הבלוג של שחר בן-פורת

רגשות, זה כל הסיפור

מתקשר את טוהר (www.tohar.co.il), מנחה סדנאות חופש להרגיש ועיתונאי. מחבר הספר "המדריך למרגיש המתחיל או מה לעזאזל עושים עם כל הרגשות הללו?"

עדכונים:

פוסטים: 127

החל מאפריל 2012

אין זה משנה מי יזכה בבחירות הקרובות ומי ירכיב את הממשלה הבאה, אנו צפויים להתאכזב גם הפעם. בעידן בו כל אחד הופך למנהיג של עצמו אין מקום למנהיגים של פעם

21/01/2013

מה בסך הכל אנחנו רוצים? מנהיג שייקח את המושכות בידיים וינהיג את המדינה הזו אל עבר עתיד טוב יותר. שיטפל בתחלואים הכלכליים, החברתיים, הבטחוניים והמדיניים, שיביא לכאן שלום, בטחון, שפע, שגשוג והחל מקיץ 2011, גם צדק חברתי.

זו הסיבה שהבחירות הללו מנומנמות משהו, חסרות אמביציה של ממש. רבים, ואני ביניהם, מסתכלים על ההנהגה ולא רואים במי לבחור. לא מימין ולא משמאל, אין מישהו שעומד בראש מפלגה כזו או אחרת, מישהו (או מישהי, כמובן) עם כריזמה, כבוד, כנות ויושר, ששווה להצביע עבורו, שאפשר להאמין לו.

האכזבה הזו מתרחשת עכשיו במקומות רבים בעולם. בכל מדינה יש מי שנבחר לבסוף, כמובן, אך אם תשאלו את האזרחים במדינות דוגמת ספרד, יוון, איטליה, צרפת, גרמניה וארצות הברית, תשמעו את האכזבה מדברת מהגרון של רבים מאותם האנשים, גם מגרונם של אלו שבחרו במי שנבחר לבסוף. זה קורה כמובן גם במצרים, סוריה, טוניס, ירדן, לבנון ואיראן.

איך זה קורה, למעשה, שבמדינות רבות כל כך המנהיגים כל כך שנויים במחלוקת, שהאכזבה כל כך גדולה? אפשר להאשים את ההון האנושי, זה שיוצר מנהיגים בינוניים או זה היוצר מצביעים חסרי סבלנות שקשה לספק. אפשר להסתכל על התמונה הגדולה, זו שרואה סיבה אחרת, עמוקה יותר, רחבה יותר.

הכל התחיל עם היטלר

יש האומרים כי הכל התחיל עם עלייתו ונפילתו של היטלר, המנהיג האחרון שהצליח לסחוף אחריו מאמינים באופן עיוור, עד לכדי השמדה המונית ועצמית גם יחד. ההתפכחות שהתרחשה בעולם לאחר נפילתו של היטלר, אומרים אלו, טמנה את הזרעים למציאות בה אנו חיים.

המציאות החדשה התחזקה עם נפילת הדיקטטורה של ברית המועצות, ממשיכה עם הניסיון במדינות ערב לשבירת הדיקטטורה שלהם, והיא באה לידי ביטוי בתנועות המחאה ההמוניות השוטפות את העולם המערבי בשנים האחרונות.

זה קורה גם בחיינו הפרטיים, בדמות עלייתו של האינדיבידואל, זה הרוצה להגשים את עצמו, לבטא את עצמו, זה השובר חוקים ומוסכמות, שאינו הולך בתלם. זהו שינוי כלל עולמי המתרחש בכל תחומי החיים שלנו, החל מהאופן בו אנו מתלבשים ומעצבים את ביתנו; דרך הגיל בו אנו מתחתנים, אם בכלל, והשאלה האם להביא ילדים לעולם, אם בכלל; וכלה במיניות המגוונת היוצאת מהארון ובתחומי העיסוק היצירתיים שאנו ממציאים חדשות לבקרים.

האחריות על חיי מוטלת עליי

אנו חיים, למעשה, בעידן אחר לחלוטין. פוסט 2012, אם תרצו. זהו עולם בו האחריות לשלומי, לבטחוני, לאיכות חיי, מוטלת קודם כל על כתפיי. בעולם בו מתמעטים החוקים והמוסכמות הקובעים איך אני צריך להיות, הדרך לחיות את חיי בדרך בה אני רוצה שהם ייראו, מחייבת אותי לקחת אחריות מלאה – להיות המנהיג של עצמי, לקחת אותי בדרך הנכונה לי.

מכאן שהתפיסה המקובלת לגבי ממשלה, כנסת, פוליטיקה ובחירות, אינה מתאימה יותר למציאות החדשה שאנו מתרגלים לחיות בתוכה. אנו צריכים מנהיג של כבוד, כזה המכבד את עצמו ואת הסובבים אותו, כזה שאמת היא נר לרגליו. אנו צריכים מנהיג שיידע כי עליו לעזור לנו לחיות את החיים הטובים לנו, לתת לנו את האפשרות לבטא את עצמנו בעולם.

אנו צריכים מנהיג שלא ייקח את האחריות על החיים שלנו, אלא יעזור לנו לחיות את חיינו לפי הבחירות שאנו בוחרים, ההחלטות שאנו מחליטים.

הבעיה היא שאנו עצמנו לא מבינים זאת עדיין; אנו ממשיכים לחפש מנהיג שיציל אותנו, שיעשה בשבילנו, שיחליט מה טוב לנו. גם המנהיגים חושבים שעליהם לעשות זאת; כולם קשורים בתפיסה הישנה, המגבילה, של מנהיגות, של פוליטיקה.

לכן, בבחירות 2013, אנו צפויים להתאכזב. רוב הישראלים עוד מחפשים אבא או אמא בדמות מנהיג שיעשה בשבילם, לא מבינים שהאחריות לחיות את חיינו מוטלת עלינו; והמנהיגים עדיין מנסים להכנס לתפקיד האב או האם ולעשות את העבודה בשבילנו.

יעבור עוד זמן לא מבוטל, אני מאמין, עד שתהיה כאן מציאות חדשה – מציאות בה כל אחד לוקח אחריות מלאה על חייו, עושה למען עצמו את הנכון ביותר עבורו, וביחד בוחרים מנהיגים העוזרים לנו לחיות את חיינו על הצד הטוב ביותר.

(תודה לטוהר על ההשראה).

עוד מהבלוג של שחר בן-פורת

תצוגה מקדימה

זה לא הגנים, זה התת מודע

הדיוק של החיים יכול להיות מסתורי לפעמים אך בפעמים רבות אחרות הוא מדהים. כך קרה לי בריאיון עם ד"ר ברוס ליפטון, ביולוג וסופר, מחבר הספר "הביולוגיה של האמונה" (הוצאת פראג), כאשר הוא נתן כדוגמא את הגנים המחוללים סרטן שד והדגים...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

מאיה מיכאלי: האומץ לשאול שאלות

ברגעים בהם פינטזנו מה יקרה כאשר היא תבריא, ידענו שהמסר של מאיה יכול לחצות גבולות ועולמות. הדרך בה בחרה להתמודד עם מחלת הסרטן - ללא טיפולים רפואיים, בהתבסס על עבודה רגשית, תזונה, נשימות והרבה הילינג - היא כל כך ייחודית...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

מריחואנה רפואית: לעשן למען חיים טובים יותר

לפני מספר שנים נסעתי לאמסטרדם, לאירועי ה- Cannabis Cup השנתיים, בהם מתאספים מיטב המגדלים והספקים של מריחואנה באמסטרדם להציג את תוצרתם ולהתחרות על הזנים הטובים ביותר. כאשר הגעתי...

תגובות

פורסם לפני 6 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה