הבלוג של אמא מצפה

Expecting Mommy

האמת, כל האמת ורק האמת על הריון, לידה, הורות וכל מה שמסביב

עדכונים:

פוסטים: 24

החל מיולי 2012

בהריון – כמו בהריון, מלבד ענייני היום-יום השגרתיים (עבודה, לימודים ובית), אנחנו טרודים, הן כיחידים והן כזוג/משפחה, בכל הפרטים שעלינו להחליט ו”לסגור” לקראת הלידה הצפויה והצטרפותה של צ’ופצ’יקית אל התא המשפחתי הקטן והחם שלנו. אחד הפרטים החשובים לנו אם לא החשוב ביותר הוא נושא הבריאות.

06/10/2012

בהריון – כמו בהריון, מלבד ענייני היום-יום השגרתיים (עבודה, לימודים ובית), אנחנו טרודים, הן כיחידים והן כזוג/משפחה, בכל הפרטים שעלינו להחליט ו”לסגור” לקראת הלידה הצפויה והצטרפותה של צ’ופצ’יקית אל התא המשפחתי הקטן והחם שלנו. אחד הפרטים החשובים לנו אם לא החשוב ביותר הוא נושא הבריאות.

מסתבר שעוד בטרם אנחנו הופכים להורים באופן רשמי, אנחנו כבר מתחילים לחוש בדאגה העצומה לילדינו. התחלנו לראות זאת כבר בשלבי ההיריון הראשונים, כאשר דאגנו לעשות כל בדיקה אפשרית – ולו רק למען הסר ספק. ואנו רואים זאת כעת, עם תחילתו של שבוע 27 ולקראת תחילתו של השליש השלישי להריון, כאשר אנחנו מרגישים את הצורך לחשוב X זמן קדימה, ולו רק כדי “להקדים תרופה למכה”.

כחלק מ”הקדמת התרופה”, התחלנו להתעניין בנושא שימור דם טבורי. בתחילה התעוררו אצלנו המון שאלות – מהו בכלל דם טבורי? האם כדאי לנו לשמר אותו? האם תהליך האיסוף עלול לפגוע בי היולדת או בתינוקת שלי? מה ההבדל בין הבנק הפרטי לציבורי? ועוד רבות. לאחר קריאה מרובה ברשת, השתתפות בהרצאות וגישושים מסביב, החלטתי להביא לפניכם, המתלבטים כמונו, את התשובות לשאלות (רובן לפחות):

מהו דם טבורי?
דם טבורי, הוא הדם שנשאר בחבל הטבור והשלייה לאחר הלידה. עד לא מזמן, דם זה נשאר ללא שימוש ונזרק לפח עם סיום הלידה. אך בחלוף השנים ועם התפתחות המדע, גילו החוקרים כי הדם הטבורי הוא מקור עתיר לתאי גזע בעלי פוטנציאל להצלת חיים וכיום ניתן לאסוף ולשמר אותם בבנק דם טבורי (ציבורי או פרטי).

האם כדאי לי לשמר את הדם הטבורי?
תאי גזע אלו, בדומה לתאי הגזע הנמצאים במח העצם, הם למעשה תאים ראשוניים, אשר יכולים למלא כל תפקיד בגוף ולהחליף תאים שניזוקו (למשל במקרים של סרטן מסוגים כמו לוקמיה ולימפומה) באמצעות השתלות. התאים שנאספים מתאימים מבחינה גנטית ב-100% ליילוד ובכ-25% לבני המשפחה מקרבה ראשונה.

האם תהליך האיסוף/השימור עלול לפגוע בי או בתינוק/ת שלי?
את הדם הטבורי אוספים בתום הלידה, לאחר חיתוך חבל הטבור, בהליך שאינו פולשני ליילוד או לאם. לאחר עיבוד מנת הדם והפקת תאי הגזע ממנה, מקפיאים את תאי הגזע, כך שישמרו לאורך שנים – כיום מדובר על שימור למשך 20 שנה באופן פרטי עם אפשרות להארכת זמן זה בעתיד. עם זאת, חשוב לסייג, כי לאחר איסוף הדם הטבורי נבדקת כמות תאי הגזע בדם, כדי לוודא התאמה לשימורו. המינימום הנדרש לשימור הדגימה הוא 100 מליון תאי גזע למנת הדם.

מה ההבדל בין הבנק הציבורי לפרטי?
בבנק הציבורי לשימור דם טבורי, שימור הדם הטבורי אינו כרוך בעלות, שכן מדובר בתרומה. מכיוון שמדובר בתרומה, השימור אינו מבטיח למשפחה אפשרות להשתמש בדגימה זו בעתיד, שכן הבנק אוסף את תרומות הדם הטבורי ושומר אותן לטובת כלל הציבור. דגימות אלה ייוצעו למי שיזדקק להן, על פי דרישה, כאשר תמצא התאמה גנטית ו/או לצורכי מחקר.

לעומתו, בבנק הפרטי לשימור דם טבורי, שימור הדם הטבורי כרוך בתשלום. תשלום זה מבטיח את זמינות הדגימה עבור בני המשפחה בלבד, במקרה עתידי בו חלילה, תדרש השתלה. היה והדגימה אינה מתאימה, מרבית הבנקים הפרטיים מאפשרים כיסוי הוצאות, על ידי ביטוח השתלות ליילוד ולמשפחה.

למידע נוסף על שימור דם טבורי

אז לאחר בירורים, חישובי עלות-תועלת ושלל הרצאות, החלטנו שאת הדם הטבורי של צ’ופצ’יקית אנחנו משמרים, ככל הנראה באופן פרטי. כיוון שלמרות והדבר כרוך בעלויות (לא מבוטלות), את השקט הנפשי שלנו שווה לנו לקנות, לפחות למשך 20 השנים הקרובות.

עוד מהבלוג של אמא מצפה

כשאת אומרת "נה" למה את מתכוונת?

דמיינו לעצמכם את הסיטואציה הבאה: השעה 2 בלילה והתינוק לא מפסיק לקטר. נתתם לאכול, החלפתם חיתול, הוא עשה גרעפס ואתם כבר למעלה משעה מקפצים על כדור הפיזיו כשהוא מונח עליכם בתנוחת ה"נמר על עץ". נשמע מוכר? אם אתם כמונו, סביר להניח...

אמאל'ה, אני אמא!

מדהים כמה רק עכשיו, כשאני אחרי, אני מבינה שלא משנה כמה נתכנן, כמה נתכונן, בסופו של דבר הדברים יקרו בדרכם. לא משנה כמה אמרתי מראש ש"נזרום" ו"מה שיהיה יהיה" – רק עכשיו אני מבינה עד כמה לא הבנתי את המשמעות לעומקה. שבוע 38. הכל...

תצוגה מקדימה

מצפים לבואה

דצמבר כבר כאן, חודש תשיעי כבר ממש מעבר לפינה. איזו התרגשות! ההתרגשות, מסתבר, לא פוסחת על אף אחד וגם הסבים והסבתות לעתיד מצטרפים ל"חגיגה". רק אתמול סיפרו לי הורי איך הוציאו מאחסון את כל הבגדים הקטנטנים, הבובות והצעצועים...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה