הבלוג של שחר בן-פורת

רגשות, זה כל הסיפור

מתקשר את טוהר (www.tohar.co.il), מנחה סדנאות חופש להרגיש ועיתונאי. מחבר הספר "המדריך למרגיש המתחיל או מה לעזאזל עושים עם כל הרגשות הללו?"

עדכונים:

פוסטים: 127

החל מאפריל 2012

אם הכסף גורם לעולם לנוע, החמדנות גרמה לו ליפול. בפוסט השלישי שלי על רגשות וכלכלה אני מתמקד בתכונה המאפיינת רבים מאיתנו בהחלטות שלנו ביחס לכסף, קניות וגם אוכל

07/09/2012

(לפוסט הראשון, השני)

כאשר התחיל המשבר הכלכלי העולמי לפני כ-4 שנים והמידע על הגורמים לו החל להתפרסם, התקוממתי נגד החמדנות שאפיינה את ההחלטות של בעלי הכוח. עשיתי את זה בשיחות עם אנשים שונים, ולא מעטים הרימו גבה באותם ימים על מה שאמרתי; מה הקשר בין חמדנות לבין המשבר? אך ככל שעבר הזמן גם העיתונים דיברו על החמדנות של אנשי הכסף ואותן גבות שהורמו בהתחלה ירדו. כמו הכלכלה.

החמדנות שאפיינה ומאפיינת את אלו המחזיקים במיליארדים היא אותה החמדנות המאפיינת אותנו, בני האדם, גם אם אנחנו ממעמד הביניים. זהו רעב בלתי פוסק הדורש מילוי, רעב ההופך אותנו לעיוורים וחרשים כאשר זה נוגע לאותם הדברים שכביכול חסרים לנו. אין זה משנה מה מצב חשבון הבנק שלנו, אין זה משנה למה אנו באמת זקוקים ולמה לא. אנו רוצים את זה, אנו “צריכים” את זה, ומוטב מוקדם ממאוחר.

כסף ומוצריו

החמדנות מתחלקת לשני חלקים עיקריים. הראשונה היא חמדנות טהורה לכסף – להרוויח כמה שיותר. החמדנות השניה היא למה שהכסף יכול להביא איתו – רכישות, מוצרים, חוויות. ברובנו יש חמדנות כזו או אחרת, הנובעת מהאמונה כי אם יהיה לנו את אותו הדבר שחסר – עוד 5,000 ש”ח במשכורת, עוד אייפד נוצץ – יהיה לנו טוב יותר בחיים.

אני מכיר היטב את החוויה הזו. כך נכנסתי לחובות עתק אי שם בתחילת שנות ה-20 שלי, שילוב של העדר עבודה עם רעב גדול לדברים חומריים הביא אותי תוך זמן קצר לחובות של אלפי אלפים רבים. שנים עברו עד שיכולתי להחזיר את אותם חובות, שנים שבמהלכן שאלתי את עצמי שוב ושוב מה באמת חסר לי.

לעשות עוד כסף או לקנות עוד מוצר זו התמכרות. כל אחד במקום שלו: המיליארדרים רוצים עוד מיליארד, אנשי העסקים רוצים תמיד להגדיל את שורת הרווח, הממוצעים רוצים עוד בגד, עוד אייפון. מדוע זו התמכרות? משום שלעולם אין לנו סיפוק.

אנו במרדף אחר דבר מה חיצוני, ותמיד נזדקק לעוד ממנו כדי לרכוש  עוד רגע של סיפוק, של אושר, של בטחון, של נוחות. כמו כל התמכרות, היא מכסה על תהומות רגשיים בלתי מטופלים. הילד הפנימי בכל אחד מאיתנו אינו באמת זקוק לשעון חדש; אנו נושאים בתוכנו חוסר עמוק באהבה ומאמינים שכסף ומוצריו ימלא אותו. זה לעולם לא יעבוד.

רעב לכסף ולאוכל

אחד הדברים שהמשבר הכלכלי חשף בפניי הוא העובדה שהאומה המאריקאית היא אומה צרכנית. אם בעבר האנשים היו נוטים לחסוך כסף, היום הם מבזבזים אותו, קראתי באינספור כתבות. לא אלאה אתכם בפרטי הפרטים של הגורמים למשבר, שגם אני איני שולט בהם; אך אפשר להבין שאם מישהו מבזבז ומבזבז מבלי לשים גבול, בסוף הוא נופל.

ישנו מאפיין נוסף של האומה האמריקאית והוא עודף משקל. כמו הרעב לקניות יש לאמריקאים רעב לאוכל ובהתאם גם מספר האנשים השמנים. שתי התמכרויות המכסות על רגשות פגועים, מודחקים, על חוסר עמוק באהבה. שתי התמכרויות ההולכות יד ביד – אוכל עולה כסף, גם באמריקה הזולה יחסית מאיתנו. בניסיון שלנו להיות אמריקה, אין זה מפתיע ששתי ההתמכרויות הללו תופסות כאן תאוצה.

בעבר סיפרתי לכם על סיפור המשקל שלי. סיפור הכסף שלי ובכלל דומה עד מאוד; אנו חמדנים, נטולי גבולות, מסונוורים ממשהו חיצוני באמונה שהוא ייתן לנו משהו פנימי.

לחזור לרעב האמיתי

שמעתי לאחרונה את שירלי מקליין מדברת על רעב רוחני המסתתר מאחורי האובססיה של אנשים להיות מפורסמים. אני מאמץ את האבחנה הזו בשמחה ומרחיב את ההקשר שלה.

מה שחסר לנו בחיים זה לא עוד עוגיית מקרון (למרות שהן יכולות להיות מעולות) או עוד בגד חדש (למרות שהוא יכול להיות ממש מחמיא). מה שחסר לנו בתוכנו הוא את עצמנו אנו.

אם נסיר את המעטה המטשטש של האוכל והבזבוזים העודפים, נגלה עולם חשוך המורכב מכאב, אשמה, ביקורת ושנאה עצמית. אם לא נמצא את האומץ להכנס אל תוך החושך ולהדליק בו אור, נמצא את עצמנו בכל חיינו רודפים אחר כסף (ואוכל), לעולם בלתי מסופקים.

עוד מהבלוג של שחר בן-פורת

תצוגה מקדימה

זה לא הגנים, זה התת מודע

הדיוק של החיים יכול להיות מסתורי לפעמים אך בפעמים רבות אחרות הוא מדהים. כך קרה לי בריאיון עם ד"ר ברוס ליפטון, ביולוג וסופר, מחבר הספר "הביולוגיה של האמונה" (הוצאת פראג), כאשר הוא נתן כדוגמא את הגנים המחוללים סרטן שד והדגים...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

מאיה מיכאלי: האומץ לשאול שאלות

ברגעים בהם פינטזנו מה יקרה כאשר היא תבריא, ידענו שהמסר של מאיה יכול לחצות גבולות ועולמות. הדרך בה בחרה להתמודד עם מחלת הסרטן - ללא טיפולים רפואיים, בהתבסס על עבודה רגשית, תזונה, נשימות והרבה הילינג - היא כל כך ייחודית...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

מריחואנה רפואית: לעשן למען חיים טובים יותר

לפני מספר שנים נסעתי לאמסטרדם, לאירועי ה- Cannabis Cup השנתיים, בהם מתאספים מיטב המגדלים והספקים של מריחואנה באמסטרדם להציג את תוצרתם ולהתחרות על הזנים הטובים ביותר. כאשר הגעתי...

תגובות

פורסם לפני 6 years

תגובות

טופ 20 - בלוגי אוכל

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה