הבלוג של יערה די סגני

מוכנה לפרוש כנפיים

בת 48, אימא למתבגר ולגברת פלפלת. נשאבת סדרתית, מולטיטאסקרית כרונית, מכורה כבדה לסמארטפון ולאנשים. אוהבת לבשל ולהאכיל, לקרוא, סלסה, ג'וג'יטסו, אופניים, סאפ ושלום עולמי ממציאה את עצמי מחדש ונהנית מכל רגע.

עדכונים:

פוסטים: 180

החל מאוקטובר 2013

טראומת התקיפה המינית אינה מסתיימת עם התקיפה עצמה. התקיפה היא רק ההתחלה ולאישה נכונה דרך ארוכה וקשה שראשיתה בקבלת טיפול ראשוני הולם. מסתבר שזה לא כל כך פשוט.

08/03/2015

נתחיל בעובדות היבשות:

אחת משלוש נשים עוברת תקיפה מינית, אחת מחמש נשים היא קורבן לאונס ואחת משש ילדות היא קורבן לגילוי עריות. אישה שהותקפה מינית יכולה להגיע לחדר מיון בכל אחד מבתי החולים בארץ, אך בחדר מיון אין את הציוד, הידע וכוח האדם הדרושים לטיפול הולם באישה שעברה תקיפה מינית ולאסוף ראיות שיהיו קבילות בבית משפט.

בחדר מיון ניתן לקבל טיפול רפואי לפציעות הפיזיות, במקרים מסוימים מציעים גם לקחת קוקטיל נגד איידס ולפעמים גם זוכרים להציע את גלולת היום שאחרי.

המקום היחיד שבו ניתן לקבל טיפול מקיף, שכולל לא רק מענה רפואי לפן הגופני אלא גם ליווי סוציאלי, בדיקות גניקולוגיות מקיפות, את כל התרופות הרלוונטיות, גביית עדות מסודרת ושימור ראיות פיזיות הוא “חדר4″

ואיפה יש “חדר 4″? רק בחמישה מרכזים בארץ – בהדסה שבירושלים, בבני ציון שבחיפה, בפוריה שבטבריה, בסורוקה שבבאר שבע ובוולפסון שבחולון. כדי לקבל טיפול מלא וראוי, אישה שהותקפה מינית נאלצת, מיד לאחר התקיפה, למצוא את הדרך להגיע לאחד ממרכזים אלה, עצמאית. אף אחד לא ייקח אותך לשם. לא פשוט וממש, אבל ממש לא מספיק. מומלץ בחום לקרוא את כתבתה המצוינת של יעל שרר בנושא.

החדשות המעודדות הן שלמרכזים הקיימים  הצטרף עתה מרכז נוסף, בבית החולים “לניאדו” שבנתניה. עדיין רחוק מלהיות מספיק, אבל בהחלט צעד בכיוון הנכון.

IMG_3053

משמאל: בטי מרטין קורן מנהלת מרכז הסיוע- שרון, נגה אהרוני- מנהלת “עיר ללא אלימות” נתניה, עדנה סגל- עו”ס , לניאדו , חיים המרמן מנכ”ל בית החולים לניאדו, דורון תורג’מן מפקד משטרת נתניה, ד”ר יעקב ממט- מנהל מחלקת נשים. צילום: יח”צ

המרכז יפעל בשיתוף פעולה מלא עם המכון לרפואה משפטית ויאפשר לנפגעות לקבל שירות רפואי-משפטי שישמש ראיה קבילה בבית המשפט, אם וכאשר יוגש כתב אישום כנגד התוקף. הפונות למרכז יקבלו במקום אחד טיפול רפואי, טיפול פסיכו-סוציאלי ותיעוד הראיות להליך משפטי. המרכז נפתח ביוזמת ממרכז הסיוע לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית – השרון, הודות לתרומה נדיבה מקרן בריטית והוא פרי שיתוף פעולה גם עם נציגת פרויקט עיר ללא אלימות בעיריית נתניה. אבל הכוח המניע מאחורי הקמת מרכז זה (ויש לקוות שגם מרכזים נוספים בהמשך), היא בחורה אחת עם אנרגיות ונחישות שלא היו מביישות עשר נשים, יעל שרר.

10906247_10153072532649312_49163889846899238_n

יעל שרר. צילום: לובה פיין

את יעל פגשתי לראשונה על המסך, בסרט התיעודי שביימה “כביסה מלוכלכת” (מפיקים: יורם עברי ודיויד נוי) ושוב מיד לאחר מכן, עם סיומו של הסרט. פגישה אחת שהיתה שתיים – כי יעל שעל המסך היתה אחרת מיעל שישבה מולנו – לא רק בגלל השיער הארוך-ארוך שנעלם והאיפור המוקפד, אלא בגלל השלווה, הביטחון והרוגע ששידרה, ניכר בה שעברה כברת דרך ארוכה.

הפגישה הבאה עם יעל התקיימה לבקשתי, רציתי לראיין אותה, חשבתי שאוכל לספר את סיפורה. מצאתי את עצמי יושבת מרותקת וממוגנטת ולא כתבתי מילה, כי אפילו מולטיטסקרית עם תעודות כמוני צריכה קשב כפול בשביל מישהי כמו יעל. מהר מאוד הבנתי שקטונתי מלספר את סיפורה של יעל, צריך פשוט להכיר אותה ולספר אפשר, אולי, רק על פועלה.

הפעם הבאה שלנו היתה באירוע הפתיחה המרגש של חדר הטיפול בלניאדו. חדר אחד קטן, עם משמעות גדולה שעוד לפני פתיחתו הרשמית כבר נכנס לשימוש. עכשיו משימתו של בית החולים ושל כל המעורבים בדבר היא לעורר את המודעות לקיומו של החדר, כך שאם חלילה עברת תקיפה מינית, לפחות תדעי לאן לפנות לקבלת טיפול מיטבי.

IMG_3076

עדנה סגל- עו”ס. צילום: יח”צ

הדרך, כאמור, עוד ארוכה. אין מספיק חדרי טיפול הולמים ברחבי הארץ ועדיין יש עבודה רבה לא רק לטיפול בנפגעות (ובנפגעים) אלא גם בלכידת התוקפים, ענישתם ומניעת פשעים איומים אלה. ועד אז, אם חלילה הותקפת, ניתן לפנות למרכז הסיוע לנפגעות תקיפה מינית בטלפון 1202 (לנשים) או 1203 (לגברים)

תמונת נושא: Shutterstock

עוד מהבלוג של יערה די סגני

Thumbnail

380 רקפות, קהילה אחת

ראשון בלילה, אני נכנסת רק שנייה אחת אחרונה לאחת הקבוצות בפייסבוק לפני שאני קורסת בסוף יום ארוך. מודעה שהעלתה חברה מישוב שכן לוכדת את עיני. סיפור שהוא עולם ומלואו המסוכם במספר מילים קצרות. עַתַי הקטן חלה בסרטן, למרבה...

Thumbnail

ילדה עם תלתלים

אני אימא לילדה עם תלתלים, זה קצת הפתיע אותי, הקטע עם התלתלים, למרות שזה לא ממש היה בלתי צפוי, בכל זאת, הילדה 50% ג'מייקנית, אבל כך או אחרת, יום אחד הבנתי שאני אימא לילדה עם תלתלים ושיש לעובדה זו השלכות ומשמעות, מעבר לזה שזה ממש...

Thumbnail

סליחה, מי את?

כבר 44 שנים שאני הנכדה שלה, הנכדה הבכורה ובשבע השנים הראשונות גם היחידה. כשהייתי בת 10 היא וסבא שלי עלו לארץ ובאו לגור ממש לידנו, רק בניין אחד הפריד בינינו. הייתי קוראת להם מהחלון, פוגשת אותם ברחוב ובמכולת, אוכלת אצלם ארוחת...

תגובות

פורסם לפני 5 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים