הבלוג של שחר בן-פורת

רגשות, זה כל הסיפור

מתקשר את טוהר (www.tohar.co.il), מנחה סדנאות חופש להרגיש ועיתונאי. מחבר הספר "המדריך למרגיש המתחיל או מה לעזאזל עושים עם כל הרגשות הללו?"

עדכונים:

פוסטים: 127

החל מאפריל 2012

תוכנית הריאליטי החדשה בערוץ 2, חיים חדשים שמה, מעמתת את המשתתפים והצופים עם הפחד משינוי. זהו עימות רלבנטי מתמיד, כי רבים נזרקים מהחיים המוכרים להם, לא מבחירה וללא המעטפת התומכת של תוכנית טלוויזיה

19/09/2015

שינויים. הדבר שתמיד קורה, שאנחנו תמיד מתפחדים ממנו. לפעמים שמחים בהם, בשינויים, במיוחד באלו שתכננו ורצינו; לפעמים מאיצים בהם, חסרי סבלנות לתהליך, בטוחים ששינוי זה או אחר הוא הדבר הנחוץ לנו; אבל בין לבין אנחנו מפחדים מהם, נמנעים מהם, מכחישים אותם.

העניין הוא שהם לא כל כך בשליטתנו, השינויים. הם מתרחשים בחיים שלנו בכל מקרה, בין אם אנו מבינים זאת ו/או רוצים בכך. מרגע הפרידה מהרחם אנו נמצאים כל העת בתהליך של שינוי, פרידה והתחלה חדשה. אך בו בעת טבועה בנו הנטיה לחפש יציבות, ביטחון, המגיעים לתפיסתנו כאשר החיים שלנו חוזרים על עצמם. חסרי יציבות בתוכנו, אנו צריכים שהמציאות החיצונית שלנו לא תשתנה כדי שהמציאות הפנימית שלנו תרגיש בטוחה, יציבה יותר. קונפליקט מתמיד שמניע את כל הסיפור של החיים בכדור הארץ, שנמצא לתפיסתי בשנים האחרונות בהקצנה של ממש.

ייתכן וההשלכה של מה שאני חווה בחיים שלי ומסביבי בשנים האחרונות על כלל המציאות מוטעה; אבל האינטואיציה שלי אומרת שאני צודק אז אני מרשה לעצמי לכתוב זאת – רבים, כמעט כולם, מתמודדים בשנים האחרונות עם שינויים. לא “סתם” שינויים כמו תחילת עבודה חדשה, סיום לימודים, יומולדת 40, גיל המעבר; אלא שינויים מהותיים, יסודיים, שמערערים את המציאות שלנו כפי שהיתה. זה קורה בשלושה תחומים במרבים המקרים: בעיות פיזיות משמעותיות, המתרחשות לדאבוני בגילאים צעירים יותר ויותר; בעיות כלכליות קשות; ובעיות במערכות יחסים. במילים פשוטות, החל מאובדן מקום עבודה וביטחון כלכלי, דרך מחלות קשות, וכלה בפרידות כואבות ומוות מפתיע. אני לא מכיר אנשים שאינם מתמודדים עם חוויות כאלה, לרוב יותר מאשר בתחום אחד, ולא משנה בני כמה הם.

למה זה קורה? משום שהעולם משתנה בקנה מידה שאיננו תופסים, שינוי שמחייב את כולנו לעבור שינויים עמוקים בהערכה העצמית שלנו ובאופן בו החיים שלנו בנויים, שכן החיים שלנו הם תולדה של אותה הערכה עצמית חמקמקה. לכן אנו מאבדים; כי במבחנים מהסוג הזה אנו מגלים בעצמנו יכולות שלא הכרנו בעבר, לומדים להכיר את עצמנו, ובדרך מחזקים את אותה הערכה עצמית. זה לפחות הפוטנציאל הטמון בטלטלות השונות, קשות ככל שיהיו, כואבות ככל שיהיו. רבים מדברים על “להקשיב ללב”, “לבוא מתוך הלב”, “ללכת אחרי הלב”. זה בעיניי מה שקורה לעולם ברמה הגלובאלית: חוזרים יותר ויותר ללב. והחזרה ללב היא התהליך הכואב, המטלטל והמפתיע ביותר שאפשר לעבור.

למי שמבין שעליו להשתנות, השינויים קלים יותר; מי שמכין את עצמו לשינויים, שבונה את עצמו לקראתם, הם קלים יותר לעיכול. מי שמכחיש, מתנגד או “סתם” מאמין שהחיים יכולים להשאר אותו הדבר, הם קשים יותר. החוויה פעמים רבות היא שאנו נזרקים מהגדר, חוויה שהיא גם מציאות בגלל הפתאומיות בה שינויים קורים. וכשאין הכנה, הם הרבה יותר מטלטלים.

"Westtown". מתפרסם לפי רישיון נחלת הכלל דרך ויקישיתוף - https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Westtown.jpg#/media/File:Westtown.jpg

“Westtown”. מתפרסם לפי רישיון נחלת הכלל דרך ויקישיתוף – https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Westtown.jpg#/media/File:Westtown.jpg

לכן התוכנית החדשה בערוץ 2 שהחלה להיות משודרת הערב, “חיים חדשים“, משמעותית כל כך בעיניי. בכל פרק לוקחים זוג הנמצא במצב לא טוב מבחינה קריירה, כסף ויחסים, ומציעה להם שבוע חלופי: בבת אחת עליהם לשנות את כל החיים שלהם כדי להתחיל בדרך שיש בה תקווה. בפרק הראשון, זוג מתל אביב עבר לקרית מוצקין והתחיל לעבוד בעבודות חדשות תוך שינוי סדרי חיים – האישה הופכת למפרנסת העיקרית במקום הגבר. הטלטלה הרגשית והמנטלית ברורה לאורך כל הפרק, טלטלה שחושפת לא מעט גם ממה שקורה בתוך בני הזוג וביניהם.

בני הזוג מקבלים הזדמנות יוצאת דופן – להזרק מהגדר בצורה מוגנת, בדמות הפקה של תוכנית טלוויזיה. לרובנו אין את המעטפת הזו והחיים מטלטלים יותר. “ללא הכנה מוקדמת”, אומרים פעמים רבות, ולפעמים באמת שאי אפשר להתכונן; מוות פתאומי הוא אירוע שלא ניתן להתכונן אליו (למרות שגם כאשר נפרדתי מאנשים שהלכו לעולמם בתהליך מדורג, לא באמת יכולתי להתכונן להעדרם). אבל פעמים רבות יש ביכולת שלנו להכין את עצמנו.

לכן חשובה כל כך ההקשבה לרגשות שלנו, המאותתים כאשר משהו לא בסדר. אם רע לי, אם לא טוב לי, עליי להתעורר לפני שיהיה קשה יותר, ולמצוא את העזרה כדי ליצור את השינוי.

השאלות הראשונות שהמורה שלי שאלה אותי כשהתחלתי ללמוד אצלה – וממנה למדתי לשאול אותן גם אחרים – הן איך העבודה, איך הכסף, איך הבריאות, איך היחסים. מה קורה לנו בתחומים האלה, איך אנו מרגישים בתוכם. בגלל שאנו לא נותנים לרוב תשומת לב למה באמת אנו מרגישים – האם טוב לנו בעבודה, ביחסים, האם יש לנו כסף ובריאות, האם אנו מרגישים טוב עם הכסף והגוף שלנו – השאלות הללו חשובות. הן גם חשובות בגלל הנטיה שלנו לטשטש את המצוקה שלנו, טשטוש הנובע מכך שאנו מפחדים משינוי.

תמיד, מפחיד ככל שזה יהיה, עדיף להכין את עצמנו לשינוי מאשר לטמון את הראש בחול עד שהאדמה פוערת עלינו את פיה.

עוד מהבלוג של שחר בן-פורת

תצוגה מקדימה

זה לא הגנים, זה התת מודע

הדיוק של החיים יכול להיות מסתורי לפעמים אך בפעמים רבות אחרות הוא מדהים. כך קרה לי בריאיון עם ד"ר ברוס ליפטון, ביולוג וסופר, מחבר הספר "הביולוגיה של האמונה" (הוצאת פראג), כאשר הוא נתן כדוגמא את הגנים המחוללים סרטן שד והדגים...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

מאיה מיכאלי: האומץ לשאול שאלות

ברגעים בהם פינטזנו מה יקרה כאשר היא תבריא, ידענו שהמסר של מאיה יכול לחצות גבולות ועולמות. הדרך בה בחרה להתמודד עם מחלת הסרטן - ללא טיפולים רפואיים, בהתבסס על עבודה רגשית, תזונה, נשימות והרבה הילינג - היא כל כך ייחודית...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

מריחואנה רפואית: לעשן למען חיים טובים יותר

לפני מספר שנים נסעתי לאמסטרדם, לאירועי ה- Cannabis Cup השנתיים, בהם מתאספים מיטב המגדלים והספקים של מריחואנה באמסטרדם להציג את תוצרתם ולהתחרות על הזנים הטובים ביותר. כאשר הגעתי...

תגובות

פורסם לפני 7 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה