הבלוג של ettykatz

מרכז עננים

מפתחת שיטת הסימלול, המאפשרת לרכוש מיומנויות למידה ולפתור בעיות בזיכרון, בשליפה ובהתארגנות, תוך שימוש באמצעים חזותיים. השיטה מאפשרת לילדים עם קשיים פונולוגיים או עם הפרעות קשב ללמוד לקרוא ולהבין את הנקרא במפגשים ספורים

עדכונים:

פוסטים: 50

החל מאוגוסט 2013

כשפיתחתי את הכלים שלי, חשבתי על ילדים בעלי לקויות למידה או הפרעת קשב. והנה, מפגש עם אמא לילד על הספקטרום האוטיסטי הפילה אסימון גדול. הסמלול עוזר לילד, שאני מכנה “הנסיך הקטן” הן להבין בקלות מה מסבירים לו והן להסביר את עצמו ולהמחיש את רגשותיו

13/04/2016

“כשהילד שלי היה קטן הוא לא ידע להגיד שהוא כועס או מתוסכל. הייתי מוצאת איקסים גדולים שחורים על קירות הבית שהוא צייר. זה היה יכול להיות אחרי שאמרתי לו משהו פשוט כמו לא לצייר על הספה, או לא להרביץ לאחותו. דברים שהיו נאמרים ממני בנחת היו לא מובנים על ידו והייתי זוכה למטחי צעצועים, נשיכות וצרחות במשך שעה בלי יכולת להירגע. עבר זמן מאז. בגיל 4 וחצי איבחנו אותו כאוטיסט. זו היתה הקלה. קצת הוריד את האשמה הזו של למה לא הצלחתי עד עכשיו להסביר לו כלום.

 ”התחלתי לחפש וללמוד. הגעתי להרצאה של אתי ב-TED. שם היא מדברת  על ילד שהוא חזותי, ילד שהדלת שלו לעולם היא דרך ציורים. זה נכנס לי לווריד. הבנתי שהילד שלי הוא חזותי.

“במקום לנסות להסביר ולחזור ולהסביר בדרך מילולית דברים החלטתי לצייר לו. כמו שאתי אומרת: לסמלל. הסמלול, כמו פלקט, מאגד בתוכו מסרים בצורה ברורה. לעתים בתמונה אחת אני מאגדת כמה דברים ולעתים צריך להיות רצף כמו בקומיקס  כלומר, סיפור מתורגם לציור. במקרה שלנו  צריכות להיות בציור גם הבעות פנים ורגשות ולא רק אינפורמציה שצריך לזכור.

 הנסיך

“היינו בסך הכל במפגש אחד בלבד אצל אתי והיא לימדה אותו בשנייה מה שאמרו לי שייקח עבודה מאומצת. הוא הקשיב לה והבין כי היא דיברה איתו בשפה חזותית וכי ה”מצלמה” שלו עובדת נפלא. אוטיזם זה כשל נוירולוגי כלשהו, אצל הילד שלי זה כנראה המעבר בין האוזן למוח. השמיעה עצמה מצוינת אבל הדרך של מה ששומעים עד שהוא מגיע למוח כנראה לא חלקה לעומת זאת, הקשר בין העין למוח מפצה ובגדול. וכך הילד שלי אולי לא מבין במילים אבל בציורים מבין מאוד ובעצם היום  הוא מתרגם לו את המילים לתמונה ומשם הוא מצליח להבין.

“אני מרגישה כאילו נכנסה בי רוח חיים ודרך חדשה. היה לי ילד מופלא ומתוסכל והיום יש לי ילד מופלא ורגוע. למה? כי מצאתי את הדרך להסביר לו כל דבר. ההסברים של פעם היו יכולים להיות מעולים, אבל הם לא חדרו לתוכו. מבחינתו זה היה שווה כקליפת השום. כשהעברתי את רוב השיח שלי איתו לסמלים, התחילו לקרות נסים.

“הוא התחיל לצייר לי את היום שלו בגן, במקום לשתוק ולא להבין מה אני רוצה לדעת. גם כשהוא אמר “היה לי כיף”, בציור שלו פתאום ראיתי שהוא מרגיש וחווה הרבה סיטואציות מתסכלות חברתיות שאין לו מילים ויכולת להסביר. אחרי שהיה מצייר הייתי עוזרת לו להבין מה קרה. כשתיארתי לו את הציור שלו במילים. כשתיארתי לו מה אני רואה. והוקל לו. הוא לא היה לבד יותר בחוויה שגדולה ממנו.

“השיטה של אתי העניקה לי את היכולת להסביר, כי רגשות ותחושות ומילים הפכו למשהו נראה ומוחשי. לא רק שהוא רואה שאני רואה, אלא שכולם יכולים לראות ולהבין ולא להיתקע על המחסור שלו במילים. הכישרון שלו בציור הפך ליכולת חשובה בטירוף להבעה עצמית. לגשר למילים. לגשר לחברה”.

וכמה דברים שלי: האמא המופלאה הזו מבקשת לחשוף את סיפורו של הילד שלה כי היא חושבת שאולי יעזור לעוד ילד על הספקטרום ואני מוסיפה שחשוב שתבינו שלא נדרש כישרון בציור כדי לסמלל. מדובר בשירבוטים סמליים שממש כל אחד יכול.

ועוד דבר – כשפיתחתי את הכלים שלי, לא חשבתי על ילדים אוטיסטים, אלא על ילדים בעלי לקויות למידה או הפרעת קשב. ההבנה של האמא הזו שאותם כלים יכולים לסייע גם לאוטיסטים ממלאה אותי התרגשות.

לקריאה של עוד פוסטים על הנסיך הקטין ונושאים אחרים, אתם מוזמנים לעמוד הפייסבוק שלי

עוד מהבלוג של ettykatz

תצוגה מקדימה

איך (לא) לכתוב סוכה ב-7 שגיאות

אז היתה הכתבה בכיתה, והוא שכח איך כותבים סכך, איך לאיית סוכה. לפעמים ה"מצלמה" בראש לא עובדת, ומשננים בצורה מטופשת, וכותבים שוב ושוב בבית יום לפני ההכתבה, אבל ברגע האמת לא...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

לימודי קריאה ללא סבל

הצעתי לנ. בן החמש וחצי לשחק בספר האותיות. לא! הוא אמר, אני שונא אותיות! גם אני שנאתי אותיות כשהייתי קטנה, עניתי, ולכן המצאתי ספר שילדים נהנים ממנו והוא גם מאוד עוזר לזכור את האותיות. התחלנו לשחק. הוא שרטט באצבע הקטנה שלו...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

לכל ילד מגיע לאכול את הלחם שמתאים לו

בשנים האחרונות הולכת ונחשפת העובדה שלחיטה יש השפעה הרסנית על המוח (אפשר לקרוא על כך למשל ב"המוח הלבן" מאת ד"ר ממט אוז)  - המחשבה על כך שמוצר מזון כל כך בסיסי בעצם יכול להזיק היא מהפכנית ממש. אבל אל דאגה, עדיין לא הפכתי ליועצת...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה