הבלוג של שחר בן-פורת

רגשות, זה כל הסיפור

מתקשר את טוהר (www.tohar.co.il), מנחה סדנאות חופש להרגיש ועיתונאי. מחבר הספר "המדריך למרגיש המתחיל או מה לעזאזל עושים עם כל הרגשות הללו?"

עדכונים:

פוסטים: 127

החל מאפריל 2012

אני יכול להגיד שנסעתי לניחום אבלים, שחזרתי הביתה עייף ומאוד עצוב. אבל בכנות, גם אם הייתי בבית כל היום, כנראה שהייתי נשאר בו גם בזמן שאנשים סביבי יצאו להפגין ברחובות. פוסט על חוסר אמונה

12/05/2013

ההזמנה להפגנה שהתרחשה הערב בתל אביב, תפסה את זוית העין שלי בפייסבוק לפני מספר ימים. תפסה, ואז הרפתי. שיחה לאחר יום עם חברה הזכירה לי שיש הפגנה. אבל הפעם לא הצלחתי להתרגש מספיק, להתעצבן מספיק, כדי לצאת מהבית.

נכון שלא הייתי בבית. הגעתי לקראת עשר בערב של מוצ”ש מניחום אבלים, עייף ומאוד עצוב. אבל בכנות, יכולתי להתאמץ יותר ולנסוע לניחום האבלים ביום אחר, או לצאת מהאוטו ברגע שבו מצאתי סוף סוף חניה ולצאת מיד לחברים שלי, שמפגינים נגד הצעת התקציב האטומה החדשה. אבל לא עשיתי אף אחד מהם.

כזה אני בימים האחורנים. חסר אמונה. הפחדים מדברים בלב שלי, מספרים ללא הרף כיצד הדברים שאני רוצה – לעצמי, לסביבה שלי, למדינה שלי – הם בלתי אפשריים. אני זוכר את התחושה הזו עוד מהקיץ האחרון, כשהתברר היקף הגרעון במקביל לחוסר הנכונות של ביבי להעביר תקציב בממשלה. כבר אז היתה לי תחושה שבחירות יבואו ויילכו, והתקציב הבא יהיה אטום וקשה “כמו שצריך”.

תוצאות הבחירות עוררו בי מידה מפתיעה של סקרנות, אפילו אופטימיות, אבל זו כבתה בימים האחרונים.

האמת היא שאני פסימי למדי בשבועות האחרונים, ללא קשר ליאיר לפיד. יש כל חלומות שאני רוצה להגשים – חלקם סבירים בגודלם, אחרים עצומים – שאיני רואה כיצד הם יכולים להתגשם. זה טבעי כמובן; אם הייתי רואה כיצד אפשר להגשים חלום, אז החלום היה הופך לתוכנית פעולה ואני ככל הנראה הייתי עושה עכשיו משהו אחר.

אם אני צריך להסתכל על מה שקורה לי בצורה “הגיונית”, אין לי סיבה מיוחדת להיות פסימי. בשלושים ושבע שנותיי הגשמתי הרבה חלומות. למעשה, כמעט ולא היה חלום שנקרה בדרכי שלא הפך למציאות. את השיער שלי אמנם לא הצלחתי להציל, אבל הרבה דברים אחרים התממשו במציאות. גדולים יותר, טובים יותר ממה שאי פעם דמיינתי, כמו הזוגיות המופלאה שאני נמצא בה, מעגל החברים המקיף אותי, המסע הרוחני שאני עושה, המורה שאצלה אני לומד, העובדה כי אני מתפרנס בכבוד מהדברים שאני הכי אוהב לעשות. בכנות, החיים לימדו אותי עד עכשיו שמה שנראה בלתי אפשרי, יכול להתגשם.

למרות הכל, בזמן הזה אני חסר אמונה. בכל כיוון אליו אני מסתכל, אני רואה כיצד הדברים לא אפשריים. בין אם מדובר בחלומות מקצועיים, רוחניים או חברתיים, אישיים או קולקטיביים, נראה לי ששינוי של ממש אינו אפשרי. צריך להסתגל למה שקיים, למה שיש, וזהו.

הפחד הצליח להכניע אותי. אני לא בטוח שאנחנו נמצאים במאבק, הפחד ואני, אבל אין ספק שבזמן הזה ידו על העליונה, לפחות בכל מה שקשור אלי. זה עושה אותי עצוב עוד יותר.

לא הכרתי מקרוב את האיש שהלכתי לנחם את האבלים עליו, אבל דמותו היתה חלק מנוף שנות ילדותי ונערותי. בהספדים שנשאו עליו בלוויה דיברו כולם על האופטימיות הרבה שלו, ששרדה יחד איתו את השואה ולא הרפתה ממנו גם כאשר חצה את גיל 100. אני תוהה אם ברגעים הקשים שהוא עבר – שהיו לאין מונים קשים מאלו שאדע בכל חיי – הוא הרגיש שהדברים בלתי אפשריים, או שהוא הצליח לראות שביב של אור גם בחושך הגדול מכל.

אני מתנחם בכך שרגשות, קשים ככל שהם, באים והולכים אם מוכנים להיות בהם. אם מקבלים עזרה בדרך. אני נותן לחוסר האמונה, לפחד, למלא אותי, להציף אותי, בידיעה – המתבססת על ניסיון של 18 שנה של מסע רוחני אינטנסיבי – כי לכל דבר יש סוף. כמו שאומרים, השעה החשוכה ביותר היא השעה לפני עלות השחר.

עוד מהבלוג של שחר בן-פורת

תצוגה מקדימה

זה לא הגנים, זה התת מודע

הדיוק של החיים יכול להיות מסתורי לפעמים אך בפעמים רבות אחרות הוא מדהים. כך קרה לי בריאיון עם ד"ר ברוס ליפטון, ביולוג וסופר, מחבר הספר "הביולוגיה של האמונה" (הוצאת פראג), כאשר הוא נתן כדוגמא את הגנים המחוללים סרטן שד והדגים...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

מאיה מיכאלי: האומץ לשאול שאלות

ברגעים בהם פינטזנו מה יקרה כאשר היא תבריא, ידענו שהמסר של מאיה יכול לחצות גבולות ועולמות. הדרך בה בחרה להתמודד עם מחלת הסרטן - ללא טיפולים רפואיים, בהתבסס על עבודה רגשית, תזונה, נשימות והרבה הילינג - היא כל כך ייחודית...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

מריחואנה רפואית: לעשן למען חיים טובים יותר

לפני מספר שנים נסעתי לאמסטרדם, לאירועי ה- Cannabis Cup השנתיים, בהם מתאספים מיטב המגדלים והספקים של מריחואנה באמסטרדם להציג את תוצרתם ולהתחרות על הזנים הטובים ביותר. כאשר הגעתי...

תגובות

פורסם לפני 6 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה