הבלוג של שחר בן-פורת

רגשות, זה כל הסיפור

מתקשר את טוהר (www.tohar.co.il), מנחה סדנאות חופש להרגיש ועיתונאי. מחבר הספר "המדריך למרגיש המתחיל או מה לעזאזל עושים עם כל הרגשות הללו?"

עדכונים:

פוסטים: 127

החל מאפריל 2012

כעס מעורר ליצירה, הפחד מחבר לאינטואיציה, הכאב מרכך את הלב, האשמה מביאה לצניעות. המחיר שאנו משלמים עבור ההתעלמות, ההדחקה והמלחמה ברגשות שלנו גדול מכפי שאנו מבינים. כמה מילים לרגל סדנה חדשה הן למעשה קריאה להתעוררות

05/05/2013

משהו בתוכנו חייב להשתנות. בתוך כולנו. אחרי שנים רבות בהן למדנו לסמוך על החשיבה וההיגיון שלנו, הגיע הזמן לדרך חיים חדשה. במקום להתנגד לרגשות, הגיע הזמן להתחיל להכיר אותם.

זה כבר קורה, בשנים האחרונות. מאז ימי הספר אשר עסק באינטיליגנציה רגשית אני רואה יותר ויותר מודעות לצורך להתייחס לרגשות. לא להעלים אותם, להדחיק אותם, להתגבר עליהם. אולי לתת להם במה, מקום, מעט חופש. זה כבר קורה, אבל אם תשאלו אותי, זה לא מספיק.

כולנו, במידה כזו או אחרת, עוד שבויים בסטיגמה המחלקת את הרגשות שלנו לטובים ורעים, לחיוביים ושליליים. בדומה להורים המפרידים בין הילדים שלהם בכך שהם אוהבים אחד וכועסים על השני, כך אנו חיים בתוכנו. אוהבים את עצמנו כשאנו מרגישים טוב, כועסים על עצמנו כשאנו מרגישים לא טוב. לא עוצרים לברר מה בעצם אנו מרגישים כשאנו “לא מרגישים טוב”, “לחוצים” או סתם “במתח”. בדרך זו אחרת אנו מבקשים לשנות את ההרגשה, להעלים אותה.

אין זה פלא שהרוחניות של המזרח קוסמת לישראלים רבים המבקרים בהודו. האפשרות להגיע למצב של נירוונה, בו לא מרגישים (לכאורה) את כל הרגשות הקשים, המייסרים, נשמע כמו פתרון טוב. מנגד, רבים אחרים, שחלקם לא ביקר בהודו מעולם, מוצא את הנחמה שלו בכדורים פסיכיאטרים, הממתנים את עוצמת הרגשות והופכים אותה לנסבלת.

מעטים מוכנים לחבק את הרגשות שלהם.

מה יש בהם, ברגשות, שמאיים עלינו כל כך? מדוע אנו נמנעים מכעס? ממהרים להרגע כשאנו מפחדים? עושים משהו כדי להעלים את העצב? יורדים על מישהו אחר כדי להפסיק להרגיש אשמים? אוכלים, שותים, מתמסטלים, מזדיינים, קונים, כשאנו כואבים?

אני יכול לקחת אתכם לתיאוריות קונספירציה קוסמיות מרתקות בשלב הזה, שבוודאי יסקרנו חלק מכם וירתיעו אחרים. אני בוחר שלא לעשות זאת, לפחות לא עכשיו. הדבר החשוב הוא שיש לנו בחירה. בחירה להסתכל על הרגשות שלנו – על עצמנו – מחדש.

אני לא קורה לכם לחבק את הרגשות שלכם, לפחות לא כרגע. אני כן מעודד אתכם לבחון מחדש את מערכת האמונות שלכם. אם תכעסו תקבלו התקף לב? אם תפחדו אז תקבלו החלטות לא נכונות? אם תהיו עצובים וכואבים לא תחיו את החיים? אם תרגישו אשמים אזי תהיו מנודים ובודדים?

אני חוקר את מערכת האמונות הזה כבר שנים רבות, חלק ממסע רוחני שאני עושה, כתלמיד של המורה הרוחנית ורדה דרור, מפתחת הדרך “חופש להיות”. אני לומר להפוך את היוצרות בתוכי, להכיר את המתנות השונות של הרגשות. כיצד הכעס מעורר אותי ליצירה, כיצד הפחד מחבר אותי לאינטואיציה, כיצד הכאב מרכך את ליבי, כיצד האשמה מביאה אותי לצניעות.

אני מעודד אתכם לעשות את זה, פשוט משום שאין יותר זמן. החיים שלנו הם כאן ועכשיו, ואני מניח שגם אתם שמתם לב, שהזמן… ובכן, הוא פשוט עובר מהר יותר. אם אנו רוצים שינוי, אין סיבה לחכות. רגשות מוזנחים, מדוכאים, מודחקים, אינם באמת נעלמים; השפעתם עלינו הולכת וגוברת גם אם אנו לא מרגישים אותם. ככל שהזמן עובר, אנו משלמים מחיר כבד יותר ויותר ככל שאנו מתרחקים מהם.

אם תסכימו להציץ פנימה תבינו את המחיר העצום שאתם משלמים על המאמץ להיות אחרת ממה שאתם מרגישים. אם תציצו יותר עמוק תגלו אילו חיים מדהימים יכולים להיות לכם, אם תסכימו להרגיש.

חופש להרגיש אני קורא לסדנה שאני מלמד. אני מנחה סדנאות מודעות כבר שנים רבות, אך זו שונה מאלו שקדמו לה. יש לה שם מסוים המעיד על המהות שלה, על הכיוון שלה. זו אינה עוד סדנת מודעות; זו קריאת התעוררות. לבוא ולהתחיל להכיר את עצמכם מחדש, להתמיר את הריחוק, העוינות וחוסר ההבנה שיש בנו ביחס לרגשות שלנו, לקרבה, התעניינות ואפילו, אם תרצו, חברות. לפרטים על הסדנה הקרובה.

לאתר חופש להרגיש לחצו כאן.

עוד מהבלוג של שחר בן-פורת

תצוגה מקדימה

זה לא הגנים, זה התת מודע

הדיוק של החיים יכול להיות מסתורי לפעמים אך בפעמים רבות אחרות הוא מדהים. כך קרה לי בריאיון עם ד"ר ברוס ליפטון, ביולוג וסופר, מחבר הספר "הביולוגיה של האמונה" (הוצאת פראג), כאשר הוא נתן כדוגמא את הגנים המחוללים סרטן שד והדגים...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

מאיה מיכאלי: האומץ לשאול שאלות

ברגעים בהם פינטזנו מה יקרה כאשר היא תבריא, ידענו שהמסר של מאיה יכול לחצות גבולות ועולמות. הדרך בה בחרה להתמודד עם מחלת הסרטן - ללא טיפולים רפואיים, בהתבסס על עבודה רגשית, תזונה, נשימות והרבה הילינג - היא כל כך ייחודית...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

מריחואנה רפואית: לעשן למען חיים טובים יותר

לפני מספר שנים נסעתי לאמסטרדם, לאירועי ה- Cannabis Cup השנתיים, בהם מתאספים מיטב המגדלים והספקים של מריחואנה באמסטרדם להציג את תוצרתם ולהתחרות על הזנים הטובים ביותר. כאשר הגעתי...

תגובות

פורסם לפני 6 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה