הבלוג של שחר בן-פורת

רגשות, זה כל הסיפור

מתקשר את טוהר (www.tohar.co.il), מנחה סדנאות חופש להרגיש ועיתונאי. מחבר הספר "המדריך למרגיש המתחיל או מה לעזאזל עושים עם כל הרגשות הללו?"

עדכונים:

פוסטים: 127

החל מאפריל 2012

מי שאין לו כסף מקנא באלו שיש להם ובטוח שהכסף הוא שפותר את המצוקה; מי שיש לו מקנא באלו שיש להם יותר ובטוח שאם יהיה לו עוד הוא ירגיש טוב יותר. בפועל, תחושה אמיתית של שפע היא חוויה פנימית בלבד, ואם היא קיימת, אפשר לעשות כסף יותר בקלות. פוסט שני על רגשות וכלכלה

01/09/2012

(לפוסט הראשון)

בעולם של מערכות יחסים רומנטיות, אפשר לחלק אותנו בני האדם לשתי קבוצות עיקריות, הנבדלות זו מזו לפי דפוס ההתנהגות הדומיננטי.

הקבוצה הראשונה כוללת את האנשים המאמינים כי הם לא ראויים לאהבה אמיתית. הם רוצים אותה, חולמים עליה, מתכננים אותה ובו זמנית מתוסכלים מהעדרה, מיואשים מהסיכוי שהיא תגיע. הם שואלים את עצמם שאלות כמו “מה לא בסדר איתי שאני עדיין לבד?” ו”איפה אני טועה?”, שאלות מייסרות שמטרתן להגיע לתשובה שתגאל אותם מהלבד בו הם חיים. אם אותם אנשים ייכנסו פנימה הם עשויים לגלות חוסר אמונה עמוק לגבי עצמם; תחושה חזקה האומרת “אני לא ראוי לקבל את מה שאני רוצה”.

הקבוצה השניה כוללת את האנשים המרגישים שמה שיש להם הוא לא מספיק. הם נמצאים במערכות יחסים חלק גדול מחייהם הבוגרים. ייתכן וכעת הם לבד, אבל למעשה הם בין מערכת יחסים אחת לשניה. הם נמצאים כל העת במצב זוגי אבל לעולם לא מרוצים. משהו חסר להם, הם רוצים עוד והם יעשו את מה שהם יכולים כדי להגיע אל העוד הזה. הזוגיות בה הם נמצאים עשויה להיות מלווה באינספור מריבות, שמטרתן לשפר את הזוגיות ולהתאים אותה לחלום, למרות שבפועל היא מרחיקה אותם ממנו. באותה המידה הם יכולים למצוא את עצמם בזוגיות שקטה, רגועה, כמעט משעממת מבחינתם, כזו שהם כבר לא מנסים לשנות. אם הם לא מצאו את מה שחיפשו בזוגיות הקיימת הם ימשיכו לחפש – יעזבו את בן או בת הזוג לטובת מישהו יותר טוב או ישכבו עם אחרים ו/או ינהלו מערכת יחסים נוספת במקביל. אם אותם אנשים ייכנסו פנימה, הם יגלו בתוכם תחושה עמוקה של חוסר סיפוק האומרת “אני לא מספיק וכל מה שיש לי לא מספיק כדי לגרום לי להרגיש אחרת”.

עכשיו בואו נחזור לדבר על כסף, משום שמה שקורה לנו במערכות יחסים רומנטיות הוא בדיוק מה שקורה לנו בחיים עם כסף.

ראוי או לא מספיק?

כמו ביחסים כך בכלכלה, את האנשים אפשר לחלק לשתי קבוצות.

הקבוצה הראשונה כוללת את האנשים המאמינים שלא מגיע להם לקבל את השפע שהם רוצים לחיות בו. הם רוצים כסף, הם חולמים עליו, הם מתכננים מה יעשו כאשר יזכו סוף סוף בלוטו. הם מתוסכלים מהעדר הכסף בחיים שלהם, מיואשים לעיתים מהמצב הכלכלי, לא רואים פתרון או תקווה. הם שואלים את עצמם “מה לא בסדר איתי שאני לא מצליח להרויח את מה שאני רוצה?” ו”איפה אני טועה?”. אלו שאלות מייסרות שמטרתן להגיע לתשובה שתביא אותם ליותר שפע בחיים. אם אותם אנשים ייכנסו פנימה הם עשויים לגלות חוסר אמונה עמוק לגבי עצמם; תחושה חזקה האומרת “אני לא ראוי לקבל את מה שאני רוצה”.

הקבוצה השניה כוללת את האנשים המרגישים שמה שיש להם הוא לא מספיק. הם יכולים להיות אנשים ממוצעים, אנשים אמידים וגם מיליארדרים. אנשים שברוב חייהם  חיים ברווחה כלכלית. למרות זאת הם לעולם לא מרוצים, משהו כל הזמן חסר להם. הם רוצים עוד כסף והם יעשו את מה שהם יכולים כדי להגיע אל העוד הזה. הם לא מעריכים את הרווחה שכבר יש להם ועוסקים במה חסר להם, דבר הגורם להם לחיות בהרגשה של מחסור וצמצום למרות שזו אינה המציאות. גם אם יש להם נכסים, עסקים או תוכניות חסכון, הם תמיד יחפשו ליצור עוד ועוד ממה שכבר יש להם. אם אותם אנשים ייכנסו פנימה, הם יגלו בתוכם תחושה עמוקה של חוסר סיפוק האומרת “אני לא מספיק וכל מה שיש לי לא מספיק כדי לגרום לי להרגיש אחרת”.

שפע הוא חוויה פנימית

בדרך לשפע כלכלי כדאי לברר עם עצמנו לאיזו משתי הקבוצות הללו אנו משתייכים. זו עשויה להיות חלוקה בסיסית, אולי פשטנית מדי, בהתחשב במורכבות האנושית, אך מרבית בני האדם מתחלקים באופן מובהק לאחת משתיהן. לכן כדאי לברר לאיזו קבוצה אתם משתייכים. האם אתם רודפים אחרי כסף שבורח מכם, או שאתם משיגים עוד ועוד כסף אבל לעולם אינכם מסופקים?

המשותף לשתי הקבוצות הללו היא שכולם מונעים מתוך תחושה עמוקה של חוסר. לא ראוי ולא מספיק הם ביטויים עמוקים לחוסר אהבה וחוסר הערכה עצמית, המשפיעים על מערכות היחסים כמו גם על המצב הכלכלי שלנו.

האמת היא שאני לא יכול ליצור מציאות של שפע אם מה שמניע אותי הוא חוסר. כל עוד אני מונע מחוסר, המציאות שאני אצור לעצמי היא מציאות של חוסר. גם אם אני משתייך לקבוצה השניה המשיגה עוד ועוד כסף, אני למעשה חי בחוסר – חוסר הכרת תודה לשפע שיש לי המוביל לחוסר יכולת להנות ממנו ובפועל לתחושה של מחסור.

בלי קשר למצב בחשבון הבנק, הרוב המוחלט של בני האדם חיים במחסור ובעוני. מי שאין לו כסף מקנא באלו שיש להם ובטוח שהכסף הוא שפותר את המצוקה; מי שיש לו מקנא באלו שיש להם יותר ובטוח שאם יהיה לו עוד הוא ירגיש טוב יותר. בפועל, תחושה אמיתית של שפע נובעת מבפנים; זהו מצב תודעה של הכרת תודה, של סיפוק, של הנאה, היוצרת חוויה פנימית של רווחה.

תחושה פנימית של רווחה אינה סותרת את הרצון להרוויח עוד – להיפך, אם אני מונע מתחושה פנימית של סיפוק והודיה יהיה לי קל יותר להרוויח עוד כסף. כל עוד אני עסוק בכסף כדי לשנות את מה שאני מרגיש, השקלים יתפקדו כמו כדורים פסיכיאטריים – הם יקלו זמנית על המצוקה אבל לעולם לא יפתרו אותה באמת.

עוד מהבלוג של שחר בן-פורת

Thumbnail

זה לא הגנים, זה התת מודע

הדיוק של החיים יכול להיות מסתורי לפעמים אך בפעמים רבות אחרות הוא מדהים. כך קרה לי בריאיון עם ד"ר ברוס ליפטון, ביולוג וסופר, מחבר הספר "הביולוגיה של האמונה" (הוצאת פראג), כאשר הוא נתן כדוגמא את הגנים המחוללים סרטן שד והדגים...

תגובות

פורסם לפני 7 years
Thumbnail

מאיה מיכאלי: האומץ לשאול שאלות

ברגעים בהם פינטזנו מה יקרה כאשר היא תבריא, ידענו שהמסר של מאיה יכול לחצות גבולות ועולמות. הדרך בה בחרה להתמודד עם מחלת הסרטן - ללא טיפולים רפואיים, בהתבסס על עבודה רגשית, תזונה, נשימות והרבה הילינג - היא כל כך ייחודית...

תגובות

פורסם לפני 7 years
Thumbnail

מריחואנה רפואית: לעשן למען חיים טובים יותר

לפני מספר שנים נסעתי לאמסטרדם, לאירועי ה- Cannabis Cup השנתיים, בהם מתאספים מיטב המגדלים והספקים של מריחואנה באמסטרדם להציג את תוצרתם ולהתחרות על הזנים הטובים ביותר. כאשר הגעתי...

תגובות

פורסם לפני 8 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים