הבלוג של שחר בן-פורת

רגשות, זה כל הסיפור

מתקשר את טוהר (www.tohar.co.il), מנחה סדנאות חופש להרגיש ועיתונאי. מחבר הספר "המדריך למרגיש המתחיל או מה לעזאזל עושים עם כל הרגשות הללו?"

עדכונים:

פוסטים: 127

החל מאפריל 2012

התפיסות הרוחניות המלמדות אנשים להיות אוהבים, עדינים ורגועים הן המשך של הסירוס הרגשי-תודעתי שכולנו חיים בו. לשמחתי יש כבר דרך אחרת להסתכל על החיים (וגם כנס שלם וחינמי בנושא)

29/05/2014

אתמול שמעתי את זה שוב, את התפיסה הזו שיש רגשות גבוהים ורגשות נמוכים, שאדם שעושה מסע רוחני אמור להרגיש את הרגשות הראויים ולהמנע ככל האפשר מרגשות לא ראויים. כעס למשל זה רגש לא ראוי; ויש גם כאב, קנאה, שנאה ועוד רגשות שמפריעים לנו בתהליך ההתפתחות שלנו.

“את מנפגעי הניו אייג’”, אמרתי לה, ולצערי יש הרבה כאלה.

הבוקר ראיתי בפייסבוק את התמונה הזו, תשובה הולמת לכל מה שנאמר אמש.

10151314_10152035832808951_387920573_n

 

מה בעצם הוא אומר, ראם דאס? לחזור לרגשות שלנו, לחלק האנושי שלנו, זה שמראה לנו בכל רגע את המקום בו אנחנו נמצאים באמת.

אני מודה מאוד על כך שפגשתי את ורדה דרור, המורה שלי בגיל כל כך צעיר. אמנם נחשפתי כבר אז לתפיסות הרוחניות המדברות על התעלות מעל הרגשות השליליים, הנמוכים, אך הבחירה שלי בורדה בתור מורה לקחה אותי בנתיב אחר. כזה שנותן מקום לכל הרגשות, שרואה מה טוב בהם.

כן, יש דברים טובים שמביא איתו הכעס. גם השנאה, הפחד, הכאב. כל הרגשות ה”שליליים” יכולים להיות מאוד חיוביים אם נשנה את הגישה שלנו אליהם.

למעשה, הם לא חיוביים ולא שליליים. הם קיימים. מבעבעים, מדברים, משמיעים את קולם. ככל שנמנע מלהרגיש אותם, מלהקשיב להם, כך הם יגבירו קולם עוד ועוד. מה שמתחיל כדיבור יכול להפוך בשלב מסויים לצרחת מקפיאת דם, כזו שמתבטאת במציאות שלנו בכל מיני תחומים: בבעיות בכסף, בקשיים במערכות יחסים, בבעיות בריאות, בחוסר יכולת להכנס לזוגיות ו/או להחזיק בה, בדכאון שאינו עובר.

“אם כל האנשים באים ללמד אותי על עצמי, אני בעצם לא יכולה לכעוס עליהם”, אמרה אתמול אחת המשתתפות. בדיוק הפוך, אמרתי לה. קודם כל לכעוס, לבטא את הרגש. ביני לביני, עם האדם שמכעיס אותי במידה ואפשר. רק אחרי שהכעס מתפוגג אפשר להכנס פנימה, לראות מה קורה בתוכי. אם אני רוצה שמערכות היחסים שלי ישביחו, כנות היא חלק משמעותי מאוד בתהליך, גם אם מדובר בחשיפה של מקומות פגועים.

אני לומד כל השנים להיות אמיתי. זה שונה מאוד מלהיות רוחני. בתפיסה של אנשים רבים להיות אדם רוחני אומר להיות אדם שמח, אוהב, עדין. אבל אדם רוחני הוא בהכרח מעמיד פנים. לכולנו יש רגעים בהם אנחנו כואבים, כועסים, מפחדים. הרגעים יכולים להיות קצרים וארוכים מאוד והם חלק מאיתנו. כאשר אני מנסה להיות רוחני אני ממשיך להתאמץ להיות מישהו אחר ממי שאני באמת.

במקום זה אני מציע לחזור אל האותנטיות שלנו. זו הדרך שלי: ככל שאני מוכן לתת מקום למקומות הפגועים, הם מתרפאים. ככל שהרגשות הפגועים מקבלים מקום, יכולה האהבה בתוכי לקבל מקום, יחד עם שמחה, עדינות ושקט.

לפעמים אני רוצה לעמוד על הגג ולצעוק לעולם “תתעוררו” (ולכן טוב שיש בלוג). יש בלגן גדול מאוד בתפיסות שלנו. לא מספיק מה שספגנו במהלך ילדותנו והתבגרותנו; לחיים של הרבה אנשים נכנסות אותן תפיסות באצטלה רוחנית, המחזקות את ההשתקה והסירוס העצמיים במסווה של אהבה והארה.

לשמחתי, העולם לא קופא על שמריו ומה שאני לומד כבר 19 שנה אצל ורדה נלמד בעוד ועוד מקומות. כך יגיע אל אויר העולם בעוד שבועיים כנס אינטרנטי ראשון מסוגו בשם “דרך הרגשות“. נילי דור האלה מארגנת אותו ובמהלך שלושת ימי הכנס יתראיינו בו הרבה אנשים העובדים עם הרגשות מנקודת מוצא מכבדת (והכל בחינם). ורדה תתראיין ביום האחרון על “דיכאון זה מתנה”, ובריאיון אחר אני אתקשר את טוהר, שידברו עם נילי במשך שעה וחצי על “להרגיש ולהיות אלוהי”.

אני מזמין אתכם לכנס במיוחד אם גם אתם מרגישים שהתפיסות ביחס לרגשות מגבילות אתכם. בין אם תפיסות שלמדתם בבית לפיהן שצריך להיות מנומס ולכן לא לכעוס; ובין אם תפיסות שלמדתם בסדנאות ניו אייג’ לפיהן צריך להיות אוהב ולכן לא לקנא.

הגיע הזמן להסתכל על דברים מחדש. במקום להיות רוחניים, נסו להיות אמיתיים. זו חוויה משנה חיים.

שחר. 

(עוד על רגשות באתר חופש להרגיש)

עוד מהבלוג של שחר בן-פורת

תצוגה מקדימה

זה לא הגנים, זה התת מודע

הדיוק של החיים יכול להיות מסתורי לפעמים אך בפעמים רבות אחרות הוא מדהים. כך קרה לי בריאיון עם ד"ר ברוס ליפטון, ביולוג וסופר, מחבר הספר "הביולוגיה של האמונה" (הוצאת פראג), כאשר הוא נתן כדוגמא את הגנים המחוללים סרטן שד והדגים...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

מאיה מיכאלי: האומץ לשאול שאלות

ברגעים בהם פינטזנו מה יקרה כאשר היא תבריא, ידענו שהמסר של מאיה יכול לחצות גבולות ועולמות. הדרך בה בחרה להתמודד עם מחלת הסרטן - ללא טיפולים רפואיים, בהתבסס על עבודה רגשית, תזונה, נשימות והרבה הילינג - היא כל כך ייחודית...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

מריחואנה רפואית: לעשן למען חיים טובים יותר

לפני מספר שנים נסעתי לאמסטרדם, לאירועי ה- Cannabis Cup השנתיים, בהם מתאספים מיטב המגדלים והספקים של מריחואנה באמסטרדם להציג את תוצרתם ולהתחרות על הזנים הטובים ביותר. כאשר הגעתי...

תגובות

פורסם לפני 7 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה