הבלוג של שחר בן-פורת

רגשות, זה כל הסיפור

מתקשר את טוהר (www.tohar.co.il), מנחה סדנאות חופש להרגיש ועיתונאי. מחבר הספר "המדריך למרגיש המתחיל או מה לעזאזל עושים עם כל הרגשות הללו?"

עדכונים:

פוסטים: 127

החל מאפריל 2012

אני לא יודע מתי שמעתי בפעם הראשונה את הביטוי “תהיה חזק”. אם זה כשסבתא שלי נפטרה כשהייתי ילד (אני מקווה שלא, הייתי רק בן 10!) או בגילאים מבוגרים יותר, במשברים השונים שהתרחשו במשפחה שלי ובסביבת החברים שלי. כשהייתי צעיר היה במשפט הזה משהו מנחם, כמו תזכורת לתפקיד אליו נולדתי. כן, בתור גבר, “להיות חזק” זה כמו ציווי שני, אחרי “תהיה חייל טוב”. אבל בשלב מסוים בחיים כבר התחלתי להבין את הבעיה, שסובלות ממנה נשים לא פחות מגברים.

לפני כמה ימים מצאתי את עצמי בתוך שיחה בדיוק על הנושא הזה, עם מישהי שאני מכיר מקרוב, שההורים שלה בבת אחת חלו שניהם וכל שגרת החיים של המשפחה מתערערת. מאחר וההורים מבוגרים והמחלות משמעותיות, הדבר מעורר באופן טבעי פחד עמוק מאוד מכך שמדובר בפרידה. למעשה, זה לא כל כך פחד כמו הבנה חדשה שמה שהיה כבר לא יהיה. ההבנה הזו מעוררת פחד, עצב וכעס, כמובן.

לא רק רגשות מתעוררים במצבים כאלה, אלא גם כל הדעות והתפיסות על האופן בו אנחנו צריכים להיות כשמשבר קורה בחיים שלנו. “להיות בשבילם” ו”לקבל ולתמוך בהם” היא אמרה לי את מה שהיא מצפה מעצמה, משפטים שמסתדרים מצויין עם המשפט שכמעט כל אחד מאיתנו שמע מתישהו בימי חייו: “תהיה חזק”.

 

bodybuilding-311351_1280

 

כל זה נשמע טוב ויפה רק שבמציאות, כמו במציאות, הרעיונות היפים יוצרים כאוס. במצב כמו שהיא נמצאת בו יכול להתעורר כעס על השינוי, על הפרידה שמתקיימת, כעס שלא מסתדר עם הרעיון שעליי להיות בשביל מישהו אחר, לתמוך בו ולהיות עדין איתו. יכולים להתעורר פחד וחרדה שמתנגשים עם הקונספט של חוזק במצבי חולשה שכאלה. ויש את האופטימיות שאנחנו לרוב מצפים מעצמנו גם במצבים שבהם אנחנו עצובים, מפוחדים וחסרי אמונה.

הפער הזה אינו דבר לא מה בכך: הוא מתבטא בביקורת עצמית על מה שאנו מרגישים ולעיתים בהתפרצויות של רגשות דווקא בזמנים הפחות נכונים לבטא אותם. כשזה קורה, מיותר כמעט לציין, הביקורת העצמית שלנו מקבלת עוד כוח.

כשדיברתי איתה התבהר לי מה יכול לקרות במצבים האלה: במקום להיות חזקים אנו עלולים להתמוטט מאוד מהר. בניסיון להחזיק בבטן את הרגשות כדי להחזיק מעמד ולהיות חזקים, אנו מחלישים את עצמנו מאוד. חלק לא מבוטל מהאנרגיה שלנו מושקעת בהסתרה ובהדחקה של רגשות סוערים – או בייסורים עצמיים על כך שאיננו מצליחים לשלוט בהם ובכך פוגעים באלו שאנו אמורים להיות בשבילם. מאחר ותקופות אינטנסיביות כאלה צורכות כל משאב אנרגיה אפשרי, היכולת שלנו להחזיק מעמד בדרך הזו קטנה וקצרה מתמיד.

במקום זה, אמרתי לה, תרשי לעצמך לפרוק רגשות. נכון, זה לא מתאים לכעוס על ההורים ברגעי החולשה שלהם, אבל כשאת עם עצמך, תרשי לעצמך לכעוס. תבטאי את הכעס בצורות שונות וזה נכון גם לפחד, לחרדה, לעצב. לדבר עם מישהו שיאפשר לרגשות להתבטא; לכתוב את כל התחושות שעולות על דף (או דפים, או מחברת) ואז לשרוף אותם (אין סיבה להשאיר תיעוד של מצוקה); ללכת על אדמה בכפות רגליים חשופות כדי לקבל תחושת בטחון שחסרה; ולהסכים, להסכים להרגיש.

לפעמים אנו לא מבינים מדוע אנו מרגישים את כל הרגשות במצבים האלה. הניסיון להבין נובע פעמים רבות מרצון שהם ייגמרו אבל בפועל אין הבנה שתגרום לרגשות להרגע. להיפך: משברים בחיים מעוררים באופן טבעי את הרגשות שאנו מגדירים “שליליים”. לכן יש להבין רק דבר אחד: אם נתייחס לרגשות הללו באופן חיובי, החוויה תהיה אחרת.

אדם גמיש, הנע בין הרגשות והמצבים השונים השונים בחופשיות, הוא אדם חזק. אך החזקים, שחייבים להיות חזקים, הם אלו שנשברים.

עוד מהבלוג של שחר בן-פורת

תצוגה מקדימה

זה לא הגנים, זה התת מודע

הדיוק של החיים יכול להיות מסתורי לפעמים אך בפעמים רבות אחרות הוא מדהים. כך קרה לי בריאיון עם ד"ר ברוס ליפטון, ביולוג וסופר, מחבר הספר "הביולוגיה של האמונה" (הוצאת פראג), כאשר הוא נתן כדוגמא את הגנים המחוללים סרטן שד והדגים...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

מאיה מיכאלי: האומץ לשאול שאלות

ברגעים בהם פינטזנו מה יקרה כאשר היא תבריא, ידענו שהמסר של מאיה יכול לחצות גבולות ועולמות. הדרך בה בחרה להתמודד עם מחלת הסרטן - ללא טיפולים רפואיים, בהתבסס על עבודה רגשית, תזונה, נשימות והרבה הילינג - היא כל כך ייחודית...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

מריחואנה רפואית: לעשן למען חיים טובים יותר

לפני מספר שנים נסעתי לאמסטרדם, לאירועי ה- Cannabis Cup השנתיים, בהם מתאספים מיטב המגדלים והספקים של מריחואנה באמסטרדם להציג את תוצרתם ולהתחרות על הזנים הטובים ביותר. כאשר הגעתי...

תגובות

פורסם לפני 6 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה