הבלוג של שחר בן-פורת

רגשות, זה כל הסיפור

מתקשר את טוהר (www.tohar.co.il), מנחה סדנאות חופש להרגיש ועיתונאי. מחבר הספר "המדריך למרגיש המתחיל או מה לעזאזל עושים עם כל הרגשות הללו?"

עדכונים:

פוסטים: 127

החל מאפריל 2012

פוסט חדש שכתבתי במסגרת “פינה” שבועית שאני כותב לקבוצת “חופש להיות” בפייסבוק. הפעם, על חופש להיות עשיר

27/10/2012

בעולם שלנו, המערבי, הקפיטליסטי, להיות עשיר זהו יעד ומטרה. אנשים רבים תולים בשפע הכלכלי שלהם את הגאולה למצוקה שלהם, רואים בשפע של כסף בחשבון הבנק ובמקומות נוספים כביטוי ליציאה מעבדות לחירות.

בעולם המזרחי, הרוחני, הנשען על מסורות קדומות, להיות רוחני פירושו להיות נטול אמצעים חומריים. מינימליזם בכל הקשור לחומר, בכלל זה רכוש וכסף, נתפס כשלב חשוב בהתקרבות לאלוהות, ביציאה לחופש.

הרוחניות המודרנית, המערבית, מחברת בין שתי התפיסות הללו לכדי מציאות שלישית, שפויה יותר, אנושית יותר. כסף בפרט ושפע בכלל קיבלו מעמד חשוב מחדש, אך הם שומרים על מעמדם כאמצעי בלבד; חופש אמיתי אינו מושג בעזרת כסף בבנק, אלא במסע הרוחני, הפנימי.

בתוך המציאות הזו, שבה אני חי ועוד רבים כמוני, יצירת שפע כלכלי היא דבר מסובך ומורכב. למעשה, לרבים מאיתנו אין חופש להיות עשיר, אין אישור ליצור את החופש המסויים הזה, וזהו שלב חשוב בהתפתחות שלנו. מותר לנו וחשוב שניתן לעצמנו את האישור לחיות בשפע בכל הסוגים והרבדים.

אך לפני שיוצרים עושר כדאי לחדד מהו עושר באמת.

אנו רגילים למדוד את מידת השפע שלנו בחיים בעזרת מספר השקלים שיש ברשותנו, אך חשוב למדוד הבט זה בעזרת דבר אחר לחלוטין – תחושת הרווחה שיש בתוכנו.

אין ספק שבמצבי מחסור כלכלי, רבים חווים תחושה של צמצום; אך רבים האנשים הממשיכים להתנהל מתוך תחושה של אין, גם כאשר חשבון הבנק מראה שיש. במקביל, יש אנשים רבים החיים בצמצום, החיים בתוכם בתחושה של רווחה.

הדרך בעיניי להפוך להיות עשיר, היא לטפח ולפתח את העושר הפנימי. ככל שאני מאפשר חופש ומקום לכל החלקים בתוכי להיות – לרגשות, למחשבות, לתחושות, לחלומות, לתשוקות ולרצונות – אני מגדיל את תחושת הרווחה בתוכי. ככל שאני אומר ‘כן’ לכל החלקים בתוכי, אני מגדיל את השפע הפנימי.

אם אתם מסכימים איתי על העובדה שאנו יוצרים את המציאות שלנו, הרי שבכל הקשור ליצירת שפע בחיים, עלינו לחזור פנימה, אל תוכנו. בהסתכלות על מידת השפע הפנימי שלנו, צריך וחשוב לבדוק עד כמה חופש אני נותן לעצמי להיות.

ה’לא’ בתוכי יוצר ‘לא’ במציאות החיצונית שלי. זה יכול לבוא לידי ביטוי במציאות הכספית שלי כמו גם בתחומי בריאות, זוגיות וכלל מערכות היחסים. ככל שהמלחמה עם עצמי גדולה יותר, המחסור בחיי יהיה גדול יותר. ככל שאני אומר לעצמי יותר ‘כן, ככל שאני משתף פעולה עם החלקים השונים בתוכי, השפע גדל.

לכן אם ברצונכם לחיות בשפע, עליכם להרחיב את מידת החופש שאתם נותנים לעצמכם להיות. שיתוף פעולה = שפע.

קורה דבר מה מעניין בדרך הזו. ככל שאני מאפשר לעצמי את החופש להיות, ככל שהשפע בתוכי גדל, כך גם ההתייחסות לשפע חיצוני משתנה. כסף ממשיך להיות חשוב בעיניי – גם מסע רוחני עולה כסף – אך הוא הופך מיעד ומטרה לאמצעי בלבד.

(פוסטים נוספים שכתבתי על כסף: ראשון, שני ושלישי).

עוד מהבלוג של שחר בן-פורת

תצוגה מקדימה

זה לא הגנים, זה התת מודע

הדיוק של החיים יכול להיות מסתורי לפעמים אך בפעמים רבות אחרות הוא מדהים. כך קרה לי בריאיון עם ד"ר ברוס ליפטון, ביולוג וסופר, מחבר הספר "הביולוגיה של האמונה" (הוצאת פראג), כאשר הוא נתן כדוגמא את הגנים המחוללים סרטן שד והדגים...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

מאיה מיכאלי: האומץ לשאול שאלות

ברגעים בהם פינטזנו מה יקרה כאשר היא תבריא, ידענו שהמסר של מאיה יכול לחצות גבולות ועולמות. הדרך בה בחרה להתמודד עם מחלת הסרטן - ללא טיפולים רפואיים, בהתבסס על עבודה רגשית, תזונה, נשימות והרבה הילינג - היא כל כך ייחודית...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

מריחואנה רפואית: לעשן למען חיים טובים יותר

לפני מספר שנים נסעתי לאמסטרדם, לאירועי ה- Cannabis Cup השנתיים, בהם מתאספים מיטב המגדלים והספקים של מריחואנה באמסטרדם להציג את תוצרתם ולהתחרות על הזנים הטובים ביותר. כאשר הגעתי...

תגובות

פורסם לפני 6 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה