הבלוג של שחר בן-פורת

רגשות, זה כל הסיפור

מתקשר את טוהר (www.tohar.co.il), מנחה סדנאות חופש להרגיש ועיתונאי. מחבר הספר "המדריך למרגיש המתחיל או מה לעזאזל עושים עם כל הרגשות הללו?"

עדכונים:

פוסטים: 127

החל מאפריל 2012

העומק הפך לכובד, הבדיקה העצמית הפכה לחפירה, ולזרום הפך לערך החדש. מתי הפכו המתנות של הנשים לבעיות ואיך זה משפיע על מערכות היחסים שלנו?

28/09/2013

אני לא יודע בדיוק מתי זה התחיל, אבל כבר כמה שנים שבשפה המדוברת שלנו, היום-יומית, יש שימוש נוסף למילה “כבד”. לא רק מילה המתארת את משקלו הרב של חפץ מסוים, אלא כזו המגנה את האדם שנכנס אל תוך עצמו, אל תוך הרגשות שלו, ש”חופר” (עוד מילה ישנה-חדשה) בתוך עצמו כל כך עד שהאנרגיה שהוא משדר אינה “זורמת” (עוד מילה שמיד אתייחס אליה).

כבר כמה שנים שאני שומע את השימוש הזה ולא ממש מבין מדוע ולמה, ורק אתמול נפל האסימון. זה היה במהלך שיחה עם חברה טובה על הרומן החדש שלה. היא סיפרה לי על הדברים הטובים כמו גם על הסגירות המאפיינת את השיחות שלהם, כזו שאינה מאפשרת מקום לשיחות אישיות, ארוכות ועמוקות להתרחש. ברגע מסוים, כשהיא השתמשה במילה “כבדה” באותו האופן בו רבים כל כך משתמשים בה כיום, הזדעקתי.

“עמוקה, לא כבדה”, אמרתי לה, נדהם מעומק הסירוס שריח גברי-שובניסטי חריף נושב ממנו. “ולאן בדיוק את רוצה לזרום? לים אפשר להגיע גם דרך הביוב, לא רק בנחל. אז לאן בדיוק את זורמת?”.

הבעיה מתחילה בשפע

הבעיה באה לידי ביטוי בדיוק בשתי המילים הללו, כבדה וזורמת, אבל היא מתחילה בעידן בו אנו חיים, עידן של שפע בלתי נתפס. באופן עקרוני אנו יכולים לגור בכל מקום שנרצה, לעבוד בכל דבר שנרצה, לקנות לעצמנו כל דבר שנרצה. כל סופרמרקט עתיר מוצרי מזון מסוגים שונים, חנויות הבגדים והנעליים מפוצצות באפשרויות, והטיסות לחו”ל זמינות במחירים שפויים, לפחות בחלק מהשנה. כל כמה שנקטר על המצב הכלכלי אי אפשר להתעלם מהעובדה שהיא הנחת המוצא שלי: השפע שיש בתקופה שלנו הוא יוצא דופן, כזה שלא היה מעולם.

בתוך השפע הזה, אנו נדרשים לשאול שאלות, לבחור בחירות ולקחת אחריות. “מה אני רוצה?” היא השאלה החשובה ביותר, שניה רק לשאלה “מה אני מרגיש?”. שתי השאלות קשורות זו בזו מאחר ומה אני מרגיש הוא אינדיקטור חשוב במיוחד כדי לדעת מה אני רוצה. אם טוב לי או לא טוב לי במקום מסוים, זה הבסיס לפיו עליי לקחת החלטות.

אני מאמין שגם את הרגשות כדאי להכיר; למה טוב לי או לא טוב לי זו שאלה שחשוב לשאול, שכן לפעמים דבר טוב יעורר בתוכי התנגדות בעוד שאני ארצה משהו שבסופו של דבר יעשה לי רע. אבל עצם התשובה היא בסיס להתחיל לקבל ממנו החלטות.

הבעיה היא שאנו מנותקים במידה כזו או אחרת מהרגשות שלנו ומכאן גם מהקול הפנימי האומר מה טוב ומה נכון עבורנו. אנשים רבים מרגישים חסרי אונים, מבולבלים, ממשיכים לקבל החלטות על בסיס ההיגיון ומגלים פעם אחר פעם שזה לא מצליח להוביל אותם למקום הנכון להם. מתוך המקום הזה, במקום להודות בבעיה ולמצוא את הדרך להתמודד איתה, אנשים בנו מעקף: הם מקטלגים את האנשים השואלים שאלות, הבודקים את עצמם, כ”חופרים” וכ”כבדים”, והם ממשיכים לקדש את ה”זרימה”.

האבסורד הוא שאף אחד לא חי כך, ב”זרימה”. לא פגשתי אדם ששולח קורות חיים לכל הודעות הדרושים, לא פגשתי אדם שמוכן לחיות בכל דירה ואין זה משנה מה המצב שלה או מה המחיר שלה, לא פגשתי אדם המתחתן עם כל אחד, לא משנה מי הוא. כל אחד מאיתנו מפעיל בשלב זה או אחר שיקול דעת, מקבל החלטות, אומר כן או לא. אז מדוע לפתע פתאום אנחנו צריכים “לזרום”?

להתיידד מחדש עם האישה

התחלתי וכתבתי שאני מריח את הסירוס הגברי מאחורי המילים הללו, ואני רוצה להסביר מדוע. הנשיות בתוכנו, גברים ונשים, מביאה את העומק הרגשי, את החיבור לחזון לחלומות. הגבר בתוכנו מוציא אותם לפועל, מגשים הלכה למעשה. אך גברים רבים – וגם נשים לא מעטות – מבוהלים מהצד הנשי בתוכם, מהעומק שלו, מהמקומות אליהם הוא מגיע, מהאחריות שיש לקחת על העומק הזה, מהשינויים שהוא מביא לחיים.

מתוך זה נולד הסירוס הזה, המאפיין גברים ונשים: העומק הפך לכובד, הבדיקה העצמית הפכה לחפירה, ו”לזרום” הפך לערך החדש. מה הפלא שאותה חברה לא מצליחה לפתח שיחות אישיות ברומן החדש שלה? כשהיא מתביישת בעומק שלה, מנסה להפסיק להיות כבדה ובמקום זאת להיות קלילה, היא משתיקה חלק משמעותי בתוכה. התוצאה היא שתיקות מרובות מדי במערכת היחסים החדשה ותסכול שרק מתחיל להאסף.

שלא נדע.

עוד מהבלוג של שחר בן-פורת

תצוגה מקדימה

זה לא הגנים, זה התת מודע

הדיוק של החיים יכול להיות מסתורי לפעמים אך בפעמים רבות אחרות הוא מדהים. כך קרה לי בריאיון עם ד"ר ברוס ליפטון, ביולוג וסופר, מחבר הספר "הביולוגיה של האמונה" (הוצאת פראג), כאשר הוא נתן כדוגמא את הגנים המחוללים סרטן שד והדגים...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

מאיה מיכאלי: האומץ לשאול שאלות

ברגעים בהם פינטזנו מה יקרה כאשר היא תבריא, ידענו שהמסר של מאיה יכול לחצות גבולות ועולמות. הדרך בה בחרה להתמודד עם מחלת הסרטן - ללא טיפולים רפואיים, בהתבסס על עבודה רגשית, תזונה, נשימות והרבה הילינג - היא כל כך ייחודית...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

מריחואנה רפואית: לעשן למען חיים טובים יותר

לפני מספר שנים נסעתי לאמסטרדם, לאירועי ה- Cannabis Cup השנתיים, בהם מתאספים מיטב המגדלים והספקים של מריחואנה באמסטרדם להציג את תוצרתם ולהתחרות על הזנים הטובים ביותר. כאשר הגעתי...

תגובות

פורסם לפני 7 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה