הבלוג של שחר בן-פורת

רגשות, זה כל הסיפור

מתקשר את טוהר (www.tohar.co.il), מנחה סדנאות חופש להרגיש ועיתונאי. מחבר הספר "המדריך למרגיש המתחיל או מה לעזאזל עושים עם כל הרגשות הללו?"

עדכונים:

פוסטים: 127

החל מאפריל 2012

שאלת הביצה והתרנגולת הידועה: האם הרגשות שולטים במחשבות או להיפך? בעוד שלרוב נהוג לראות במחשבות הקובעות הכל, אני רואה ברגשות את המפתח לשינוי

05/07/2013

בפגישת הסדנה שאני מנחה, חופש להרגיש, התרחש השבוע דיון קצר על השאלה האם הרגשות יוצרים את המחשבות או שמה המחשבות הן אלו השולטות במשחק הפנימי שלנו.

הדעה הרווחת בעולם הרוח וההתפתחות העצמית אומרת שהמחשבות קודמות לרגשות. לכן, אם משנים את הצורה בה אנו חושבים – למשל, מכניסים מחשבות חיוביות לדיאלוג הפנימי האינסופי – האופן בו אנו מרגישים יכול גם הוא להשתנות. אני, כמובן, חושב ומרגיש אחרת לחלוטין.

ההיגיון מנסה לעזור עם הרגשות

אנו יצורים רוחניים בגוף אנושי ולא אני אמרתי את המשפט המדויק הזה. אנו נולדים בתוך גוף פיזי, זערורי כמו שהוא זמני, ובתקופה הראשונה לחיינו – לפני שהתפתח המוח הקוגנטיבי – אנו מרגישים הכל. ללא גבולות בינינו לבין הסביבה שלנו, העולם הוא חוויה אחת מלאה, שלמה.

החוויה הרגשית ממשיכה להיות ככל שאנו גדלים אך עם הזמן מתפתח המוח החושב שלנו. זה שמגדיר, מסביר, מחלק, מפריד, מחדד, מנתח. המוח המדבר, שלומד את ה”אמת” ולכן בטוח שהוא “יודע”. במרוצת הזמן משתנה האיזון בין שני החלקים בתוכנו – המוח הופך לדומיננטי, הרגש הופך למודחק.

התהליך הזה מתרחש משתי סיבות עיקריות. האחת היא שהחברה המערבית שמה דגש נרחב על פיתוח היכולת הקוגנטיבית. אינטלקטואל נחשב לאדם משכיל ומכובד; אדם רגשי נחשב לאדם שיש לו עוד לאן להתפתח. הסיבה השניה היא שמרגע לידתנו – וכנראה עוד מרגע היווצרותינו ברחם – אנו חווים ללא הפרעה חוויות רגשיות קשות לעיכול. החל מהמרתחש בסביבה שלנו וכלה באופן בו מתייחסים אלינו, אנו סופגים בצד אהבה גם שיפוט, פחד, כעס וכאב, חוויות המרתיעות, מכווצות, סוגרות.

אלו חוויות שכתינוקות וכילדים אנו לא מסוגלים להסביר ולפרש, אלא מרגישים בלבד. התוצאה היא שאנו מתמלאים בכאב המצמצם את החוויה הרגשית שלנו ומחזק את ההיגיון, המתחיל לדבר בסגנון של “אם אני אעשה כך וכך, לא יקרה כך וכך, ואז אני לא ארגיש כך וכך”.

הרגשות, כאמור, היו בתוכנו קודם. ההיגיון מתפתח, בין השאר, במטרה לעזור לנו להמנע מרגשות כואבים.

רגשות קשים, מחשבות קשות

מה קורה לנו כשאנו מבוגרים? לרוב, אנו מסובכים רגשית, שכן רובנו – בעיקר נשים אבל גם לא מעט גברים – מרגישים אי אלו רגשות במהלך היום יום שלנו. אלו רגשות סוערים, מורכבים, לא מובנים לעיתים, שאנו מפחדים מהם, מנסים לשלוט בהם בזמן שהם למעשה שולטים בנו.

החוויה הרגשית שלנו עתירה ברגשות שאנו מכנים שליליים – קנאה, שנאה, מסכנות, רחמים עצמיים, תסכול, כעס ועוד. במידה כזו או אחרת, כולנו נוטים לראות מה לא טוב בעצמנו ובחיים סביבנו, ראייה הבאה יד ביד עם אותם רגשות לא פתורים. כל זה בא לידי ביטוי (גם) בחשיבה שלנו – מחשבות קטנוניות, כעוסות, ביקורתיות מתרוצצות בתוכנו.

כשאנו מגיעים במצב כזה לסדנאות של חשיבה חיובית, אנחנו בהחלט מרגישים הקלה. כשאנו מכניסים אנרגיה חיובית, ראייה של מה טוב שיש בנו ובאחרים, אנו בהחלט יכולים להוריד מהעומס הרגשי-מנטלי שאנו חיים איתו.


להרגיש את הלב הפצוע

אז מדוע אני חושב – מרגיש – אחרת?

משום שחשיבה חיובית יכולה להיות טובה עד גבול מסוים. היא כלי שאני משתמש בו מדי פעם בעבודה שלי עם עצמי ועם אחרים, כשאני מרגיש צורך להזכיר לראות את מה שכן, את מה שקיים, את מה שטוב. אבל לכלי הזה יש גבולות.

כדי להרגיש טוב באמת, אנו צריכים לחזור אל אותו ילד פנימי, כואב ופגוע. אנו צריכים לחזור אל הלב הפגוע שלנו, זה שנושא בתוכו את הזכרונות הכואבים, זה נשסגר כדי שלא לחוות עוד כאב.

כדי לאהוב את עצמנו מחדש, כדי להרגיש טוב עם עצמנו, עלינו לרפא את הלב. בעדינות, בסבלנות, עם הרבה כבוד. עלינו לפתוח מחדש מקומות סגורים, להתיר קשרים רגשיים סבוכים. זה אומר לבכות, לפחד, לכעוס, לכאוב, להרגיש רגשות שעד היום לא יכולנו להרשות לעצמנו להרגיש, שהיינו צריכים לסגור כדי לשרוד.

כשהלב פצוע וכואב, שום מחשבה חיובית לא תשנה את הרגש הזה. אם אני רוצה לרפא את הכאב בלב, עליי לכאוב. לדבר את הכאב, לבכות אותו, להרגיש אותו. לתת לו להיות, לתת לעצמי לכאוב.

מתוך האפשור לרגשות להיות, עם עזרה בדרך, אט אט הלב מתרפא, מתאושש ונפתח מחדש. כשהכאב בלב איננו, המחשבות הופכות להיות חיוביות ללא כל מאמץ.

***

רוצים להעמיק את הקשר בינינו? הכירו את האתר חופש להרגיש והרשמו לניוזלטר דרך האתר או בעזרת מייל ל- [email protected], וכך תקבלו ממני מידע ותובנות נוספות.

עוד מהבלוג של שחר בן-פורת

Thumbnail

זה לא הגנים, זה התת מודע

הדיוק של החיים יכול להיות מסתורי לפעמים אך בפעמים רבות אחרות הוא מדהים. כך קרה לי בריאיון עם ד"ר ברוס ליפטון, ביולוג וסופר, מחבר הספר "הביולוגיה של האמונה" (הוצאת פראג), כאשר הוא נתן כדוגמא את הגנים המחוללים סרטן שד והדגים...

תגובות

פורסם לפני 7 years
Thumbnail

מאיה מיכאלי: האומץ לשאול שאלות

ברגעים בהם פינטזנו מה יקרה כאשר היא תבריא, ידענו שהמסר של מאיה יכול לחצות גבולות ועולמות. הדרך בה בחרה להתמודד עם מחלת הסרטן - ללא טיפולים רפואיים, בהתבסס על עבודה רגשית, תזונה, נשימות והרבה הילינג - היא כל כך ייחודית...

תגובות

פורסם לפני 7 years
Thumbnail

מריחואנה רפואית: לעשן למען חיים טובים יותר

לפני מספר שנים נסעתי לאמסטרדם, לאירועי ה- Cannabis Cup השנתיים, בהם מתאספים מיטב המגדלים והספקים של מריחואנה באמסטרדם להציג את תוצרתם ולהתחרות על הזנים הטובים ביותר. כאשר הגעתי...

תגובות

פורסם לפני 8 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים