הבלוג של שחר בן-פורת

רגשות, זה כל הסיפור

מתקשר את טוהר (www.tohar.co.il), מנחה סדנאות חופש להרגיש ועיתונאי. מחבר הספר "המדריך למרגיש המתחיל או מה לעזאזל עושים עם כל הרגשות הללו?"

עדכונים:

פוסטים: 127

החל מאפריל 2012

רבים מנסים להפסיק להיות דרמטיים בשביל להגיע לשקט פנימי. אך בשביל להגיע לשקט אמיתי, חשוב להבין – ולקבל – שדרמטיים היינו ודרמטיים נשאר

14/06/2013

דרמה… דרמה??  ד-ר-מ-ה-!-!-!   בואו נדבר קצת על דרמות.

הבעיה עם דרמה באה לידי ביטוי בהתנשאות הגברית על נשים (התנשאות שגם נשים נגועות בה) האומרת “תפסיקי לעשות דרמה מכל שטות”, וממשיכה בשלל תיאוריות רוחניות האומרות שבשביל להגיע לנירוונה/שלווה/הארה/סתם-איזון-פנימי המיוחל, צריך לוותר על הדרמה.

דרמה היא מילת גנאי, מתארת מצב תודעה של אדם לא מפותח, לא מתקדם, אדם השבוי בתוך הרגש, אדם שאינו מחובר לשלווה הפנימית/אלוהית המבוקשת כל כך. האמנם זה כך?

ראיתם פעם לידה של ג’ירפה?

אני מסתכל על העולם סביבי ומתקשה להבין מהיכן מגיעה האבחנה הנפוצה כל כך. נתחיל עם הדימוי הבנאלי ביותר – לידה של בן אנוש היא לכל הדעות אירוע רב עוצמה, חריג בדציבלים אליו הוא מגיע כמו גם ברמת הכאב המלווה אותו. מעולם לא שאלתי חתולה או ג’ירפה איך הלידה עוברת עליהן, אבל מי שראה ג’ירף המגיח מבטן אימו בוודאי יסכים איתי שהאירוע אינו מהסוג השליו במיוחד.

אני נזכר בשטפון שראיתי פעם בנגב. ראיתם זאת פעם במו עיניכם? אם כן תסכימו איתו שזהו אירוע דרמטי. בכלל, מזג האוויר מספק הרבה אירועים דרמטיים – הוריקן, למשל, או סערת ברקים ממושכת מהסוג שהתרחשה בארץ ממש לאחרונה. אם שכבתם כל הלילה במקום חשוך ופתוח כדי לצפות במטר מטאורים, אולי חוויתם שלווה אבל המראה, יש להודות, דרמטי למדי.

אם כך, מדוע אנו מנסים להפסיק להיות דרמטיים?

טבע, להרגע ומיד

אני מבין את השאיפה שלנו לשקט. היא מאגדת את רוב האנושות, בין אם האנשים מגדירים את עצמם כנמצאים במסע רוחני ובין אם לא. זה לא מפתיע: החיים מהירים, אינטנסיביים, לחוצים, מתוחים. בין המאמץ לרצות את בוס ולקבל העלאה במשכורת, הניסיון למצוא מקום זול יותר לקנות אוכל לילדים, הצורך לסדר את הבית, לעשות ספורט ולאכול בריא בעת ובעונה אחת, מה הפלא שכולנו מבקשים לעצמנו קצת שקט. אם לא בעזרת ג’וינט לא חוקי או חופשה באי טרופי, הדבר ה”קל” ביותר לעשות הוא, ובכן, לוותר על דרמה.

בשלב הזה אני שוב תוהה למה בכלל אנשים מתכוונים כשהם משתמשים במילה דרמה. לאדם שכעס מפחיד אותו, קצת צעקות יהיו אירוע דרמטי; עבור מי שחוסר אונים קל מזעזע את כל ישותו – נאמר, ברגע של כאב פיזי, מצב מסוג זה יהיה האיום הדרמטי הגדול ביותר. מי שמיודד עם כעס, מי שמוכן להיות במצבי חוסר האונים של החיים, גם זה וגם זה לא יהוו אירוע דרמטי. הם יהיו חלק מהחיים.

הפנימיות שלנו נעה כל העת בין שקט לדרמה; בין חוויות של רוגע וסיפוק לרגשות של כעס ופחד. כמו הטבע החיצוני כך גם הטבע הפנימי, הוא משתנה ללא הרף, נע בין ימים של שמש זורחת לחמסין שורף כל, בין קרירות מענגת לסערה מקפיאת עצמות. כשם שאיש אינו מבקש מהטבע להרגע קצת, מדוע אנו מבקשים זאת מהטבע שלנו אנו?

השקט שנמצא בתוך הסערה

שקט אמיתי הוא אפשרי, אך מרבית האנשים מחפשים אותו במקום הלא נכון. הוא אינו נמצא במקום בו הכעס נרגע, ההיסטריה שוככת, הקורבנות נעלמת והכאב נעלם; פשוט, משום שמקום כזה אינו קיים כלל וכלל. השקט נוצר כשאני מקבל את האופי האמיתי, האנושי שלי – משתנה ללא הרף, לא צפוי, נע ונד בין חוויות, בין רגשות.

השקט האמיתי נמצא במקום בו אנו מרשים לעצמנו להיות דרמטיים. כאשר השיפוט נושר, ההתנגדות מתמוססת ואנו מוכנים לתת לעצמנו חופש להרגיש, חופש לחשוב, חופש להיות להיות מי שאנחנו באמת, הדרמה מפסיקה להיות דרמטית, כלומר להטריד, לאיים. היא הופכת להיות חלק מהחיים.

***

רוצים להעמיק את הקשר בינינו? הכירו את האתר חופש להרגיש והרשמו לניוזלטר דרך האתר או בעזרת מייל ל- [email protected], וכך תקבלו ממני מידע ותובנות נוספות.

עוד מהבלוג של שחר בן-פורת

תצוגה מקדימה

זה לא הגנים, זה התת מודע

הדיוק של החיים יכול להיות מסתורי לפעמים אך בפעמים רבות אחרות הוא מדהים. כך קרה לי בריאיון עם ד"ר ברוס ליפטון, ביולוג וסופר, מחבר הספר "הביולוגיה של האמונה" (הוצאת פראג), כאשר הוא נתן כדוגמא את הגנים המחוללים סרטן שד והדגים...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

מאיה מיכאלי: האומץ לשאול שאלות

ברגעים בהם פינטזנו מה יקרה כאשר היא תבריא, ידענו שהמסר של מאיה יכול לחצות גבולות ועולמות. הדרך בה בחרה להתמודד עם מחלת הסרטן - ללא טיפולים רפואיים, בהתבסס על עבודה רגשית, תזונה, נשימות והרבה הילינג - היא כל כך ייחודית...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

מריחואנה רפואית: לעשן למען חיים טובים יותר

לפני מספר שנים נסעתי לאמסטרדם, לאירועי ה- Cannabis Cup השנתיים, בהם מתאספים מיטב המגדלים והספקים של מריחואנה באמסטרדם להציג את תוצרתם ולהתחרות על הזנים הטובים ביותר. כאשר הגעתי...

תגובות

פורסם לפני 7 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה