הבלוג של שחר בן-פורת

רגשות, זה כל הסיפור

מתקשר את טוהר (www.tohar.co.il), מנחה סדנאות חופש להרגיש ועיתונאי. מחבר הספר "המדריך למרגיש המתחיל או מה לעזאזל עושים עם כל הרגשות הללו?"

עדכונים:

פוסטים: 127

החל מאפריל 2012

במקום להדחיק רגשות שליליים משחררים אותם, במקום לשתוק נזהרים עם המילים ובמקום להיות נחמדים אוהבים את כולם. כך יכולים להפוך עקרונות רוחניים לכלא החדש שלנו

11/03/2015

לכולנו יש חוקים פנימיים, תפיסות שאימצנו במהלך השנים במטרה להצליח להסתדר בסביבה שלנו.

אני למשל אימצתי את התפיסה האומרת שצריך להיות נחמד לאנשים כדי שיאהבו אותי, תפיסה שלא פעם גרמה לי לרצות אחרים ולוותר אל האמת החשובה לי. תפיסה נוספת המוכרת לי היטב היא שצריך להזהר במה שאומרים – גם בשל הצורך להיות מנומס וגם בשל הצורך שיאהבו אותי (שזה כמעט אותו דבר), ולכן לא לומר כל דבר. ויש את התפיסה הפופולארית האומרת שיש רגשות שליליים שצריך להתמודד איתם ולהתגבר עליהם, ואם אי אפשר אז להדחיק אותם.

התפיסות האלה הפכו זה מכבר לחוקים פנימיים שאני פוגש פעם אחר פעם בתוכי כמו גם באנשים שאני עובד איתם, בטיפולים ובסדנאות.

אך ישנו דבר נוסף שאני פוגש והוא מאפיין בעיקר אנשים הנמצאים כבר במסע רוחני. הכוונה היא לאופן בו אותם חוקים מגבילים, שמטרת המסע היא לשחרר אותנו מהם, רק מתחזקים ומעמיקים. זה קורה עם הבדל אחד: שינוי בניסוח.

כך, להיות נחמד לאחרים הופך ל”אני צריך לאהוב את כולם ללא תנאי”; לברור את המילים הופך ל”מילים יש כוח והשפעה וצריך לשים לב למה אומרים”; ולהתגבר על הרגשות השליליים הופך ל”לשחרר את הרגשות”. המילים נשמעות רוחניות, חדשניות אולי, אבל בפועל זו אותה הגברת בשינוי קל של האדרת.

chain-link-577048_1920

הנה האמת כפי שאני מבין אותה:

- עליי ללמוד לאהוב את עצמי ללא תנאי. מתוך זה, אין זה בהכרח שאני אוהב את כולם. אהבה עצמית בהחלט ממיסה את הלב הקשה והופכת אותי לרך ועדין יותר, אבל אני עדיין מתחבר ורוצה להיות קרוב לסוג מסוים ולמספר מסוים של אנשים. עדיין, יש התנהגויות שאני לא רוצה מסביבי ולמעשה, סוג ההתנהגויות המרתיעות אותי רק התגבר במהלך המסע, ככל שהרגישות שלי גוברת.

- נכון, למילים ישנה השפעה. אך לשמור את מה שאני רוצה לומר בבטן משפיע הרבה יותר, לכן חשוב להתבטא ולדבר. אם מה שמסתובב בתוכי הוא לא נעים בעליל ואני מבין שאם אומר את זה לאדם שמכעיס אותי זה יכול לעשות נזק, אני יכול לכתוב את זה, לצעוק את זה כשאני לבד, לדבר את זה בטיפול או עם חבר קרוב, כדי להוציא את האנרגיה מבלי להטיח אותה בפנים. ואחרי שה”גועל נפש” יצא ממני, אם יש לי מה לומר שהוא אמיתי יותר, ויש לי עם מי לדבר, אני עושה זאת.

- אין רגשות שליליים, יש רגשות שמתייחסים אליהם בצורה שלילית. היחס השלילי מונע מפחד ובעיקר מבורות. רובנו חושבים שאם נכאב, נכעס, נפחד או נבכה, זה לא ייגמר, ולכן אנו מחפשים דרך לסיים עם זה. בפועל, כל רגש מתפוגג ברגע מסוים כאשר אני מוכן להרגיש אותו ללא גבול. לכן אין צורך להתאמץ ולעשות דברים כדי לשנות את ההרגשה. מספיק להסכים להרגיש – ולקבל תמיכה בדרך אם וכאשר זה כואב. השינוי כבר יקרה מעצמו.

המניפולציות שאנו עושים על עצמנו כדי לוותר על החופש שלנו לטובת השתלבות בסביבה, לא פעם הולכות ומשתכללות במסע רוחני. מי שבאמת מחפש חופש אמיתי להיות, כדאי לו לשים לב לאותן תחפושות מסוכנות.

 

(הפוסט נכתב כסיכום לתוכנית האינטרנטית ה-23 של “המזכירות הקוסמית שלום“, לבקשתה של אחת הצופות. לפרטים נוספים על התוכנית, הרשמה לצפייה עתידית ולאפשרות לצפות בתוכניות העבר, לחצו כאן).

עוד מהבלוג של שחר בן-פורת

תצוגה מקדימה

זה לא הגנים, זה התת מודע

הדיוק של החיים יכול להיות מסתורי לפעמים אך בפעמים רבות אחרות הוא מדהים. כך קרה לי בריאיון עם ד"ר ברוס ליפטון, ביולוג וסופר, מחבר הספר "הביולוגיה של האמונה" (הוצאת פראג), כאשר הוא נתן כדוגמא את הגנים המחוללים סרטן שד והדגים...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

מאיה מיכאלי: האומץ לשאול שאלות

ברגעים בהם פינטזנו מה יקרה כאשר היא תבריא, ידענו שהמסר של מאיה יכול לחצות גבולות ועולמות. הדרך בה בחרה להתמודד עם מחלת הסרטן - ללא טיפולים רפואיים, בהתבסס על עבודה רגשית, תזונה, נשימות והרבה הילינג - היא כל כך ייחודית...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

מריחואנה רפואית: לעשן למען חיים טובים יותר

לפני מספר שנים נסעתי לאמסטרדם, לאירועי ה- Cannabis Cup השנתיים, בהם מתאספים מיטב המגדלים והספקים של מריחואנה באמסטרדם להציג את תוצרתם ולהתחרות על הזנים הטובים ביותר. כאשר הגעתי...

תגובות

פורסם לפני 6 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה