הבלוג של שחר בן-פורת

רגשות, זה כל הסיפור

מתקשר את טוהר (www.tohar.co.il), מנחה סדנאות חופש להרגיש ועיתונאי. מחבר הספר "המדריך למרגיש המתחיל או מה לעזאזל עושים עם כל הרגשות הללו?"

עדכונים:

פוסטים: 127

החל מאפריל 2012

גם אירוע פוליטי “רגיל” כמו בחירות לכנסת יכול להיות שיעור מאלף לחיים. מה למדתי אני ומה (אולי) למד גם ביבי

26/01/2013

מערכת הבחירות האחרונה נפתחה ביהירות גדולה. מהצד הימני של המפה הפוליטית הילך כמו טווס ראש הממשלה, בטוח שהניצחון בכיסו, בטוח שהאיחוד עם ליברמן רק יחזק אותו. כיאה לאדם החושב שהוא יודע, הוא שיגר לכל עבר “אני בטוח” ומכאן “אין סיבה שלא תבחרו בי”.

מהצד השני של המפה הפוליטית הילכו הרבה אנשים עם הפרצוף באדמה. תחושת נחיתות אל מול הימין המתחזק, מול ביבי המחוזק, תחושה שאם חופרים בה והופכים אותה, מגלים כי היא התנשאות במסווה של רגשי נחיתות.

כך הייתי גם אני, בתחילתן של הבחירות. עם בחילה עזה מפרצופו היהיר של ראש הממשלה, עם הפרצוף באדמה כמו רבים מחבריי השמאלנים. התחושה שהעם בציון איבד את שפיותו היתה חזקה אצלי מכל תחושה אחרת, ולראייה כל אותם מיליונים העתידים להצביע עבור מי שבמו ידיו ומדיניותו, רק הולך ומחרב את המדינה, משאיר אחריו אדמה חרוכה (תרתי משמע).

בין לבין הרגישו הרבה אנשים שלא משנה מה הם יעשו, שום דבר משמעותי אינו יכול להשתנות בפוליטיקה, במדינה.

זמן קצר לפני הבחירות כתבתי כאן שכולנו צריכים להתכונן לאכזבה מתוצאות הבחירות. נימקתי בפוסט הזה  והסברתי כי הניסיון שלנו למצוא מנהיג שיציל אותנו נידונה מראש לכשלון, וכי אין בפועל אף אחד שיוכל לעשות זאת בשבילנו. אני עדיין עומד מאחורי המילים הללו, אך תוצאות הבחירות הפיחו בי רוח חיים, אופטימיות וגם צניעות.

הדבר הראשון והחשוב מכל שקרה הוא שהעם זז שמאלה. התמקם במרכז, אמנם, אך אל מול התחושה שלי שכולם הופכים ימניים יותר, גיליתי שהקול השפוי במדינה הזו חזק, ותוצאות הבחירות הציגו את זה. זה קרה בניגוד לתחושה שלי, לימד אותי שאני לא רואה הכל, לא יודע הכל. צניעות ואופטימיות.

הדבר השני והחשוב לא פחות, היא המכה שחטף ביבי. היהירות שלו קיבלה מכה חזקה מאוד, גם אם לא אנושה מספיק. אמנם יותר ממיליון ישראלים הצביעו עבורו ועבור ליברמן, אך זה עדיין לא מיליונים.

אני שמח שגם מעמדו של ממליך הדיקטטורים ארתור פינקלשטיין ירד, אחרי שהניסיון שלו להמליך גם את מיט רומני לנשיא ארצות הברית כשל כישלון חרוץ. יש לי אמנם אהדה בסיסית להומואים, במיוחד למי שמתחתן עם בן הזוג שלו לאחר 40 שנה, אך היד שהוא נותן למי רוצה לחזק אפליה בעולם היא בלתי נסבלת מבחינתי. אני מקווה ששניהם למדו השבוע לבדוק את עצמם מחדש. צניעות.

ההתחזקות של מרצ החזירה רוח חיים ואמונה עצמית לכל מי שכמוני הלך עם האף אי שם באדמה. העובדה שבמציאות בה נראה שקול המלחמה מקצין, הולך ומתחזק קול השפיות, היא ביטוי נוסף לאותו שיעור חשוב בצניעות ואופטימיות.

לבסוף, מהותן של הבחירות הן הוכחה לכל מי שהתייאש מכוחו לשנות, כיצד אחד ועוד אחד ועוד אחד יוצרים הרבה יותר לבסוף. הבחירה בלפיד והמספר הגדול של חברי הכנסת הטריים שנבחרו, הם ראיה לכך שכאשר אנו רוצים, אנו יכולים לשנות סדרי עולם.

אני מודה, אני “יוצא” למסע חדש עם הכנסת החדשה, סקפטי (לא הייתי כך באירופה, תאמינו לי). נכונו לנו עוד לא מעט אכזבות והתפכחויות, עד שנבין שיש משהו קלוקל בעצם השיטה ולא במי שאנו בוחרים באמצעותה. עם זאת, אני יוצא למסע הזה מעודד באמונתי. הטוב ניצח בסבב הזה, למרבה הפתעתי.

יערות הכרמל חורף 2013, הוכחה שאחרי כל משהו קשה מגיע משהו טוב

עוד מהבלוג של שחר בן-פורת

Thumbnail

זה לא הגנים, זה התת מודע

הדיוק של החיים יכול להיות מסתורי לפעמים אך בפעמים רבות אחרות הוא מדהים. כך קרה לי בריאיון עם ד"ר ברוס ליפטון, ביולוג וסופר, מחבר הספר "הביולוגיה של האמונה" (הוצאת פראג), כאשר הוא נתן כדוגמא את הגנים המחוללים סרטן שד והדגים...

תגובות

פורסם לפני 7 years
Thumbnail

מאיה מיכאלי: האומץ לשאול שאלות

ברגעים בהם פינטזנו מה יקרה כאשר היא תבריא, ידענו שהמסר של מאיה יכול לחצות גבולות ועולמות. הדרך בה בחרה להתמודד עם מחלת הסרטן - ללא טיפולים רפואיים, בהתבסס על עבודה רגשית, תזונה, נשימות והרבה הילינג - היא כל כך ייחודית...

תגובות

פורסם לפני 7 years
Thumbnail

מריחואנה רפואית: לעשן למען חיים טובים יותר

לפני מספר שנים נסעתי לאמסטרדם, לאירועי ה- Cannabis Cup השנתיים, בהם מתאספים מיטב המגדלים והספקים של מריחואנה באמסטרדם להציג את תוצרתם ולהתחרות על הזנים הטובים ביותר. כאשר הגעתי...

תגובות

פורסם לפני 8 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים