פעלו. לכן השוואת השואה בו נטבחה אוכלוסייה חפה מכל פשע בשם השנאה בלבד, לכל טבח אחר בהיסטוריה מורידה מהיחודיות של השואה וכמו כהכחשת שואה. לעומת זאת המצב בסוריה הוא שונה לחלוטין מכיוון שיש כאן שתי קבוצות שנלחמות מלחמה סכום אפס שבסופה צד אחד ישאר בחיים והצד השני ישחט. לכן אין באמת הבדל בין השימוש בגז על ידי אסד בגלל הפחד ממה שיקרה אם המורדים יגיעו לעיירות העלוויות, לבין הטבח שדעא”ש וסונים אחרים עושים באוכלוסיות אחרות. הטבח בסוריה איננו דומה כלל וכלל לשואה אלא הרבה יותר לטבח ברואנדה בו ההוטו טבחו בטוטסי והטוטסי טבחו בבני ההוטו. אין כאן “טובים” ו”רעים”.

ומה רישלייה היה אומר על זה?

קרדינל רישלייה - מקור צילום ויקיפדיה

קרדינל רישלייה – מקור צילום ויקיפדיה

אז עכשיו כשהסרנו את הטענה המגוכחת בדבר הצורך המוסרי בהתערבות בסוריה על מנת להגן על “אוכלוסיה תמימה” בו ונסביר מדוע דווקא ההתערבות הצבאית עצמה היא לא מוסרית. לצה”ל ישנה מחויבות מוסרית קודם כל לאזרחי מדינת ישראל שמממנים אותו ומספקים לו את חייליו. לאחר מכן יש לצה”ל מחויבות כלפי חייליו ולבסוף לבני ברית שלנו. האוכלוסיה בסוריה איננה עונה על אף אחד מהקריטריונים הללו ואפילו ההפך, מדובר באוייבים מרים שלנו. לכן התערבות צבאית שתגבה מהצבא וכנראה גם מאזרחי ישראל מחירים כבדים על מנת לעזור לאויבנו היא לא מוסרית כלל, היא יריה ברגל. על מנת להבין זאת טוב יותר בואו נחזור למאה ה-17. בשנת 1618 הייתה צרפת מוקפת אויבים מכל צדדיה. בדרום ספרד תחת שלטון שושלת בני האבסבורג, ממזרח וצפון האימפרייה הרומית הקדושה, תחת שלטונו של ענף אחר של ההבסבורגים וממערב אנגליה. באותה שנה פרץ מרד בפראג, שהתגלגל והפך בתוך כמה שנים למלחמת שלושים השנה. רישלייה, שהפך לשליט בפועל של צרפת כמה שנים אחר כך, הבין את ההזדמנות שנקרתה בדרכו לפרוץ את המצור בו הייתה נתונה צרפת. התוצאה, רישלייה השקיע סכומי עתק במימון כל אויב של האימפרייה הרומית הקדושה, גם אם הוא היה פרוטסטנטי  (צרפת כאמור הייתה קתולית) על מנת להחליש את אויביו. לא זאת אלא שבשנת 1635 נאלצה צרפת להיכנס למלחמה בעצמם לאחר שכל בעלות הברית שלהם קרסו, דבר שהוביל ל-13 שנה של קרבות שעלו הון תופעות בדם ובדמים. אולם התוצאה של כל זאת הייתה אחת, בשנת 1648, כאשר נחתם הסכם ווסטפליה, המצור על צרפת הוסר והיא הפכה למעצמה מספר אחת באירופה. מדינת ישראל ערב ה”אביב הערבי” הייתה במצב דומה, מוקפת באויבים מסוכנים מכל צדדיה (כולל מצריים איתה היה לנו שלום קר כקרח). ואז קרה לנו נס ואויבנו החלו לטבוח זה את זה ומדינות אויב  כגון סוריה ועיראק הפסיקו בפועל להתקיים. וכך, מבלי שישראל תירה כדור אחד חטפו הסורים, הסונים והחיזבאללה מכה קשה ואם המלחמה הזאת תמשיך עוד כמה שנים אותם אויבים עשויים להעלם מעל פני האדמה ולהשאיר את ישראל בתור אחת המעצמות החזקות ביותר באזור. לעומת זאת אם נתערב בסוריה בעת הזאת הדבר עלול לגרום לחלק מאויבנו להתאחד נגדנו, וגרוע מכך, להכניס אותנו למלחמת התשה סורית שממנה קשה מאוד לצאת. בקיצור, אם רישלייה היה חי היום הוא היה המום מעצם האיוולת של התערבות צבאית בסוריה.

אז מה עושים? חייבים אופק מדיני!

לאחר שהבנו שהתערבות צבאית בסוריה היא לא רק לא מוסרית אלא גם איוולת מוחלטת, נשאלת השאלה האם המסקנה היא שצריך לשבת ולא לעשות כלום? לא בדיוק, יש בהחלט מה לעשות אבל לא בתחום הצבאי אלא בתחום המדיני.שורש כל הרע הוא הסכם סייקס-פיקו שיצר מדינות מלאכותיות כגון סוריה, לבנון ועיראק בהם התערבבו עמים ודתות, אשר שונאים זה את זה כבר יותר מ-1,000 שנה. אחת הסיבות מדוע המלחמה בסוריה ועיראק ממשיכה היא ההתעקשות לשמר את המודל הזה מכיוון שהמשמעות היא שאם מדובר במדינה אחת הרי שבסופו של דבר ישנו עם אחד ששולט על עם/עמים אחר/ים ולאחר כל הדם הרגע שזורם שם, הרי שזה בלתי אפשרי. מכאן שהפתרון המדיני היחידי שיוכל למנוע את המשך הטבח והסבל הוא פירוק סוריה, לבנון ועיראק לשורה של מדינות בהן מדינה סונית, מדינה שיעית, מדינה כורדית ועוד. ברגע שתווצר הפרדה בין העמים וכל אחד מהם יוכל להנות מעצמאות, הרי שרמת החיכוך בין העמים תרד ואיתה המלחמות. ישראל כמובן תרוויח לא מעט מפתרון שכזה מכיוון שהוא יאפשר לה לכרות שלום עם, לכל הפחות חלק מהמדינות החדשות וכך המצב בו ישראל תהיה מוקפת אויבים לא יחזור ונוכל להמשיך לשגשג. כמובן שפתרון מדיני שכזה, לא יגיע מהר ודם רב עוד ישפך עד שזה יקרה, אולם עד אז עלינו לחזק את צבאנו, לשמור על עירנות ובשום פנים ואופן לא להתערב.

אהבת את מה שכתבתי? רוצה לקרוא עוד?

 

קודם כל הרשי לי להזמין אותכ לקרוא כתבות נוספות על גרנזי בבלוג שלי בסלונה דברים שרואים משם.

אולם עם כל הכבוד לאי הקסום בו אני מתגורר, ליבי נמצא מעבר לתעלה,  בצרפת. אז אם גם את אוהבת את ארץ הטריקולור ובמיוחד את פריז,  אני מזמין אותך לבקר בבלוג הראשי שלי פרנקופילים אנונימיים ולהנות מלא מעט סיפורים הקשורים לצרפת ותרבותה וממידע שימושי שיהפוך את הטיול הבא שלך לבלתי נשכח.

 

עוד מהבלוג של צבי חזנוב

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה