הבלוג של שחר בן-פורת

רגשות, זה כל הסיפור

מתקשר את טוהר (www.tohar.co.il), מנחה סדנאות חופש להרגיש ועיתונאי. מחבר הספר "המדריך למרגיש המתחיל או מה לעזאזל עושים עם כל הרגשות הללו?"

עדכונים:

פוסטים: 127

החל מאפריל 2012

יש דברים שאנחנו יודעים שאנחנו צריכים לעשות, שכדאי לעשות, ובכל זאת, יש משהו חזק בפנים שמתנגד, שלא רוצה. בין אם זו דיאטה, לבדוק את חשבון הבנק או למצוא עבודה חדשה, מה עושים עם ההתנגדות שבפנים?

15/09/2015

הפוסט הזה מתבשל בתוכי בימים האחרונים. מאז שפרסמתי את התקשור “להגיד כן ל’לא’“, קיבלתי תגובות מאנשים שנמצאים באותו המצב בו אני נמצא בזמן האחרון: אפס רצון לעשות את מה שאני יודע שאני רוצה, שכדאי. לכן החלטתי לכתוב, כדי לספר איך אני עוזר לעצמי במצבים כאלה, מתוך תקווה ואמונה שזה יכול לסייע לאחרים.

זה מה שעובר עליי: הפעילות שלי בשבועות האחרונים ירדה למינימום. אני שוטף כלים באדיקות מפתיעה, אבל נמנע מכל פעולת ניקיון אחרת מלבד זו של העוזרת; מסדר את הסלון שהוא גם אזור העבודה שלי, אבל משאיר את אזור המחשב שלי (שהוא אזור עבודה נוסף) מבולגן כתמיד; כותב מדי פעם אבל כאשר מדובר בדברים בעלי עומק עם הקשרים שיווקיים, שיקדמו את העסק שלי, אני בכלל לא מסוגל. המחשבה לעשות את הדברים, שלרוב הם קלים עבורי, מעוררת בי בעיקר תחושה כאילו אני נוגע באש ועליי לעצור אחרת אני אקבל כוויה. בצורה פרדוקסלית, אני כותב את כל זה כי הכאב בתוכי האומר “לא” קצת שכך; אבל אני עוד מרגיש אותו, את ההשפעה שלו. 

כולנו מכירים את זה מדברים שונים בחיים: לעשות דיאטה/לסדר את הבית/לבדוק את חשבון הבנק/למצוא עבודה חדשה/לתייק את הניירת, כל אלו הם רק דוגמאות לדברים שאנו צריכים לעשות, גם רוצים במידת מה, אבל לא מספיק בשביל שנעשה אותם בפועל. בדרך כלל, אם אנחנו לא מדחיקים ומתעלמים כליל מאותו הרצון/צורך, זה נשאר מהדהד בתוכנו, מעורבב עם ביקורת ואשמה (אגב, זה בעיניי חוב עצמי, וככל שיש לנו יותר חובות כאלה לעצמנו, החובות הכספיים שלנו יגדלו בהתאם).

אז מה עושים במצבים כאלה? בהתבסס על הדרך שאני עושה, שהתקשור האחרון של טוהר הוא חלק ממנה, זה מה שיש לי להציע:

1. ליידע את עצמי שיש לי דבר מה לבטא/לעשות/לטפל בו. אם צריך, להכין רשימה של אותם הדברים.

2. ליידע את עצמי שיש בי התנגדות לכך.

3. לקחת בחשבון שהתנגדות אינה דבר רע, אלא ביטוי למצוקה מסויימת שיש לתת לה מקום. לכן, ככל האפשר שימו בצד את הביקורת והסכימו להכיר את החלק בכם האומר ‘לא’ (אי אפשר באמת להפסיק ביקורת, אבל גם אם היא מדברת בתוככם, אל תעצרו בביקורת אלא המשיכו פנימה, עמוק יותר. אם הביקורת חזקה, כתבו אותה על דף, את כל הביקורת שיש בתוככם, ושרפו את הדף לבסוף בתנאים בטוחים. אפשר לחזור על התרגיל הזה מדי פעם, כדי להקל את העומס של הביקורת ולפנות מקום לשיח חדש).

4. לשאול שאלות – מדוע איני רוצה? מדוע אני מתנגד? שימו לב, ששאלה המתחילה במילה ‘למה’ יכולה להיות שאלה של ביקורת ושאלה של התעניינות. שאלה ביקורתית לא תניב פירות; שאלה מתוך התעניינות, כן.

5. לתת מקום לתשובות. לא תמיד יש תשובה ברורה ולא באמת צריך להבין את הכל; התנגדות היא לרוב אוסף של אמונות, רגשות וזיכרונות, ואין דבר אחד שהוא הבסיס של הכל. אם וכאשר עולות תשובות כמו “כסף זה דבר מלוכלך ואני לא רוצה עסק איתו” או “העולם מפחיד אז אני חייב לאכול”, זו סיבה להתנגדות הפנימית.

6. תנו לרגשות ולאמונות הללו להיות. הסכימו להרגיש אותם, התמסרו אל תוך המקום הפגוע, המפוחד, המאויים, האומר ‘לא’. לשאול שאלות מסייע בכך, שכן זו דרך להתחבר עם המקום הנמצא בתת המודע. אך להבין את מלוא התמונה יכול להשאיר אתכם במיינד ולמנוע את חווית ההתמסרות. מדוע זה חשוב? משום שיש רגע מסויים שבו הפחד מתפוגג, הכאב שוכך, ההתנגדות נעלמת. זה קורה מתוך ההתמסרות שלנו, המאפשרת לאלכימיה להתרחש. אי אפשר לתכנן את זה או לתזמן את זה, אבל זה קורה בשלב מסוים.

IMG_8219

7. ישנה אפשרות אחרת, והיא שההתנגדות היא ניסיון בריא של הפנימיות שלנו לעזור לעצמנו. בדיאטה המשמעותית ביותר שעשיתי בכל חיי (ירדתי כמעט 60 ק”ג בשנה וחצי), הרגשתי בשלב מסויים שאם אני אעשה בדיוק את מה שהמקום בתוכי הרוצה לעשות דיאטה אומר לי לעשות, אני אגיע לאנורקסיה. אז הבנתי שההתנגדות לדיאטה היא בחלקה בגלל שהרצון לדיאטה אינו בריא בעצמו, שגם הרצון מגיע ממקום פגוע. לכן, ייתכן ואתם רוצים לעשות דבר מה שאינו תואם את מה שטוב באמת עבורכם.

7. דברו על זה עם אנשים תומכים, מאפשרים, שלא ישפטו את הרגשות ויעזרו לכם להיות בהם ולהתעורר מהם.

8. לכו לטיפול. אני מכור לטיפולים; זו עזרה כל כך משמעותית, במיוחד בתקופות קשות מבחינה רגשית. ואם אתם מיד אומרים לעצמכם “אבל אין לי כסף/זמן”, תשאלו את עצמכם מה היתה הסיבה שלכם לא ללכת אם היה לכם זמן וכסף. אין זמן ואין כסף הם בדרך כלל תירוץ, המסתיר אמת עמוקה יותר. מה עוד שכאשר התנגדות פנימית מתפוגגת – וטיפול טוב יכול לסייע בכך – קל יותר לעשות את הדברים בחיים, כולל לעבוד ולהרוויח כסף.

9. גייסו את הסבלנות שלכם. תהליכים כאלה הם בדרך כלל ארוכים יותר מכפי שהיינו רוצים.

10. כאשר אתם כן עושים, גם אם זה חלק קטן מתוך המכלול, ציינו זאת והודו לעצמכם על כך, גם אם זה קצת מאולץ בהתחלה. אם נעודד את עצמנו על הצעדים הקטנים, יהיה לנו קל להתקדם; אם רק נתמקד במה שלא עשינו, יהיה לנו יותר קשר.

עוד מהבלוג של שחר בן-פורת

Thumbnail

זה לא הגנים, זה התת מודע

הדיוק של החיים יכול להיות מסתורי לפעמים אך בפעמים רבות אחרות הוא מדהים. כך קרה לי בריאיון עם ד"ר ברוס ליפטון, ביולוג וסופר, מחבר הספר "הביולוגיה של האמונה" (הוצאת פראג), כאשר הוא נתן כדוגמא את הגנים המחוללים סרטן שד והדגים...

תגובות

פורסם לפני 6 years
Thumbnail

מאיה מיכאלי: האומץ לשאול שאלות

ברגעים בהם פינטזנו מה יקרה כאשר היא תבריא, ידענו שהמסר של מאיה יכול לחצות גבולות ועולמות. הדרך בה בחרה להתמודד עם מחלת הסרטן - ללא טיפולים רפואיים, בהתבסס על עבודה רגשית, תזונה, נשימות והרבה הילינג - היא כל כך ייחודית...

תגובות

פורסם לפני 6 years
Thumbnail

מריחואנה רפואית: לעשן למען חיים טובים יותר

לפני מספר שנים נסעתי לאמסטרדם, לאירועי ה- Cannabis Cup השנתיים, בהם מתאספים מיטב המגדלים והספקים של מריחואנה באמסטרדם להציג את תוצרתם ולהתחרות על הזנים הטובים ביותר. כאשר הגעתי...

תגובות

פורסם לפני 7 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים