הבלוג של שחר בן-פורת

רגשות, זה כל הסיפור

מתקשר את טוהר (www.tohar.co.il), מנחה סדנאות חופש להרגיש ועיתונאי. מחבר הספר "המדריך למרגיש המתחיל או מה לעזאזל עושים עם כל הרגשות הללו?"

עדכונים:

פוסטים: 127

החל מאפריל 2012

ספרה החדש של כוהנת עולם העיצוב בישראל, אורלי רובינזון, עושה חיבור מפתיע ומעניין בין אקולוגיה לבין רגשות. להרגיש בבית, מסתבר, חורג מעבר לארבע הקירות

01/09/2013

בשבוע האחרון הגיע אלי עותק מספרה החדש של אורלי רובינזון. מי שלא מכיר אותה אינו מתעניין ככל הנראה בעיצוב, שכן ספרי העיצוב שרובינזון מוציאה לאור במרוצת השנים הקנו לה – ובצדק – מעמד ייחודי ובולט במיוחד בעולם העיצוב הישראלי.

“הבית הרגשי” הוא הספר החדש של רובינזון והכותרת שלו היתה כל כך מסקרנת שמיד התחלתי לעלעל בו. ההפתעה הגיעה מיד, עם הדברים שרובינזון כותבת על הכריכה האחורית של הספר: “אני מזמינה אתכם לצאת למסע שבו לא צריך הרבה כי אם פחות, מסע בעקבות בתים בתפיסה אקולוגית, כאלה המתחשבים בסביבה, משתלבים בה, ומשלבים את האדם בתוכה”.

מה הקשר בין אקולוגיה לבין רגשות? רובינזון כותבת זאת בהקדמה: “בתוך המסע הזה גילינו עוד תגלית: שיש קשר בין ‘הבית הירוק’ ל’בית הרגשי’. בבתים שבהם מצאנו הקפדה ותשומת לב להיבט הסביבתי מצאנו גם קשב מיוחד לאדמה, לקהילה, ליקום, לאחר. מצאנו דיוק רגשי שיודע למיין ולהפריד בין מה שחשוב ומה שמיותר”.

החיבור שרובינזון עשתה גרם לי לחשוב ובאותה המידה שימח אותי.

כשאני מסתכל על החיים שלי, בבית עם בן הזוג שלי, אני רואה את מה שרובינזון אומרת. ככל שאנחנו ערים ומודעים לרגשות שלנו, כך המודעות לסביבה הולכת וגוברת. המודעות לאנשים סביבנו כמו גם המודעות לאמא אדמה. ככל שאנו מחוברים פנימה, אנו מחוברים החוצה.

אני יודע שאחת הדעות הנחרצות נגד מודעות עצמית אומרת שזה למעשה אגואיסטי. אם אני מתעסק כל היום בעצמי ובמה שעובר עליי, אני הופך מרוכז בעצמי. אך ההיפך הוא הנכון, ואני רואה זאת בחיינו שלנו כמו גם בחיים של חברים ואנשים המתחברים יותר ויותר לעצמם: ככל שהאינדיבידואליות שלי גדלה, כך המודעות שלי לסובב אותי הולכת וגוברת.

זה מתבטא גם בשמירה על הסביבה, בהקפדה שלנו על מחזור של נייר, בקבוקי פלסטיק, מכשירי חשמל ועוד.

כל זה גם שימח אותי. הקשר בין העולם הרגשי לבין ההבטים השונים בחיינו הולך ומתבהר, ומקבל ביטוי בדרכים שונות. מי שמחפש ללמוד על עולם הרגשות לרוב פונה לספרי פסיכולוגיה או רוח; כאשר הדבר מקבל ביטוי גם בספרי עיצוב, זה אומר לי שמשהו טוב וחשוב קורה בעולמנו.

מלבד כל זאת, הספר החדש של רובינזון יכול לשמש כמתנה יפה לחג, עבור מי שמתעניין בעיצוב בכלל ועבור מי שרוצה ליצור עבור עצמו סביבת מגורים ירוקה יותר, רגשית יותר, בפרט.

295 עמ’, הוצאת ידיעות ספרים. 178 שקלים, להשיג בחנויות הספרים.

***

רוצים להעמיק את הקשר בינינו? הכירו את האתר חופש להרגיש והרשמו לניוזלטר דרך האתר או בעזרת מייל ל- [email protected], וכך תקבלו ממני מידע ותובנות נוספות.

עוד מהבלוג של שחר בן-פורת

תצוגה מקדימה

זה לא הגנים, זה התת מודע

הדיוק של החיים יכול להיות מסתורי לפעמים אך בפעמים רבות אחרות הוא מדהים. כך קרה לי בריאיון עם ד"ר ברוס ליפטון, ביולוג וסופר, מחבר הספר "הביולוגיה של האמונה" (הוצאת פראג), כאשר הוא נתן כדוגמא את הגנים המחוללים סרטן שד והדגים...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

מאיה מיכאלי: האומץ לשאול שאלות

ברגעים בהם פינטזנו מה יקרה כאשר היא תבריא, ידענו שהמסר של מאיה יכול לחצות גבולות ועולמות. הדרך בה בחרה להתמודד עם מחלת הסרטן - ללא טיפולים רפואיים, בהתבסס על עבודה רגשית, תזונה, נשימות והרבה הילינג - היא כל כך ייחודית...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

מריחואנה רפואית: לעשן למען חיים טובים יותר

לפני מספר שנים נסעתי לאמסטרדם, לאירועי ה- Cannabis Cup השנתיים, בהם מתאספים מיטב המגדלים והספקים של מריחואנה באמסטרדם להציג את תוצרתם ולהתחרות על הזנים הטובים ביותר. כאשר הגעתי...

תגובות

פורסם לפני 7 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה