הבלוג של שחר בן-פורת

רגשות, זה כל הסיפור

מתקשר את טוהר (www.tohar.co.il), מנחה סדנאות חופש להרגיש ועיתונאי. מחבר הספר "המדריך למרגיש המתחיל או מה לעזאזל עושים עם כל הרגשות הללו?"

עדכונים:

פוסטים: 127

החל מאפריל 2012

להתמקד בשינוי המחשבות השליליות דומה לניסיון לרפא מחלה קשה עם אקמול. הלב הכואב צריך מרפא וכאשר זה קורה, לא רק המחשבות משתנות; כל החיים משתנים

02/11/2012

בסטטוס שכתבה חברת פייסבוק שלי, אשת רוח רצינית ומעניינת, היא התייחסה לסוגיית הרעלים הרבים שאנו מכניסים לפה שלנו – ובעיקר, אלו שאנו מוציאים ממנו בעזרת המילים שלנו ואלו שאנו שולחים אל עצמנו בעזרת המחשבות שלנו.

היא צודקת, כמובן; אנו אנשים רעילים למדי, שחיצי הביקורת, השיפוט ואף הרוע שאנו נושאים בתוכנו יכולים לפצוע ולאף להרוג אנשים, מערכות יחסים וכמובן את עצמנו.

בעידן הבריאותי בו אנו חיים, יש עיסוק אובססיבי ברעלים שיש במזון, באוויר, במים ואף במוצרים השונים שאנו משתמשים בהם. מבצע הניקוי הקולקטיבי הזה חשוב מאוד; אי אפשר להמשיך להרעיל את הגוף שלנו ולצפות שהכל יהיה טוב. אלא שזה לא מספיק, היא אומרת, ואני מסכים איתה. לדעתי, השפעתם של הרעלים הללו היא מועטה יחסית; הרעלים המנטליים והרגשיים שחיים בתוכנו הרסניים הרבה יותר. לפני הכל ואחרי הכל, אהבה עצמית היא החשובה ביותר ובלעדיה, לא נהיה מאושרים ולא נהיה בריאים, לא משנה כמה אורגניים הירקות שלנו.

להתחיל לחשוב חיובי

אז מה עושים, בעצם? איך אוהבים את עצמנו? מרבית השיטות הרוחניות בעולם מקפידות להתייחס לשינוי המחשבות שלנו. חשיבה חיובית, אומרים לנו, היא הכלי לחיים מאושרים יותר. הביקורת בראש ממשיכה להסביר איפה אנו טועים? צריך ליצור מחשבות חדשות. לשנן הגדים חיוביים דוגמת “אני אוהב את הגוף שלי בדיוק כפי שהוא” או “העבודה שלי ממלאת אותי באושר” אמורים לעזור לנו להגיע אל חיים טובים יותר.

אני לא אומר בהכרח שזה לא נכון; יכולה להיות השפעה חיובית מסויימת אם אנו מתחילים לדבר עם עצמנו בשפה אוהדת. אבל זה דומה לניסיון להמיס קרחון עם מפזר חום. הבעיה לא הולכת לשום מקום, גם אם היא מזילה כמה דמעות.

האדים של הלב הכואב

התפיסה שלי, כמו שבטח כבר הבנתם מצורת הניסוח בפרט ומהבלוג בכלל, היא שהכל מתחיל ברגשות. במקרה הזה, בכאב. אותו כאב רגשי קורע לב, שאנו מרגישים כאשר דבר מה קשה קורה לנו בחיים.

כולנו נושאים בתוכנו כאב, אך רוב רובו אינו מורגש. כמו קרחון, הוא נמצא מתחת לפני השטח, מבצבץ רק מדי פעם. הכאב הוא אוסף של פגיעות וחוויות קשות שעברנו במהלך חיינו. זה יכול להיות מישהו שירד עלינו כשהיינו קטנים, מכות שחטפנו מילדים או מבוגרים, זה יכול להיות מוות של אדם אהוב וקרוב. החוויות מצטברות ומצטברות, ומאחר ואנו חייבים לשרוד, הדרך לעשות זאת היא לסגור את הכאב עמוק בפנים.

כאב, במיוחד כאב רגשי, הוא דבר חם. מי מכם שמטפל בהילינג עשוי לדעת על מה אני מדבר: כאב רגשי של בני אדם פולט חום, גם אם כל זה מתרחש ברבדים שהאדם עצמו אינו מודע להם. תוצאותיו של הכאב ידועות לכולנו גם אם הקשר אינו ברור. אותן מחשבות שליליות, שיפוטיות, ביקורתיות, רעילות לעיתים, שמסתובבות בתוכנו, שיוצאות מפינו, מגיעות מאותו כאב.

מחשבות שליליות בעיניי הן כמו האדים הנפלטים מהלב הכואב; האדים עולים מעלה, כיאה לאדים, ממלאים את הראש, מחממים אותו. מה קורה לכל אדם נורמאלי כשנהיה לו חם במיוחד? הוא נהיה עצבני, קשה וחסר סבלנות. דמיינו שאתם חיים כל העת עם גוש כאב לוהט במרכז בית החזה שלכם, השולח את האדים שלו אל ראשכם. מה הפלא שהמחשבות שמדברות בראש שלכם שליליות כל כך?

אדם עם לב פתוח, משוחרר, אוהב, חושב מחשבות טובות על העולם. אדם עם לב סגור, קשה, כואב, חושב מחשבות שליליות. להתמקד בשינוי המחשבות השליליות דומה לניסיון לרפא מחלה קשה עם אקמול. הלב הכואב צריך מרפא וכאשר זה קורה, לא רק המחשבות משתנות; כל החיים משתנים.

***

רוצים להעמיק את הקשר בינינו? הכירו את האתר חופש להרגיש והרשמו לניוזלטר דרך האתר או בעזרת מייל ל- [email protected], וכך תקבלו ממני מידע ותובנות נוספות.

עוד מהבלוג של שחר בן-פורת

תצוגה מקדימה

זה לא הגנים, זה התת מודע

הדיוק של החיים יכול להיות מסתורי לפעמים אך בפעמים רבות אחרות הוא מדהים. כך קרה לי בריאיון עם ד"ר ברוס ליפטון, ביולוג וסופר, מחבר הספר "הביולוגיה של האמונה" (הוצאת פראג), כאשר הוא נתן כדוגמא את הגנים המחוללים סרטן שד והדגים...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

מאיה מיכאלי: האומץ לשאול שאלות

ברגעים בהם פינטזנו מה יקרה כאשר היא תבריא, ידענו שהמסר של מאיה יכול לחצות גבולות ועולמות. הדרך בה בחרה להתמודד עם מחלת הסרטן - ללא טיפולים רפואיים, בהתבסס על עבודה רגשית, תזונה, נשימות והרבה הילינג - היא כל כך ייחודית...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

מריחואנה רפואית: לעשן למען חיים טובים יותר

לפני מספר שנים נסעתי לאמסטרדם, לאירועי ה- Cannabis Cup השנתיים, בהם מתאספים מיטב המגדלים והספקים של מריחואנה באמסטרדם להציג את תוצרתם ולהתחרות על הזנים הטובים ביותר. כאשר הגעתי...

תגובות

פורסם לפני 7 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה