הבלוג של צבי חזנוב

דברים שרואים משם

בפברואר 2016 קיבלתי הצעת עבודה שלא יכולתי לסרב לה ועברתי לגור באי גרנזי שנמצא בין אנגליה לצרפת. בבלוג הזה אספר לכם על האי הקסום הזה ועל החיים בו. כמו כן מידי פעם אכתוב גם פוסטים המתייחסים למה שקורה בישראל כאן ועכשיו כי... +עוד

בפברואר 2016 קיבלתי הצעת עבודה שלא יכולתי לסרב לה ועברתי לגור באי גרנזי שנמצא בין אנגליה לצרפת. בבלוג הזה אספר לכם על האי הקסום הזה ועל החיים בו. כמו כן מידי פעם אכתוב גם פוסטים המתייחסים למה שקורה בישראל כאן ועכשיו כי לפעמים דברים שלא רואים מכאן דווקא רואים משם....

עדכונים:

פוסטים: 6

החל מדצמבר 2013

זהו סיפור שנראה כאילו נלקח מהאגדות אך התרחש בגרנזי לפני כ – 60 שנה. ילדה קטנה בת 3 הצליחה לרפא אנשים רבים בחייה וגם אחרי מותה. מסוג הסיפורים שנראים כאילו נלקחו מאיזה סיפור אגדות אך כל מי שפגשתי בגרנזי נשבע שהכל התרחש בדיוק כפי שסופר.

06/08/2016

מכיוון שביום יום אני עובד לא מעט  ולא כל כך יוצא לי לטייל מספיק בגרנזי, אני משתדל בסופי השבוע ללכת ברגל כמה שיותר. אני הכי אוהב לצאת מהבית, לבחור כיוון רנדומלי וללכת לאן שהעיניים והסקרנות מובילים אותי. לפני זמן מה הגעתי ככה לסנט סמפסון (Saint Sampson) העיירה השניה בגודלה בגרנזי אחרי סן פיטר פורט (Saint Peter Port), עיר הבירה של האי בה אני מתגורר. וכך בעודי הולך בשבילים של העיירה פתאום ראיתי כנסייה שנראתה לי עתיקה מאוד.

כנסיית סן סמפסון

וכפי שאתן רואות בחצר הכנסייה העתיקה היה בית קברות עתיק עם לא מעט מצבות שכבר לא ניתן לקרוא את הטקסט עליהן. למרות זאת התחלתי לטייל לי בין המצבות והפרחים סופג לתוכי מהשלווה והיופי העצוב בחצר הכנסייה. פתאום ראיתי קבר שנראה שונה לחלוטין מכל קבר אחר בחצר. המצבה הייתה עשויה משיש שחור ובחלקת הקבר נחו לא מעט בובות, פסלים ותמונות.

הבובות על הקבר

קראתי בסקרנות את הכיתוב על המצבה והסתבר לי שמדובר בקבר של ילדה קטנה בת 6 ושל הוריה. אולם מה שהיה מדהים הוא שלא היה מדובר בילדה שמתה לנפי זמן לא רב, כפי שהקבר והבובות יכלו לגרום לנו לחשוב, אלא מישהי שמתה בשנת 1961. הקבר הזה סיקרן אותי מאוד והתחלתי לחפש מידע על אותה ילדה. מה שמצאתי הותיר אותי המום.

הילדה שריפאה אנשים באמצעות מגע

לינדה מרטל נולדה ב-21 באוגוסט 1956 בסן פיטר פורט שבגרנזי. כשנולדה איבחנו הרופאים שהילדה סובלת מהידרוציפלוס (מחלה שגורמת להצטברות נוזלים בגולגולת וכתוצאה מכך הראש של הילדים החולים בה גדל לממדים עצומים) וגם מ”ספינה ביפידה” (פגם המתפתח אצל עוברים בחודש הראשון ומתבטא בפגיעה בחוליות עמוד השידרה). יתכן שבתקופתנו ניתן היה לטפל במחלות שכאלו, אולם בגרנזי של שנות ה-50 פירושו של דבר היה גזר דין מוות לתינוקת, כך שהרופאים לא ממש נתנו ללינדה סיכוי לשרוד ולו מספר חודשים. ואז יום אחד, מספר אביה, נשמעו קולות מכיוון חדרה ונראה אור עצום. הוא לא יכל להסביר את התופעה הזאת אולם כמה ימים אחר כך הגיע לגרנזי רופא אמריקאי שפיתח טכניקה חדשה לניקוז נוזלים מהגולגולת. באמצעות הטכניקה הזאת הצליחו להציל את חיי הילדה וראשה הלך וקטן עד שהגיע למימדים נורמליים. הנס הזה היה רק הראשון בשורה ארוכה מאוד של ניסים שהיו קשורים לילדה המיוחדת הזאת.

לינדה מרטל

בגיל שלוש התחילו הוריה לשים לב שכאשר למישהו כואב משהו לינדה הייתה מניחה את ידיה על המקום שכואב וזמן קצר אחר כך היה הכאב נעלם. במקביל החלה לינדה לגלות כוחות נוספים, לדוגמא: היא הייתה מסוגלת על סמך הצצה בתמונה לדעת מי מהאנשים שם חי ומי מת או לחלופין, לספר על חייהם של אנשים מתים שלא הכירה כלל. השמועות על הילדה החלו להתפשט בגרנזי ואנשים מהאזור ומחוצה לו החלו להגיע אליה לביקור על מנת שתנסה לרפא אותם. ואכן לינדה הצליחה לרפא במהלך חייה הקצרים לא מעט אנשים עם מחלות קשות. כשהיו שואלים אותה כיצד היא עושה זאת היא תמיד דיברה על ישו ועל “הגבירה בכחול” שעוזרים לה לרפא. מה שמעניין הוא שלינדה לא גדלה בבית דתי ולא רק זאת אלא גם פחדה מכנסיות ולא הסכימה להיכנס לאף כנסייה או לשמוע מזמורים דתיים. ולבסוף, הדבר הכי מדהים הוא שעל פי עדויות, כשלינדה הניחה את ידיה על מנת לרפא מישהו היו שומעים אותה אומרת מילים בשפה שאף אחד לא הבין. אולם יום אחד מישהי ששמעה אותה בזמן ריפוי טענה שהיא דיברה….עברית!

למרות שלינדה ריפאה לא מעט אנשים היא המשיכה לסבול ממחלת הגב שלה ומצבה הלך והתדרדר. בשנת 1961 הרגישה לינדה שהקץ קרב ואמרה לאמא שלה שבעוד זמן קצר היא תלך לבקר את ישו בשמיים. ואכן ב 20 באוקטובר מתה לינדה וניקברה בחצר הכנסייה של סן סמפסון. לפני שמתה לינדה הצליחה לרפא אנשים מרחוק באמצעות ממחטות בד בהן הייתה נוגעת ואשר הוריה שלחו לכל מי שביקש עזרה. זמן קצר לאחר מותה הגיעה לבית משפחת מרטל תושבת גרנזי וסיפרה שאמא סובלת מאסתמה קשה. היא שאלה אם הילדה יכולה לנסות לרפא אותה, אולם הוריה של לינדה סיפרו לה שהיא איחרה את המועד. מכיוון שהגברת שמעה על ממחטות הפלא של לינדה היא שאלה האם ישנו אולי איזה בד שבו נגעה לינדה במהלך חייה. ההורים, שלא חשבו על האופציה הזאת, גזרו חתיכת בד קטנה ונתנו אותה לאישה. ואכן, קרה נס והאם, אשר הניחה את הבד על החזה שלה החלה להרגיש יותר ויותר טוב, עד שיום אחד היא מצאה את עצמה מטפסת בקלילות עם סל קניות ברחוב הראשי של גרנזי עד לראש הגבעה (מעשה  לא פשוט גם אם לא סובלים מאסתמה ואני אומר זאת מניסיון של טיפוס יום יומי על אותה גבעה).

קיברה של לינדה מרטל ומשפחתה

 

כתוצאה מההצלחה הזאת החלו הוריה של לינדה לגזור חתיכות קטנות של שמלתה ולשלוח אותם לכל מי שביקש. יש לציין שהם עשו זאת עד יום מותם חינם אין כסף. על פי הכתובת על המצבה האב מת בשנת 1979 ואילו האם חיתה עד שנת 2010. רוב בגדיה של לינדה כבר חולקו בין כל מיני אנשים אולם שמלה אחת נתרמה למוזיאון גרנזי ויש שמועות שהיו אנשים שנרפאו מעצם זה שהסתכלו עליה. אני יודע שהסיפור נשמע יותר מידי מדהים מכדי להיות אמיתי, אולם יצא לי לדבר עם כמה אנשים שחיים שנים רבות בגרנזי, חלקם אפילו הכירו את הוריה של לינדה והם נשבעו שכל הסיפורים נכונים.

כך שאם במקרה תגיעו לגרנזי וישאר לכם מעט זמן פנוי, לכו אל כנסיית סן סמפסון (שדרך אגב, נוצרה במאה ה-12 וראויה בהחלט לביקור בזכות עצמה) והניחו דובי קטן או פרח על קברה של ילדה מדהימה זו.

אהבת את מה שכתבתי? רוצה לקרוא עוד?

 

קודם כל הרשי לי להזמין אותכ לקרוא כתבות נוספות על גרנזי בבלוג שלי בסלונה דברים שרואים משם.

אולם עם כל הכבוד לאי הקסום בו אני מתגורר, ליבי נמצא מעבר לתעלה,  בצרפת. אז אם גם את אוהבת את ארץ הטריקולור ובמיוחד את פריז,  אני מזמין אותך לבקר בבלוג הראשי שלי פרנקופילים אנונימיים ולהנות מלא מעט סיפורים הקשורים לצרפת ותרבותה וממידע שימושי שיהפוך את הטיול הבא שלך לבלתי נשכח.

 

עוד מהבלוג של צבי חזנוב

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה