הבלוג של שחר בן-פורת

רגשות, זה כל הסיפור

מתקשר את טוהר (www.tohar.co.il), מנחה סדנאות חופש להרגיש ועיתונאי. מחבר הספר "המדריך למרגיש המתחיל או מה לעזאזל עושים עם כל הרגשות הללו?"

עדכונים:

פוסטים: 127

החל מאפריל 2012

בעולם הפנימי שלנו חיות מפלצות שאנו עושים הכל כדי שלא יהיו חלק מהחיים שלנו, אך המאמץ הזה גובה מאיתנו מחיר יקר. אי פעם הרגשתם שהחיים עוברים לידכם? סימן שהגיע הזמן לפגוש אותן. פוסט מיוחד לקראת כנס באנו חושך לחבק

12/12/2014

המפלצות שמסתתרות בתוכנו מפחידות אותנו יותר מאשר המפלצות שמתגוררות בארון חדר הילדים. מפלצות שקשה לראות, שקשה לשמוע, ובכל זאת הן מפחידות אותנו כל כך עד שאנחנו נמנעים ככל האפשר מלפתוח להן את הדלת. בטוחים שמשהו לא טוב עלול לקרות אם ניתן להן מקום, אם ניתן להן ביטוי, אנחנו נועלים אותן עמוק כל כך, רחוק כל כך, עד ששכחנו את עצם קיומן.

אך המפלצות אינן נעלמות, הן אינן משתתקות. גם אם אנו לא שומעים אותן, גם אם אנו לא רואים אותן, אין זה אומר שהן מתות. בשונה מדברים רבים אחרים בעולמנו, זה ככל הנראה הדבר היחיד שגדל כאשר מזניחים אותו. העדר תשומת הלב והכבוד מעניק למפלצות שלנו כוח רב והן שולטות בנו. יותר נכון, הפחד האוטומטי שלנו מלפגוש אותן מנהל אותנו. ממש כמו תקציב הבטחון של המדינה, שאינו מותיר הרבה משאבים לצרכים נוספים, כך ההמנעות מאותן מפלצות פנימיות לוקחת הרבה מהכוחות, מהיכולות ומהיצירתיות שלנו.

הן, כמובן, לא באמת מפלצות, המפלצות האלה. אם נכנסים באומץ ובכנות פנימה מגלים כל מיני דברים שאנו רגילים להתרחק מהם עד שהם גדלו והפכו למפלצות בעינינו. אלו יכולים להיות רגשות כואבים כמו בושה, קנאה ובדידות, שאנו משתדלים להעלים כשאנו מרגישים אותם. אלו יכולים להיות אמונות כמו “אף אחד לא אוהב אותי”, “אם יתקרבו אלי יגלו שאין לי מה לתת” או “אי אפשר לסמוך על אף אחד”, אמונות שאנחנו לא נחלוק עם אחרים, לרוב גם לא עם עצמנו. אלו יכולים להיות זכרונות של דברים שעשו לנו או דברים שעשינו, שאנחנו עושים ככל האפשר לשכוח או לכל הפחות לשמור לעצמנו. אלו יכולים להיות גם תשוקות וחלומות שונים, שאנחנו לא מביאים לידי ביטוי, שפעמים רבות שכחנו לגמרי.

אלו למעשה לא מפלצות. מקסימום, “מפלצות בע”מ”.

Monsters-university-header

דמיינו לרגע שהחלקים שאתם מסתירים, שאתם בטוחים כל כך שהם נוראיים, הם למעשה די בסדר, אפילו חמודים, מצחיקים, כמו אלה מהסרט. מה אם יש להם חוכמה, משמעות וערך, שאינכם מכירים, בגלל שאתם רגילים לשפוט אותם בתור חלק מסוכן בכם שכדאי להרחיק ולטשטש?

צריך אומץ כדי להכנס אל תוך החושך הפנימי, להדליק את האור ולהכיר את החלקים השונים במי שאנחנו. צריך אומץ כי הכניסה פנימה משנה אותנו ואט אט את כל החיים שלנו. צריך אומץ כי המפגש הראשוני (וגם השני והשלישי) עשוי להיות כואב. הזכרונות, האמונות והרגשות שאנו מסתירים בתוכנו לרוב אינם משתייכים לצד הקל והמואר שלנו. צריך אומץ, כי להזכר בחלומות שלא הגשמנו יחייב אותנו להגשים אותם; לא יהיה לנו שקט עד שלא נממש את החלומות העמוקים שלנו.

צריך אומץ אבל גם אין ברירה. החיים שלנו הם כאן ואנו מבזבזים הרבה זמן, כסף ואנרגיה במטרה לחיות חיים רגילים, נטולי מפלצות, שהם בסופו של דבר חיים נטולי רגשות וחלומות. אם אי פעם הרגשתם שהחיים עוברים לידכם, שאתם לא מממשים את עצמכם, שיש סיבה לחיים שאינכם מבינים מהי, זה סימן שהשקעתם מעל ומעבר במטרה לנקות את השטח מהמפלצות. עכשיו הגיע הזמן להחזיר אותן, להכיר אותן. גם אם זה אומר לכאוב, גם אם זה אומר להתפכח, גם אם זה אומר לשנות חלומות ומטרות. כי יותר מהכל, להכיר את המפלצות שבפנים, זה אומר להתחיל לחיות.

***

רוצים להכיר דרכים חדשות לפגוש את החלקים השונים, המפלצתיים לכאורה, בתוכנו? זה הזמן להרשם לכנס באנו חושך לחבק של נילי דור האלה. החל מה-17.12 למשך שישה ימים, בהשתתפותם של שישה מרצים ושישה מנחי סדנאות, בהם גם אנוכי. הכל דרך האינטרנט, אפשר לצפות בשידורים גם לאחר שהם מתקיימים – ויש הנחה לנרשמים. לפרטים לחצו כאן.

עוד מהבלוג של שחר בן-פורת

Thumbnail

זה לא הגנים, זה התת מודע

הדיוק של החיים יכול להיות מסתורי לפעמים אך בפעמים רבות אחרות הוא מדהים. כך קרה לי בריאיון עם ד"ר ברוס ליפטון, ביולוג וסופר, מחבר הספר "הביולוגיה של האמונה" (הוצאת פראג), כאשר הוא נתן כדוגמא את הגנים המחוללים סרטן שד והדגים...

תגובות

פורסם לפני 6 years
Thumbnail

מאיה מיכאלי: האומץ לשאול שאלות

ברגעים בהם פינטזנו מה יקרה כאשר היא תבריא, ידענו שהמסר של מאיה יכול לחצות גבולות ועולמות. הדרך בה בחרה להתמודד עם מחלת הסרטן - ללא טיפולים רפואיים, בהתבסס על עבודה רגשית, תזונה, נשימות והרבה הילינג - היא כל כך ייחודית...

תגובות

פורסם לפני 6 years
Thumbnail

מריחואנה רפואית: לעשן למען חיים טובים יותר

לפני מספר שנים נסעתי לאמסטרדם, לאירועי ה- Cannabis Cup השנתיים, בהם מתאספים מיטב המגדלים והספקים של מריחואנה באמסטרדם להציג את תוצרתם ולהתחרות על הזנים הטובים ביותר. כאשר הגעתי...

תגובות

פורסם לפני 7 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים