הבלוג של שחר בן-פורת

רגשות, זה כל הסיפור

מתקשר את טוהר (www.tohar.co.il), מנחה סדנאות חופש להרגיש ועיתונאי. מחבר הספר "המדריך למרגיש המתחיל או מה לעזאזל עושים עם כל הרגשות הללו?"

עדכונים:

פוסטים: 127

החל מאפריל 2012

ריאיון עם התזונאית והמתקשרת אילנה רוגל לרגל צאת ספרה החדש, “על אותות ואותיות”, על המשמעות של האותיות והשמות, האם אפשר להחליף שם ולמה חשוב ששם הילד במשפחה חד הורית יכלול לפחות 3 אותיות

22/04/2013

בהסתכלות הפשטנית על השם שלי, שחר, אפשר לקשר אותו אוטומטית לאור הראשון. אם מחפשים קצת בגוגל, אפשר לגלות שזה היה שמו הכנעני של אל הזריחה, אחיו התאום של אל השקיעה, שנקרא שלם. אבל כאשר פגשתי לראשונה את אילנה רוגל, הבנתי שהשם שלי יכול להעיד על הבטים נוספים. “שחר יכול לחוות שחור והוא יכול לחוות הפצעה עם שחר”, היא מסבירה בריאיון שקיימתי איתה. “הוא יכול להיות חרש לעצמו, שר לעצמו או רש לעצמו. בשם אחד יש הרבה משמעויות”.

הגעתי אל אילנה רוגל, נטורופתית, תזונאית ומתקשרת לפני מספר שנים לפגישת ייעוץ בקשר לתזונה שלי. בזה היא מתמחה, כאמור, אבל רוגל מביאה לעיסוק הסטנדרטי לכאורה ייחודיות שלא מצאתי באף מקום אחר – היא נעזרת בתקשור, באסטרולוגיה ובנומרולוגיה, כדי לעזור לי להכיר את עצמי ולבנות את התזונה המתאימה לי. בעזרת כלים אלו היא מגלה את הכוחות הדומיננטיים הפועלים איתי ובתוכי, חושפת כיצד הם משפיעים עליי – וכיצד התזונה שלי משפיעה עליהם בחזרה.

התזונה שהיא נתנה לי באותה פגישה היתה קשה ליישום עבורי באותה המידה שהיא מדויקת. שינויים לא פשוטים כגון להפסיק לאכול סוכר ולחם התגלו כבעלי השפעה מבורכת עלי, על גופי ועל חיי בכלל, כמו גם הנחיות בסיסיות לכאורה כמו לאכול יותר חלבון מהחי, והנחיות מפתיעות כמו לא לאכול תירס או קטניות. מדוע, אתם תוהים? משום שתירס מחזק את המקום המרובע, ההולך בתלם בתוכי, בעוד שזה החושב מחוץ לקופסה הוא שצריך עידוד. האיסור על קטניות משום ההתנגשות העשויה להיווצר בתוכי – בין האנרגיה המתפרצת של הקטניות לבין זו שיש בתוכי, כבן מזל טלה. זה רק דוגמא לנקודת המבט הייחודית שהיא מביאה איתה.

כאשר הכרתי את אילנה היא כבר הוציאה לאור את הספר הראשון שלה, “על רוח וחומר”, שעסק בתדרים השונים של המזונות המקובלים ובהשפעה שלהם עלינו, ובהבטים רלבנטיים נוספים דוגמת המשמעות של מחלות שונות, התפיסה שלה את המזלות השונים – והכל משלב מידע מדעי מערבי עם ידע מרתק המגיע מתקשור. “על סדר אקראי מופתי” עסק בהבטים מורכבים של הקיום שלנו, כולל הכוחות הגלויים והנסתרים המרכיבים אותנו ואת עולמנו; “על אותות ואותיות”, לפחות בחלקו הראשון, עוסק כל כולו בשמות. שני האחרונים כמו הראשון, מביאים בעזרת תקשור נקודת מבט ייחודית על הנושאים השונים, גם אם חלקם אינם חדשים למי שחוקר את התחומים הללו.

“יהיו בסך הכל חמישה ספרים, שאמורים להביא את התודעה האנושית לזכרון פעיל הרבה יותר; במקום כ-10%, עד ל-40-50%. יש הרבה ילדים ולא מעטים גם בין המבוגרים עם האופציה להרחיב את החלק הפעיל במוח, והספרים עוזרים בכך”. הספר, כאמור, עוסק באותיות רק בחלקו. החלק השני עוסק בתחום לכאורה לא קשור – מבנה הקוסמוס. דרך האותיות, היא אומרת, תחום פופולארי מאוד, היא מקווה למשוך אנשים גם לתחומים נוספים, מורכבים יותר. אבל אנחנו כאן כדי לדבר על אותיות.

“לכל אות ב-א’-ב’ יש תפקיד וייעוד ספציפי, היא אומרת דבר מה, וכך גם השילוב ביניהן”, היא מסבירה. “לאותיות יש רמה פילוסופית, פסיכולוגית ורמה אלוהית. במטרה ליצור ולהבין את האינטרקציה והאינטגרציה בשמות ובמילים, אתה צריך להבין כל אות בנפרד ואז את המשמעות של השם כולו.

“קח לדוגמא את האות א’ – האות א’ במהות שלה רוצה לפרוץ; זו האות האלכסונית היחידה שאין לה חלק מאוזן או ישר. כאשר היא נמצאת באינטרקציה עם האות ב’, אות שיש בה הרבה בסיס, זה שילוב שהוא לא תמיד קל. לדוגמא במילה אב – כאשר אתה מחבר את האות ב’ לאחר האות א’, אתה בעצם מלמד מהות שרוצה לפרוץ קדימה את הצורך להכיל. זה יוצר אתגר שהרבה פעמים בא לידי ביטוי באבות שונים”.

למה חשוב שאנשים יבינו את זה?

“כשאנשים מבינים את התוכן הגלום בכל אות בנפרד ובשם בכלל, זה נותן להם עוד כלים להתפתחות. זה דומה לכך שאדם יודע שהוא נולד למזל מסוים המביא איתו תוכן וכלים. גם השם זו יחידה אנרגטית, כלי שאתה משתמש בו, וצריך ללמוד להשתמש בו. לפני שעושים הכרות עם החבר והשכן חשוב לעשות הכרות עם עצמך, ללמוד מי אתה, מה התוכן הנסתר והלא נסתר המצוי בכל אות מהשם שלך והמשמעות של השם כולו. לכל אות כמו לכל אדם יש מנעד עצום של אופציות.

“אדם שקוראים גיא, למשל, יכול להיות שהוא מבקש אינקובציה בתוך הגיא; יכול להיות שהוא טורף את החיים שלו, רץ ורץ, לא מאפשר לעצמו לנוח בשלווה בתוך הגיא. יש פעמים שאפשר לבין מיד את הקשר ויש פעמים שזה יותר מורכב וצריך יותר להעמיק.

“המשמעות בכל שם היא קוטבית, כלומר בעד ומנגד. כך בנוי כדור הארץ, עם יום ולילה, אור וחושך. אין שם שאין לו בעד ומנגד, והתנועה של כל אות נעשית מהבעד למנגד ובחזרה. המנגד הוא לא רע; הוא יכול ליצור דחק. כלומר, מהשחור אתה יכול להגיע להפצעה עם שחר”.

מה יעשו הורים שעומדים להביא ילדים עם ספר כזה, זה לא יכול לבלבל אותם?

“זו אחת המטרות הנסתרות והלא נסתרות של הספר – אם ההורים יבינו איזה תרמיל הם נותנים לילדים שלהם עם בחירת השם, הבחירה תהיה טובה יותר. אמנם היילוד תמיד מסכים לשם שההורים נותנים לו ברמה הגבוהה שלו, אבל יש מנעד רחב של הסכמה לשמות שונים עם משמעויות ופוטנציאלים שונים.

“לדוגמא, נולד ילד להבט אנרגטי טלה, המביא איתו יכולת פריצה, יכולת הוצאה מהכוח אל הפועל. אם אתה הולך לבחור עבורו שם אתה צריך לדעת מה אתה רוצה לחזק. אם תתן שם כמו אייל, שבו האות א’ פורצת, ה-י’ בכלל לא על הקרקע וה-ל’ שואפת למעלה, ייתכן שהוא יגדל להיות היפראקטיבי. לכן אולי תתן לו שם עם הבט מקרקע, כמו בנימין. לחילופין, למי שנולד במזל שור, לגמרי רגוע, אפשר לתת שם עם הבט שיעיף אותו לשמים”. היא גם אומרת כי לא כדאי לתת לילד שם עם שתי אותיות. “עם שתי אותיות קשה לייצר יציבות והרבה פעמים זה יביא לטלטלה. השם צריך להיות עם 3 אותיות, במיוחד המשפחה חד הורית, שבה ההורה היחיד יתמודד עם מה שיעבור על הילד”.

מה דעתך על החלפת שמות?

“כשאדם מתבגר ואומר ‘השם שלי שירת אותי מספיק, אני רוצה להחליף אותו’, אבל הוא לא יבין מה המשמעות של השם שהוא בוחר, אלא רק רוצה לשנות את השם כי לא טוב לו, אין לו חלק בבחירה. גם אם השם יביא תודעה מפותחת, האדם לא ישתנה כי הוא לא מעורב בשינוי. השינוי חייב לבוא מבפנים”.

עוד מהבלוג של שחר בן-פורת

תצוגה מקדימה

זה לא הגנים, זה התת מודע

הדיוק של החיים יכול להיות מסתורי לפעמים אך בפעמים רבות אחרות הוא מדהים. כך קרה לי בריאיון עם ד"ר ברוס ליפטון, ביולוג וסופר, מחבר הספר "הביולוגיה של האמונה" (הוצאת פראג), כאשר הוא נתן כדוגמא את הגנים המחוללים סרטן שד והדגים...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

מאיה מיכאלי: האומץ לשאול שאלות

ברגעים בהם פינטזנו מה יקרה כאשר היא תבריא, ידענו שהמסר של מאיה יכול לחצות גבולות ועולמות. הדרך בה בחרה להתמודד עם מחלת הסרטן - ללא טיפולים רפואיים, בהתבסס על עבודה רגשית, תזונה, נשימות והרבה הילינג - היא כל כך ייחודית...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

מריחואנה רפואית: לעשן למען חיים טובים יותר

לפני מספר שנים נסעתי לאמסטרדם, לאירועי ה- Cannabis Cup השנתיים, בהם מתאספים מיטב המגדלים והספקים של מריחואנה באמסטרדם להציג את תוצרתם ולהתחרות על הזנים הטובים ביותר. כאשר הגעתי...

תגובות

פורסם לפני 7 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה