הבלוג של שחר בן-פורת

רגשות, זה כל הסיפור

מתקשר את טוהר (www.tohar.co.il), מנחה סדנאות חופש להרגיש ועיתונאי. מחבר הספר "המדריך למרגיש המתחיל או מה לעזאזל עושים עם כל הרגשות הללו?"

עדכונים:

פוסטים: 127

החל מאפריל 2012

האם לכעוס יגרום לנו להתקף לב? האם שינוי המחשבות ישנה את מה שאנחנו מרגישים? ומה באמת עושה הזמן החולף למה שאנחנו מרגישים? 10 דעות קדומות על הרגשות שלנו והאמיתות שכדאי שנזכר בהן

18/05/2013

מגוון הדעות הקדומות והמפוחדות שיש לנו ביחס לרגשות שלנו מפתיע אותי בכל פעם מחדש. גם כאשר נדמה לי ששמעתי את כל ההסברים מדוע לא כדאי להרגיש, אני נחשף לעוד דעה חדשה (עבורי), המחזקת את התחושה שלי כי אנו חיים בתוך שטיפת מוח גלובאלית, רב-תרבותית, המכוונת אותנו לצמצם את הרגשות שלנו כדי שקל יהיה יותר לשלוט בנו.

נעזוב (בינתיים) את התאוריות הקונספירציה (אני מבטיח להתייחס לכך באחד הפוסטים שלי) ונעבור ל-10 דעות קדומות שיש לנו ביחס לרגשות שלנו, ולאמיתות שכדאי להזכר בהן.

.

הדעה: אם אני ארשה לעצמי להרגיש אני לא אוכל לתפקד.

האמת: במרבית הזמן, רגשות הם כמו מחשבות – אם נותנים להם להיות הם נוכחים בתוכנו, משתנים ומתחלפים, בעוד אנחנו יכולים להמשיך לעשות את מה שאנו רוצים. לפעמים, במצבים רגשיים סוערים, אכן קשה לעשות ולפעול כרגיל. זה הזמן הטוב ביותר ללמוד לבקש עזרה ולנוח מעט, דבר שרובנו מתקשים לעשות.

.

הדעה: לכעוס גורם להתקף לב.

האמת: הדחקה של רגשות, במיוחד של כעס, גורמת לנו בשלב מסוים להתפוצץ מבפנים. התקף לב זו אחת הדרכים של הגוף לנקות ממנו בבת אחת עומס רגשי שהצטבר לאורך זמן. אם נרשה לעצמנו לכעוס כאשר אנו כועסים, ולאחר מכן לברר עם עצמנו מה בדיוק הכעיס אותנו ומדוע זה נוגע בנו כל כך, נוכל להנות מחיים רגועים ובריאים יותר.

.

הדעה: לכעוס גורם ללחץ הדם לעלות.

האמת: ברגעים של כעס לחץ הדם יכול ככל הנראה לעלות, אך אם נעבור דרך הכעס אל הרגש והאמת המסתתרים מתחת לכעס, לחץ הדם יירד. ככל שנצבור רגשות בתוכנו שאנו לא נותנים להם להיות ולהשתחרר, לחץ הדם יעלה וגם יישאר גבוה.

.

.

הדעה: אם אני ארשה לעצמי להרגיש, כלומר לחפור, לאנשים סביבי לא תהיה סבלנות אלי.

האמת: לאנשים שאינם מעוניינים להרגיש את הרגשות שלהם יהיה קשה להיות לידנו ככל שנרשה לעצמנו להרגיש, ולנו יהיה יותר קשה להיות לידם. אך ככל שנקבל את מי שאנחנו, כך נוכל למצוא יותר בקלות אנשים הדומים לנו. הם קיימים שם בחוץ.

.

הדעה: הזמן עושה את שלו.

האמת: הזמן עושה רק דבר אחד – הוא עובר. מה קורה במהלך הזמן לרגשות שלנו תלוי במה אנחנו נעשה במרוצת הזמן. אם ניתן להם להיות, אם נטפל בהם, הם לאט לאט יתרפאו. אם נתעלם מהם, הם יגדלו פרא וינהלו אותנו מבפנים.

.

הדעה: אפשר להתגבר על רגשות אם מתאמצים מספיק.

האמת: רגשות אי אפשר להעלים ולשנות אם נדבר לעצמנו בהיגיון או נהיה חזקים וקשוחים. הדבר היחיד שאפשר לעשות הוא להדחיק אותם, וגם את זה לזמן מוגבל.

.

הדעה: המחשבות יוצרות את הרגשות שלנו ולכן אם נשנה את החשיבה נשנה גם את ההרגשה.

האמת: מחשבות הן כמו אדים העולים ממעמקי הרגשות שלנו, בדומה לאדים העולים מסיר חם. מקום פגוע ברגשות שלנו ייצור ויחזק את הפחד מלהפגע פעם נוספת, ויחד איתו יבואו לעולם מחשבות שאנו מגדירים שליליות, כולל ביקורת עצמית. אם נרפא את הרגשות, נשנה לבסוף גם את החשיבה.

.

הדעה: רגשות “שליליים” מרחיקים אותנו ממי שאנחנו באמת.

האמת: רגש הוא גשר ללב. אם נסכים להכיר ולקבל את הרגשות הקשים ביותר שיש בתוכנו, נוכל דרכם להגיע אל החלקים הרכים, האלוהיים שבנו.


.

הדעה: לרגשות יש סוף.

האמת: הרגשות שלנו הם חלק מאיתנו, כמו הגוף והמחשבות. הם לא הולכים לשום מקום. מה שיכול להשתנות הוא הגישה – אם נקבל אותם או נלחם בהם, תקבע את איכות חיינו. בנוסף, ככל שנרפא את הרגשות הפגועים, הם “יתפסו פחות מקום” בתוכנו, והבטחון העצמי וההערכה העצמית יהפכו להיות דומיננטיים יותר.

.

הדעה: מה שאני מרגיש הוא מה שנכון.

האמת: חשוב להתייחס לרגשות בכבוד, אך לא כל מה שאני מרגיש אכן קורה במציאות שלי. אם נסכים לתת לרגשות להיות ולחלוף, נוכל לראות האם מה שהרגשתי הוא אכן המציאות איתה אני מתמודד.

***

רוצים להעמיק את הקשר בינינו? הכירו את האתר חופש להרגיש והרשמו לניוזלטר דרך האתר או בעזרת מייל ל- [email protected], וכך תקבלו ממני מידע ותובנות נוספות.

עוד מהבלוג של שחר בן-פורת

תצוגה מקדימה

זה לא הגנים, זה התת מודע

הדיוק של החיים יכול להיות מסתורי לפעמים אך בפעמים רבות אחרות הוא מדהים. כך קרה לי בריאיון עם ד"ר ברוס ליפטון, ביולוג וסופר, מחבר הספר "הביולוגיה של האמונה" (הוצאת פראג), כאשר הוא נתן כדוגמא את הגנים המחוללים סרטן שד והדגים...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

מאיה מיכאלי: האומץ לשאול שאלות

ברגעים בהם פינטזנו מה יקרה כאשר היא תבריא, ידענו שהמסר של מאיה יכול לחצות גבולות ועולמות. הדרך בה בחרה להתמודד עם מחלת הסרטן - ללא טיפולים רפואיים, בהתבסס על עבודה רגשית, תזונה, נשימות והרבה הילינג - היא כל כך ייחודית...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

מריחואנה רפואית: לעשן למען חיים טובים יותר

לפני מספר שנים נסעתי לאמסטרדם, לאירועי ה- Cannabis Cup השנתיים, בהם מתאספים מיטב המגדלים והספקים של מריחואנה באמסטרדם להציג את תוצרתם ולהתחרות על הזנים הטובים ביותר. כאשר הגעתי...

תגובות

פורסם לפני 6 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה