הבלוג של ettykatz

מרכז עננים

מפתחת שיטת הסימלול, המאפשרת לרכוש מיומנויות למידה ולפתור בעיות בזיכרון, בשליפה ובהתארגנות, תוך שימוש באמצעים חזותיים. השיטה מאפשרת לילדים עם קשיים פונולוגיים או עם הפרעות קשב ללמוד לקרוא ולהבין את הנקרא במפגשים ספורים

עדכונים:

פוסטים: 50

החל מאוגוסט 2013

כשקורה לנו משהו שלילי – לפעמים קל לנו יותר לבקר את עצמנו מאשר לעשות שינוי חיובי. קחו דוגמא פשוטה – נפלת ברחוב, כי לא שמת לב למרצפת בולטת. איזה קול תשמעי קודם – המנחם או המבקר? הבעיה הכי קשה עם המבקר הפנימי היא שאי אפשר לברוח ממנו, כפי שניתן להתחמק ממבקרים חיצוניים. קשה יותר לאטום את האוזניים ולהתעלם, גם משום שהוא פנימי, וגם משום שכאמור, הוא מתחפש לחבר, שכביכול רוצה לעזור לנו. ההתמודדות עם המבקר הפנימי קשה, וזה עוד לפני שדיברנו על ההיבטים הפסיכולוגיים שקשורים לדימוי העצמי של הילד שמותקף הן מבחוץ והן מבפנים. אז מה עושים?

04/03/2015

פורים הוא הזדמנות טובה לעשות לכם היכרות עם המבקר הפנימי, שמתחפש לחבר.

את המבקר הפנימי שלכם לא תפגשו ברחוב בין אנשים – אפילו בפורים. הוא גם לא יופיע בשום קרנבל. הוא נמצא בתוככם והוא סוג של חבלן.

לכל אחד יש את המבקר הפנימי הנמצא בתוכו. הבעיה היא שהוא מתחפש לחבר אבל למעשה, הוא סוג של חבלן. הוא מעמיד פנים כאילו איכפת לו, הוא נראה כאילו הוא הכי לטובתנו, אבל הוא ממרר את חיינו ואף אחד מלבדנו לא רואה אותו.

כשקורה לנו משהו שלילי – לפעמים קל לנו יותר לבקר את עצמנו מאשר לעשות שינוי חיובי. קחו דוגמא פשוטה – נפלת ברחוב, כי לא שמת לב למרצפת בולטת. איזה קול תשמעי קודם – המנחם או המבקר? אם זהו הקול המבקר – את במקום מסוכן לעצמך. כי הכנסת פנימה מישהו שכאילו עוזר לך להשתפר, אבל בעצם מרביץ לך. הקול שאומר “את לא בסדר, למה לא שמת לב?” הופך להיות המראה שלך. אפילו בתור אדם בוגר קשה לנו לזהות את המניפולציה של המבקר הפנימי ש”כאילו” עוזר לנו להשתפר – לשים יותר לב בפעם הבאה – אבל למעשה “מרביץ” לנו, פוגע בביטחון העצמי שלנו. ילדים – ודאי שאינם יכולים לזהות זאת – והמבקרים הפנימיים שלהם עלולים להיות קשים ואכזריים.

h

אם הורה כועס על ילד שהוא לא מכין שיעורים, מבחינת ההורה – זהו כעס הישרדותי, כי אם הילד לא ילמד ולא יצליח בבי”ס הוא יהיה כלומניק. הילד שומע את הכעס ההישרדותי כאילו קורה משהו של חיים ומוות. הוא נכנס לחרדה. אם נצא מנקודת הנחה שיש לו קושי – החרדה לא עוזרת ולא מקדמת. הוא חווה מההורה חוויה הישרדותית, ואז ברגע שהוא לא מצליח – במידה והמבקר החיצוני לא נמצא – הוא מפעיל את המבקר הפנימי. המבקר הפנימי, שמתחפש לחבר, אומר לו – תשתדל יותר, תלמד יותר, וכל מה שהמבוגר בעצם אמר לו. הוא לא חושב שהוא אולי צריך עזרה כי הוא לא מצליח להתרכז, לא מצליח לזכור.

הבעיה הכי קשה עם המבקר הפנימי היא שאי אפשר לברוח ממנו, כפי שניתן להתחמק ממבקרים חיצוניים. קשה יותר לאטום את האוזניים ולהתעלם, גם משום שהוא פנימי, וגם משום שכאמור, הוא מתחפש לחבר, שכביכול רוצה לעזור לנו. ההתמודדות עם המבקר הפנימי קשה, וזה עוד לפני שדיברנו על ההיבטים הפסיכולוגיים שקשורים לדימוי העצמי של הילד שמותקף הן מבחוץ והן מבפנים.

ילד לא מצליח ללמוד לקרוא בגלל שיש לו בעיה – כי הוא לא מבדיל בין התנועות, כי הוא לא זוכר, כי יש לו בעיה פונולוגית, ילד לא מצליח לעשות שיעורים ברצף – כי אין לו תחושת זמן או כי אין לו רצף, לכל הדברים האלה יכולות להיות תשובות פרקטיות, שקשורות בטכניקה של הוראה ולמידה ולא קשורות ל”מכות” כמו – תקשיב יותר, תתרכז, למה אתה לא לומד?!

במקום מילים קשות, שהופכות אחר כך למבקר הפנימי, כדאי לנסות לבחור מילים שיהוו גלגל הצלה – בוא נעשה לך סימן שיזכיר לך, בוא נספר לך סיפור שיעזור לך, בוא ננסה אחרת יחד.  כדאי לכם לנסות.

 רוצים לדעת עוד? בואו להיות חברים של מרכז עננים בפייסבוק

עוד מהבלוג של ettykatz

תצוגה מקדימה

איך (לא) לכתוב סוכה ב-7 שגיאות

אז היתה הכתבה בכיתה, והוא שכח איך כותבים סכך, איך לאיית סוכה. לפעמים ה"מצלמה" בראש לא עובדת, ומשננים בצורה מטופשת, וכותבים שוב ושוב בבית יום לפני ההכתבה, אבל ברגע האמת לא...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

לימודי קריאה ללא סבל

הצעתי לנ. בן החמש וחצי לשחק בספר האותיות. לא! הוא אמר, אני שונא אותיות! גם אני שנאתי אותיות כשהייתי קטנה, עניתי, ולכן המצאתי ספר שילדים נהנים ממנו והוא גם מאוד עוזר לזכור את האותיות. התחלנו לשחק. הוא שרטט באצבע הקטנה שלו...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

לכל ילד מגיע לאכול את הלחם שמתאים לו

בשנים האחרונות הולכת ונחשפת העובדה שלחיטה יש השפעה הרסנית על המוח (אפשר לקרוא על כך למשל ב"המוח הלבן" מאת ד"ר ממט אוז)  - המחשבה על כך שמוצר מזון כל כך בסיסי בעצם יכול להזיק היא מהפכנית ממש. אבל אל דאגה, עדיין לא הפכתי ליועצת...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה