הבלוג של שחר בן-פורת

רגשות, זה כל הסיפור

מתקשר את טוהר (www.tohar.co.il), מנחה סדנאות חופש להרגיש ועיתונאי. מחבר הספר "המדריך למרגיש המתחיל או מה לעזאזל עושים עם כל הרגשות הללו?"

עדכונים:

פוסטים: 127

החל מאפריל 2012

החוק הרוחני הבסיסי אומר “דומה מושך דומה”. בגרסה האנושית, היומיומית והבוערת זהו חוק “דומה שונא דומה”, שמציג את פניו הקשות בכל כותרות העיתונים כמו גם בחיינו האישיים

17/08/2012

שנאה. אחד הרגשות הקשים ביותר, העמוקים ביותר, שמולם דבר כמעט ואינו נותר שלם. הוא קיים בתוכי, עולה מדי פעם ושולח את לשונות האש אל הנקודות הרגישות שלי. המראה הפיזי שלי עומד פעמים רבות על המוקד, כך גם תכונות אופי מסויימות שבתוך תוכי אני מאמין כי טוב יהיה אם הן לא יהיו. תכונות דוגמת פגיעות ורגישות, שמאפיינות אותי מאז ומעולם.

לעולם אלו יהיו המקומות הפגועים, הכואבים, שבעבר שלי ספגתי בגללם פגיעות שונות, שיוצרים בתוכי את השנאה. למעשה, אני תמיד שונא את המקומות הכואבים, מקומות שבגללם איבדתי, הפסדתי, הוחרמתי, נודיתי, הושפלתי. בחיים אלו ובקודמים.

במסע הרוחני שאני עושה לאורך כל השנים אני לומד להפוך את היוצרות. כלומר, להתיידד עם אותם חלקים פגועים, עם החלקים שאני לא אוהב. להתיידד איתם, לרפא את היחסים איתם, את הכאב שיש בתוכם, להביא את מערכת היחסים ממצב של מלחמה למצב של אהבה. באופן טבעי, זהו מסע; מידת האהבה בתוכי גדולה מאי פעם אך הדרך עוד ארוכה. יש עבודה רבה לעשות, ריפוי עמוק שעוד ממתין להתקיים.

סוגיית השנאה מעסיקה אותי מאוד בימים האלה. היא הבסיס לאיומי המלחמה בין אירן לבין ישראל, שתי מדינות ששנאה עמוקה מכתיבה את מערכת היחסים ביניהן. אני לא בטוח אם כל האנשים בשתי המדינות שונאים זה את זה; אך אין לי ספק כי ההנהגות בשני הצדדים רוויות בפחד קמאי ושנאה. ההתגברות של השנאה הזו, במסגרתה העמים כאן ובאירן נאלצים להתמודד עם מצב כלכלי בלתי אפשרי המזין את השנאה הזו, מתרחשת בתחומים נוספים בחיים שלנו, פרטיים יותר.

אני מהמר; אם רגש השנאה מתעורר בתוכי שוב בימים האחרונים, הוא קורה לעוד אנשים, בעוד מקומות, בתחומים כאלה ואחרים. אם לא, זה זמן טוב להציץ פנימה – השנאה נמצאת בפנים, היא אינה הולכת לשום מקום. אין זה משנה כמה ננשום עמוק, נדמיין אור לבן השוטף אותנו ונלמד מחשבות חיוביות. החושך הפנימי מסתיר בחובו (בין השאר) את הרגש הזה. אם לא נלמד להסתכל לו בעיניים – כלומר, להרגיש אותו – לא נשתחרר ממנו. אם נמשיך לברוח ממנו הוא ימשיך לרדוף אחרינו, לקבל ביטוי במציאות שלנו, להשפיע על איכות חיינו.

חוק יסוד למסע רוחני

הבסיס לכל מסע רוחני מורכב מתפיסות יסוד הקובעות ומתארות את המהות של הקיום שלנו. אלו הן תפיסות הנקראות חוקי הטבע, הקובעות כי יש קשר בין כל הדברים המתרחשים בעולמנו, קשר מסתורי לעתים, אותו אפשר ואף כדאי לגלות. החוק הבסיסי ביותר אומר כי אנו יוצרים את המציאות שלנו. כלומר, כל מה שקורה במציאות החיצונית שלנו הוא השתקפות של המציאות הפנימית שלנו. לפיכך, שינויים המתרחשים בתוכנו משפיעים על המתרחש במציאות החיצונית שלנו.

אחת הנגזרות של תפיסה זו, של חוק זה, אומרת כי “דומה מושך דומה”. מאחר והמציאות החיצונית שלי משקפת את המציאות הפנימית, הרי שכל מה שנכנס לשדה המציאות שלי דומה לי. כשאני מסתכל על המציאות שלי ורואה דברים שאני אוהב, אלו דברים המשקפים חלקים בתוכי שאני אוהב. כשאני רואה במציאות שלי אנשים/מצבים/התנהגויות שמכעיסים אותי, שמפחידים אותי, שמביישים אותי, שמייאשים אותי, הם השתקפות של חלקים בתוכי המעוררים את אותם הרגשות.

המציאות במסע רוחני הופכת למורה; היא משקפת ללא הרף אותי, חושפת בפניי את מידת השלום והפיוס שיש בתוכי – את מידת האהבה; ובאותה העת משקפת את מידת המאבק, הסכסוך – את מידת הפחד בתוכי. במשחק המורכב בין שני כוחות אלו, במטרה לרפא את הפחד ולפתוח מחדש את האהבה, המציאות היא אחד המורים החשובים ביותר.

זמן לשאול שאלות

אם הגרסה הרוחנית של החוק הזה אומרת כי “דומה מושך דומה”, הרי שהגרסה האנושית שלו אומרת “דומה שונא דומה”. שאלו את עצמכם מה אתם שונאים. את הערבים? את היהודים? את החרדים? את החילוניים? את הימניים? את השמאלניים? נשים? גברים? הומואים? סטרייטים? את הבוס בעבודה? את אימא? את השכנים?

כאשר תגלו מה אתם שונאים – ואני מניח שזה לא יהיה קשה במיוחד – המשיכו לשאול שאלות. נסו לברר עם עצמכם מה בדיוק אתם שונאים באותו אדם או קבוצה. איזו תכונה, איזו התנהגות? היו ספציפיים ככל שתוכלו. כאשר תגיעו לתשובה המבעירה את אש השנאה בתוככם, הפנו את הזרקור פנימה. היכן תכונה זו מופיעה אצלכם? ייתכן שבתחומים אחרים, בצורות אחרות ובעוצמות אחרות, אך מה שאנו שונאים באחר, אנו שונאים בעצמנו.

הבסיס לשלום חיצוני הוא היווצרותו של שלום פנימי. זה מתחיל רק כאשר אני מוכן לגלות היכן אני דומה לאלו שאני לא אוהב; זה יכול להפוך למציאות רק כאשר אני מרפא את השנאה, את הכאב והפחד היוצרים אותה, והופך את האויב הפנימי שלי לאוהב.

עוד מהבלוג של שחר בן-פורת

תצוגה מקדימה

זה לא הגנים, זה התת מודע

הדיוק של החיים יכול להיות מסתורי לפעמים אך בפעמים רבות אחרות הוא מדהים. כך קרה לי בריאיון עם ד"ר ברוס ליפטון, ביולוג וסופר, מחבר הספר "הביולוגיה של האמונה" (הוצאת פראג), כאשר הוא נתן כדוגמא את הגנים המחוללים סרטן שד והדגים...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

מאיה מיכאלי: האומץ לשאול שאלות

ברגעים בהם פינטזנו מה יקרה כאשר היא תבריא, ידענו שהמסר של מאיה יכול לחצות גבולות ועולמות. הדרך בה בחרה להתמודד עם מחלת הסרטן - ללא טיפולים רפואיים, בהתבסס על עבודה רגשית, תזונה, נשימות והרבה הילינג - היא כל כך ייחודית...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

מריחואנה רפואית: לעשן למען חיים טובים יותר

לפני מספר שנים נסעתי לאמסטרדם, לאירועי ה- Cannabis Cup השנתיים, בהם מתאספים מיטב המגדלים והספקים של מריחואנה באמסטרדם להציג את תוצרתם ולהתחרות על הזנים הטובים ביותר. כאשר הגעתי...

תגובות

פורסם לפני 7 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה