הבלוג של שחר בן-פורת

רגשות, זה כל הסיפור

מתקשר את טוהר (www.tohar.co.il), מנחה סדנאות חופש להרגיש ועיתונאי. מחבר הספר "המדריך למרגיש המתחיל או מה לעזאזל עושים עם כל הרגשות הללו?"

עדכונים:

פוסטים: 127

החל מאפריל 2012

הרעיון ששבט עתיק בדרום אמריקה חותך את האוזניים של ילדיו לטובת הבריאות שלהם ובשם המסורת, נשמעת לכל אחד מאיתנו המערביים הזויה. מדוע, אם כך, הרעיון של לחתוך את איבר המין של פעוט נשמעת הגיונית?

08/07/2012

אני זוכר ידיעה חדשותית שקראתי לפני מספר שנים באחד העיתונים. כתבו שם על שבט חדש שהתגלה במעמקי יערות הגשם, שזקני השבט מספרים כי הוא קיים כבר אלפי שנים. כמו כל שבט, יש להם מנהגים שונים ומשונים. אחד מהם מוזר במיוחד: בגיל 7 הם כורתים חלק מהאוזניים של הבנים. לא את האוזן עצמה, אלא את החלק הרך שבו נהוג לעשות עגילים. השורשים של המנהג טמונים כמובן במסורת העתיקה של השבט, וההסבר שלהם הוא שהדבר מחסן אותם מפגיעות שונות, עושה אותם חזקים ובריאים – ובהמשך, גם לוחמים טובים.

הידיעה הזו לא נכונה, כמובן. אבל חשבתי על הרעיון הזה בשבוע שעבר, כאשר קראתי את הידיעה לפי בגרמניה יש בית משפט שפסק נגד קיומה של ברית המילה.

היחסים עם העורלה מזכירים לי את היחסים שיש לנו עם התוספתן והשקדים, שני איברים נוספים שרופאים רבים מחזיקים בדעה שאפשר להסתדר מצוין בלעדיהם. את התוספתן והשקדים לא מסירים לכל אחד, לעומת העורלה, אבל התהייה שלי דומה. כיצד ייתכן שאלפי אלפים של שנות אבולוציה – עם מעורבות אלוהית בתהליך, למי שמאמין בזה כמוני – יצרו את הגוף שלנו כמו שהוא, ואילו אנחנו, בני האדם, יצורים זמניים ושבריריים כל כך, חושבים שאנחנו יודעים יותר טוב מכוחות עלומים שיצרו את כולנו?

במיוחד אני תוהה מי מימן את המחקרים הרפואיים האומרים שהחיים ללא עורלה עושים את האדם בריא יותר או עמיד יותר בפני מחלות. מעולם לא שמתי לב לכך שהיהודים חיים יותר שנים או נהנים מחיים בריאים יותר מהנוצרים, למשל, שרובם שומרים על עורלתם צמודה אליהם.

לילדים יש רגשות

הבלוג שלי מוקדש לרגשות, ולכאורה סוגיית ברית המילה אינה קשורה ברגשות אלא בעקרונות מסורת, מוסר וכבוד אנושיים. אך מאחר והרגשות קשורים בכל, גם ברית המילה קשורה בסוגיה פנימית זו.

עד לפני תקופה לא ארוכה, הסברה היתה שילדים אינם מרגישים. התפיסה המודרנית של ילדות, גיל ההתבגרות ולאחר מכן בגרות לא היתה קיימת, בנוסף למושגים כמו מודע ותת מודע. כך גם הילדים – עוד שנים לאחר שפרויד הלך לעולמו – נתפסו ביצורים שיש לחנך; יצורים שרגשות כמו גם רצונות עצמאיים אינם קשורים אליהם.

ברית המילה היא שריד לתפיסה העתיקה הזו. תינוק בן 7 ימים מרגיש – אחרת, הוא לא היה בוכה. הוא מרגיש, גם אם הוא לא מבין את מה שקורה, גם אם תאי הזיכרון שלו אינם מפותחים דיים כדי שבגיל 70 הוא יתרפק בנוסטלגיה על היום בו חתכו לו את הזין. הוא מרגיש, והגוף זוכר. החוויה נחרטת עמוק בתוך גרעין האישיות המתחיל להיווצר.

מהי החוויה, אתם שואלים? לא סתם “חתכו לי את הזין”, אלא “ההורים שלי, האישה שבתוכה נוצרתי וחייתי עד לפני שבוע, בליווי כל מי שמחבק אותי ומחייך אלי בימים האחרונים, מוסרים אותי, שמחים ועליזים, לגבר זר. הוא דוחף לי לפה מוצץ עם נוזל מוזר שגורם לי להרגיש כאילו חזרתי לגן עדן, ואחרי כמה דקות אני מרגיש כאב עצום בחלק התחתון שלי, שגורם לי לרצות לחזור להיות זרע וביצית מחדש”.

זו חויה של בגידה באמון, זו חויה של פגיעה מינית, זו חויה של כאב שאין לו הסבר או מענה. קראתם בעבר את הספר עקרון הרצף? אחד הדברים העוצמתיים שהיא מתארת בו הוא העדר תפיסת הזמן של התינוק. בהעדר התפיסה הזו, כל מה שקורה – קורה לנצח. דמיינו פעוט בן 7 ימים שכואב לו, שחסר את המושג “עוד מעט זה יעבור”. עכשיו, דמיינו שזה קורה לכם.

יש סיבה לאטימות הגברית

לחוויה הזו ישנה השפעה משמעותית על המשך החיים. אתן מתלוננות על גברים אטומים, לא רגישים, ילדותיים? הנה תשובה אפשרית. הפגיעה בגיל שבעה ימים משאירה ברמה הנפשית טראומה, שבהבט מסוים עוצרת את התפתחות הנפשית של האדם. כלומר, חלק מהגבר נותר ילד קטן, שלא לומר תינוק.

מנגד, הוא גדל עם אטימות לכאב של אחרים, שמשפיעה על אנשים רבים מסביבו. הוא גדל עם אטימות לנשים, שנובעת מהכעס שיש לו על אימא שלו שהסכימה שמישהו יפגע בו. הוא גדל עם משימה – למצוא את החתיכה החסרה.

הדבר המעניין ביותר בידיעה היא השורה האחרונה – גורמים יהודים ומוסלמים במדינה יצאו נגד ההחלטה. שתי הדתות המקיימות ברית מילה כחלק מהאמונה הן גם שתי הדתות הנמצאות במלחמה מתמדת, ההולכת ומקצינה כל הזמן. הדתות – כלומר, הגברים החתוכים המנהלים אותן – נלחמים על שליטה. זאת, בניגוד לחוסר האונים שחווה פעוט, יהודי ומוסלמי, ברגע החיתוך. הם נלחמים על האדמה החסרה (ארץ ישראל) תזכורת לעור החסר (עורלה). אם תרצו עוד אלגוריה, המלחמה היא על אדמה – ואיבר המין הגברי שייך אנרגטית לצ’אקרה הראשונה, הקשורה בחיבור שלנו לאדמה.

הרעיון ששבט עתיק בדרום אמריקה חותך את האוזניים של ילדיו לטובת הבריאות שלהם ובשם המסורת, נשמעת לכל אחד מאיתנו המערביים הזויה. מדוע, אם כך, הרעיון של לחתוך את איבר המין של פעוט נשמעת כל כך הגיונית?

עוד מהבלוג של שחר בן-פורת

Thumbnail

זה לא הגנים, זה התת מודע

הדיוק של החיים יכול להיות מסתורי לפעמים אך בפעמים רבות אחרות הוא מדהים. כך קרה לי בריאיון עם ד"ר ברוס ליפטון, ביולוג וסופר, מחבר הספר "הביולוגיה של האמונה" (הוצאת פראג), כאשר הוא נתן כדוגמא את הגנים המחוללים סרטן שד והדגים...

תגובות

פורסם לפני 6 years
Thumbnail

מאיה מיכאלי: האומץ לשאול שאלות

ברגעים בהם פינטזנו מה יקרה כאשר היא תבריא, ידענו שהמסר של מאיה יכול לחצות גבולות ועולמות. הדרך בה בחרה להתמודד עם מחלת הסרטן - ללא טיפולים רפואיים, בהתבסס על עבודה רגשית, תזונה, נשימות והרבה הילינג - היא כל כך ייחודית...

תגובות

פורסם לפני 6 years
Thumbnail

מריחואנה רפואית: לעשן למען חיים טובים יותר

לפני מספר שנים נסעתי לאמסטרדם, לאירועי ה- Cannabis Cup השנתיים, בהם מתאספים מיטב המגדלים והספקים של מריחואנה באמסטרדם להציג את תוצרתם ולהתחרות על הזנים הטובים ביותר. כאשר הגעתי...

תגובות

פורסם לפני 7 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים