הבלוג של שחר בן-פורת

רגשות, זה כל הסיפור

מתקשר את טוהר (www.tohar.co.il), מנחה סדנאות חופש להרגיש ועיתונאי. מחבר הספר "המדריך למרגיש המתחיל או מה לעזאזל עושים עם כל הרגשות הללו?"

עדכונים:

פוסטים: 127

החל מאפריל 2012

הכעס הוא אחד הרגשות החשובים ביותר, מורה דרך עם מתנות רבות. אם נסכים להפרד מהתפיסות המוטעות שיש לנו ביחס לכעס, נגלה עולם של ביטוי עצמי המחכה בתוכנו. פוסט שני בסדרת פוסטים על המתנות של הרגשות ה”שליליים”

24/05/2013

הפוסט הראשון בסדרת הפוסטים הזו הוקדש כולו לפחד. מאז קרו עוד כמה דברים שהביאו אותי לכתוב על נושאים אחרים, ועכשיו אני חוזר לפוסט השני בסדרה. הכעס, כאמור, הוא הרגש העולה על המוקד הפעם.

אין זה מקרי, כמובן, שכעס משול לאש. כזה הוא טבעו: מעורר, מחדד, שורף. זהו הביטוי הברור ביותר בעולם הרגשות שלנו לאנרגיית האש וכמוה, גם הכעס יכול לקחת אותנו לשני כיוונים שונים: הוא יכול לשרוף ולהרוס והוא יכול להביא חיים, לנקות ולחדש. אך יותר מכל, זו המלחמה שלנו בכעס המשבשת את איכות חיינו.

ילד טוב לא כועס

בעולם שלנו אנשים רבים לא אוהבים כעס, נמנעים מלחוש אותו. אני אחד מהם; למדתי מגיל קטן מאוד לא לכעוס, לבלוע ולשתוק, שכן כעס מעורר תגובות של רתיעה ודחייה שאיני רוצה להרגיש. למדתי להיות ילד טוב. זו היתה אי ההבנה הראשונה שנחשפתי אליה ביחס לרגש הזה.

השניה התרחשה בגיל מבוגר יותר, בעודי מתחיל את המסע הרוחני שלי. שוב ושוב שמעתי על נירוונה ומצב פנימי של אושר, מקום שאפשר להגיע אליו בתוכנו, מעין מצב תודעה שבו לא מתעצבנים ולא כועסים. איזון פנימי המושג, כך מבטיחים עם הרבה עבודה קשה. למזלי הרב, עוד בתחילת דרכי פגשתי את ורדה דרור, מורתי הרוחנית, שלימדה אותי לראות מה טוב בכעס, להסכים לתת לו להיות. אחר כך פגשתי את באבא האנומן, המורה שלה, שהכעס שלו – כעס טהור, מזוקק, נקי מכאב – היה אחד העוצמתיים והמעוררים שחוויתי בחיי.

גלו מה מסתתר מתחת לכעס

אז מה טוב בכעס?

לפני שאגיע לסוגיית המתנות של הכעס, חשוב לי לומר כמה מילים על מקורו. בעוד כעס הוא רגש הנוכח בפני עצמו, כל הרגשות קשורים זה בזה ואי אפשר למעשה להפריד ביניהם.

כעס נוצר משני רגשות עיקריים: אנו כועסים כשאנו מפחדים לאבד; ואנו כועסים כאשר אנו כואבים ופגועים. גם אם הכעס לא נשמע כמו פחד או כאב, אם תקשיבו לכעס, אם תרגישו אותו, תגלו בשלב מסוים את הרגשות היוצרים אותו.

חשוב להבין זאת כי אנשים רבים אומרים “אנו כועסים וזה אף פעם לא נגמר”. פעמים רבות זה נכון, משום שאם מסכימים לכעוס, חשוב בנקודה מסויימת להגיע אל הרגש המסתתר מתחת לכעס. אחרת, אפשר להתקע במעגל הכשפים של הכעס ולחיות חיים כעוסים וחסרי שקט.

.

.

אוקי, אז מה טוב בו?

המתנה הראשונה של הכעס קשורה בבטחון עצמי. כאשר אנו כועסים, הפחד לא מנהל אותנו, משתק ומשתיק. אנו לא מפחדים ממה יגידו, לא מפחדים שידחו אותנו. אנו מוכנים לכעוס, מוכנים לשלם את המחיר שהפחד אומר לנו שנשלם, אם נרשה לעצמנו לכעוס.

לפעמים זה קורה; יש אנשים המתרחקים מאיתנו כשאנו כועסים. אבל אחרים לא נבהלים כל כך, אם גם אנו מוכנים לכעוס ומסוגלים להרפות ממנו ברגע הנכון. לא קל לזהות את הרגע הזה, אבל אם לומדים מצליחים לגלות אותו.

המתנה השניה של הכעס טמונה בנחישות. בכך שאני כועס, אני מפרק מהגוף פחדים ומחזיר לעצמי בטחון עצמי. מכאן הכעס הופך לנחישות; אם הפחד ממה יגידו עלי גורם לי לבטל את עצמי, הרי שהכעס משחרר את הפחד, משרטט גבול האומר “עד כאן”, ומחזק את הנחישות בתוכי לעשות ולהיות למען עצמי.

מתנה נוספת הטמונה בכעס קשורה ביצירתיות. אם אנו רוצים להנות מהצד ה”נעים” וה”חיובי” של הכעס, עלינו להסכים לכעוס. כאשר הכעס נרגע, יחד עם הבטחון העצמי והנחישות המתחזקים, אנו מסוגלים להנות מרעיונות יצירתיים המתעוררים, רעיונות שהיו קבורים ומוחזקים מתחת לרגש המודחק.

לבסוף, מפתיע ככל שזה יישמע, ישנה התרגשות. לכאורה ללא קשר לכעס, למעשה זהו אחד הביטויים של האש בתוכנו. אם אנו מדחיקים הבט אחד של האש – כלומר את הכעס – אנו מרחיקים מאיתנו את הבטיה הנוספים. התרגשות היא אחד מביטויי האש – אדם המוכן לכעוס יכול גם להתרגש.

כל זה הוא רק חלק מהמתנות הרבות של הכעס, שאת חלקן אני בוודאי לא זוכר כעת כדי להעלות על הכתב, אחרות עוד מחכות להתגלות בפני. כעס, כמו שאר הרגשות שאנו נמנעים מהם, יכולים להיות החברים הכי טובים שלנו אם רק נסכים להסתכל עליהם מחדש.

***

רוצים להעמיק את הקשר בינינו? הכירו את האתר חופש להרגיש והרשמו לניוזלטר דרך האתר או בעזרת מייל ל- [email protected], וכך תקבלו ממני מידע ותובנות נוספות.

עוד מהבלוג של שחר בן-פורת

תצוגה מקדימה

זה לא הגנים, זה התת מודע

הדיוק של החיים יכול להיות מסתורי לפעמים אך בפעמים רבות אחרות הוא מדהים. כך קרה לי בריאיון עם ד"ר ברוס ליפטון, ביולוג וסופר, מחבר הספר "הביולוגיה של האמונה" (הוצאת פראג), כאשר הוא נתן כדוגמא את הגנים המחוללים סרטן שד והדגים...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

מאיה מיכאלי: האומץ לשאול שאלות

ברגעים בהם פינטזנו מה יקרה כאשר היא תבריא, ידענו שהמסר של מאיה יכול לחצות גבולות ועולמות. הדרך בה בחרה להתמודד עם מחלת הסרטן - ללא טיפולים רפואיים, בהתבסס על עבודה רגשית, תזונה, נשימות והרבה הילינג - היא כל כך ייחודית...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

מריחואנה רפואית: לעשן למען חיים טובים יותר

לפני מספר שנים נסעתי לאמסטרדם, לאירועי ה- Cannabis Cup השנתיים, בהם מתאספים מיטב המגדלים והספקים של מריחואנה באמסטרדם להציג את תוצרתם ולהתחרות על הזנים הטובים ביותר. כאשר הגעתי...

תגובות

פורסם לפני 6 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה