הבלוג של שחר בן-פורת

רגשות, זה כל הסיפור

מתקשר את טוהר (www.tohar.co.il), מנחה סדנאות חופש להרגיש ועיתונאי. מחבר הספר "המדריך למרגיש המתחיל או מה לעזאזל עושים עם כל הרגשות הללו?"

עדכונים:

פוסטים: 127

החל מאפריל 2012

ככל שחשבתי על זה, הבנתי עד כמה ביבי ושליסל דומים – העדר המעשים של הראשון והמעשים של השני נובעים מאותו מקום. פוסט על שימוש לרעה בכוח

31/07/2015

כוח. לכולנו יש ממנו, גם אם נדמה לנו שלא. הקירבה שלנו לאחרים נותנת לנו באופן אוטומטי לא מעט ממנו, כשם שהיא נותנת אותו לאלו שמסביבנו. כוח להשפיע, לגעת, כוח להשפיל או לרומם. השפעתן של המילים שלנו מבטאת היטב את הכוח הזה.

התפקידים השונים שאנו ממלאים בחיים האחד של השני נותנים לנו כוח מסוג נוסף. להורים יש כוח על ילדיהם מעצם התלות של הילד בהוריו; לגברים יש כוח על נשים מעצם הפער הפיזיולוגי; לבוסים יש כוח על עובדיהם מעצם העובדה שהם בעלי הממון. ולהיפך. לעובדים יש כוח על הבוסים שלהם כאשר התפקיד שהם עושים הוא בעל חשיבות והשפעה; לנשים יש כוח על גברים מעצם הצורך של גברים באישור של נשים, כוח דומה שלילדים יש כלפי ההורים שלהם, שהצורך שלהם להיות הורים טובים מחזק את הכוח שיש לילדים שלהם (אלו רק מספר דוגמאות שאני מצליח לחשוב עליהן; בפועל, גם כאשר אנו קורבנות, יש לנו כוח רב).

הכוח הכללי שאנו נותנים לאנשים בחיים שלנו, מעצם הצורך באישור, באהבה. כאשר אנו לא מעריכים את עצמנו ומפחדים לאבד את שיש לנו, אנו נותנים כוח לאותו האדם/דבר אותו אנו מפחדים לאבד, בבחינת ‘אם לא יהיה לי את מה שיש לי, לא יהיה לי דבר’.

יש את הכוח הפיזי, כמו זה שהפגין פעם נוספת ישי שליסל אתמול במצעד הגאווה בירושלים. הכוח להשתמש באמצעי פיזי כדי לפגוע באחרים. וכמובן אירוע השריפה הבוקר של התינוק המתוק ובני משפחתו.

ויש את הכוח של ראש הממשלה וחברי הממשלה, לפעול כדי להיטיב עם הזכויות של אנשים כמוני, הומואים, לסביות וכו’. העדר השימוש בכוח הזה הוא בעל השפעה לא פחות גדולה.

במהלך היום הבנתי עד כמה המעשים של שליסל והעדר המעשים של ביבי דומים. לשניהם יש כוח ושניהם בוחרים כיצד להשתמש בו. האחד בוחר בפסיביות מקוממת, השני באקטיביות מזעזעת. האחד תומך בהשארת קבוצה באוכלוסיה כקבוצת אזרחים סוג ב’, השני לוקח את התפיסה הזו צעד נוסף ומנסה לחסל אותנו. נכון, ביבי השתמש בכוח המילים ודיבר נגד האירוע; אך הפסיביות המאפיינת אותו ביחס לזכויות קהילת הלהט”ב היא אלימות בפני עצמה. פאסיב אגרסיב, יהיו מי שיאמרו. ואז שליסל מוותר על הפאסיב, ונשאר אגרסיב במיוחד.

שליסל

(צילום: רויטרס)

ההכרזה של בנט בעניין זה, על הגדלת תקציב ארגון הנוער הגאה, היא שימוש בריא בכוח; אני רק מקווה שזה לא יישאר בגדר שימוש בכוח המילה אלא גם יגיע למעשה. אחרת, הוא אינו שונה מביבי. מה עוד שבאירועים אחרים שקרו מוקדם יותר השבוע, בנט השתמש בכוח המילים כדי להסית נגד צה”ל. רגע אחד מעודד אלימות, רגע שני מגנה אותה.

וכל זה נכון גם ביחס לפלסטינאים. עצם היחס המפלה כלפיהם הוא שימוש לרעה בכוח, המעודד, מכשיר ותורם לאלימות. גם ללא כל אותן מילים מזעזעות שיוצאות מפיהם של “מנהיגים” ו”נבחרים”.

לכולנו יש כוח, הרבה יותר מכפי שנדמה לנו. וכולנו עושים בו שימוש לרעה, ביחסים שלנו עם אחרים וכמובן עם עצמנו. ביקורת היא דוגמא לשימוש לרעה בכוח, ביקורת על עצמי ועל אחרים; כאשר אנו מאשימים אחרים בקשיים שלנו, אנו משתמשים בכוח שלנו לרעה. כאשר אנו שומרים בכל מחיר על מה שיש לנו מתוך הפחד שלא יהיה לנו, אנו משתמשים בכוח לרעה.

אירועי היממה האחרונה הם קריאת התעוררות. מאחר ואיני יכול לשנות את העולם, אני בוחר לחזור אל עצמי, לשנות את עולמי. לזהות את השימוש לרעה בכוח שלי; לרפא את הכאב, הפחד והאמונות היוצרים זאת; וליצור בעצמי יותר רגישות, כבוד ועדינות.

בדרך זו או אחרת, כולנו צריכים להתעורר, להתעשת, לחזור אל הלב.

עוד מהבלוג של שחר בן-פורת

תצוגה מקדימה

זה לא הגנים, זה התת מודע

הדיוק של החיים יכול להיות מסתורי לפעמים אך בפעמים רבות אחרות הוא מדהים. כך קרה לי בריאיון עם ד"ר ברוס ליפטון, ביולוג וסופר, מחבר הספר "הביולוגיה של האמונה" (הוצאת פראג), כאשר הוא נתן כדוגמא את הגנים המחוללים סרטן שד והדגים...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

מאיה מיכאלי: האומץ לשאול שאלות

ברגעים בהם פינטזנו מה יקרה כאשר היא תבריא, ידענו שהמסר של מאיה יכול לחצות גבולות ועולמות. הדרך בה בחרה להתמודד עם מחלת הסרטן - ללא טיפולים רפואיים, בהתבסס על עבודה רגשית, תזונה, נשימות והרבה הילינג - היא כל כך ייחודית...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

מריחואנה רפואית: לעשן למען חיים טובים יותר

לפני מספר שנים נסעתי לאמסטרדם, לאירועי ה- Cannabis Cup השנתיים, בהם מתאספים מיטב המגדלים והספקים של מריחואנה באמסטרדם להציג את תוצרתם ולהתחרות על הזנים הטובים ביותר. כאשר הגעתי...

תגובות

פורסם לפני 7 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה