הבלוג של ettykatz

מרכז עננים

מפתחת שיטת הסימלול, המאפשרת לרכוש מיומנויות למידה ולפתור בעיות בזיכרון, בשליפה ובהתארגנות, תוך שימוש באמצעים חזותיים. השיטה מאפשרת לילדים עם קשיים פונולוגיים או עם הפרעות קשב ללמוד לקרוא ולהבין את הנקרא במפגשים ספורים

עדכונים:

פוסטים: 50

החל מאוגוסט 2013

כל אחד רוצה להרגיש בטוח בעצמו. להרגיש שהוא חכם, שהוא יודע, אבל אם כבר מגיל 5 ילד מרגיש שהוא כל הזמן צריך לתקן את עצמו – אז אין לו מקום בטוח בתוך עצמו – והוא צריך לקבל את המקום הזה מבית הספר ומההורים. מה קורה כשאלו לא מצליחים לספק את תחושת המוגנות הזו? איך לתקן ולרפא את הכאב?

07/01/2015

אני אוהבת חורף, לא מפחדת מגשם. אז למה דחיתי את ההרצאה שהיתה אמורה להתקיים הערב? משום שהתקשרתם, וכתבתם, ואמרתם לי שאתם מפחדים לנסוע בסערה. וכל העניין הוא לדבר על איך להעניק לילדים מקום בטוח – הן בבית ובבית הספר. אז גם בהרצאה אני רוצה שתרגישו במקום בטוח. זה חשוב.

הרבה ילדים לא מרגישים שיש להם מקום בטוח בבית ובבית הספר– וזה בעצם אומר שהם לא מרגישים מקום בטוח בתוך תוכם.

כל אחד רוצה להרגיש בטחון בחוכמה שלו, באינטליגנציה שלו, אבל אם הוא לפעמים זוכר ולפעמים לא, אם הוא נורא מתאמץ למוד למבחן ולא מצליח, אם כבר מגיל 5 הוא מרגיש שהוא כל הזמן צריך לתקן את עצמו – אז אין לו מקום בטוח בתוך עצמו. ואם את זה אין לו – אז הבית ובית הספר צריכים לתת לו את המקום הזה – להראות לו שהוא יכול לזכור, יכול להבין, יכול לשלוף. בהרבה מאוד מקרים בית הספר לא מספק את המקום הזה, ובבית – למרות שיש המון אהבה וקבלה, ההורים לפעמים לא יודעים מה לעשות כדי לתת תחושת “יכולוּת” לילד.

1113

“מקום בטוח” הוא מעין בית פנימי, כמו שמחזיק החכם היפני שצילמתי לפני מספר חודשים. זו תחושה של ערך עצמי, של קבלה עצמית, של יכולת להיות מי שאתה באמת – בלי צורך להציג, לשקר, למחוק את עצמך. זו תחושה שמבינים אותך, מקבלים אותך, נותנים לך כלים ללמוד בדרכך, לא משווים, לא משפילים, לא מגלים חוסר סבלנות כלפי הקצב שלך.

אם אין את זה – הילד לעתים קרובות חרד, כועס. הכעס יכול לבוא לידי ביטוי באלימות או בהסתגרות, בהתערערות ובעלבון שלא מרפה ושמלווה לאורך החיים.

תחושת המוגנות הזו היא אלף-בית של למידה ובמערכת יש כלים שמעניקים אותה לאחוז גדול מאוד של הילדים, אבל לא מצליחים ליצור מקום בטוח לכ-10%-15% מהם. וזה הרבה מאוד ילדים.

ההרצאה הראשונה בסדרת ההרצאות שלני בינואר היא בדיוק על הנושא הזה – איך בונים לילד תחושה של מקום בטוח. אתם מוזמנים לקרוא פרטים נוספים כאן.

רוצים לדעת עוד? בואו להיות חברים של מרכז עננים בפייסבוק

עוד מהבלוג של ettykatz

תצוגה מקדימה

איך (לא) לכתוב סוכה ב-7 שגיאות

אז היתה הכתבה בכיתה, והוא שכח איך כותבים סכך, איך לאיית סוכה. לפעמים ה"מצלמה" בראש לא עובדת, ומשננים בצורה מטופשת, וכותבים שוב ושוב בבית יום לפני ההכתבה, אבל ברגע האמת לא...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

לימודי קריאה ללא סבל

הצעתי לנ. בן החמש וחצי לשחק בספר האותיות. לא! הוא אמר, אני שונא אותיות! גם אני שנאתי אותיות כשהייתי קטנה, עניתי, ולכן המצאתי ספר שילדים נהנים ממנו והוא גם מאוד עוזר לזכור את האותיות. התחלנו לשחק. הוא שרטט באצבע הקטנה שלו...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

לכל ילד מגיע לאכול את הלחם שמתאים לו

בשנים האחרונות הולכת ונחשפת העובדה שלחיטה יש השפעה הרסנית על המוח (אפשר לקרוא על כך למשל ב"המוח הלבן" מאת ד"ר ממט אוז)  - המחשבה על כך שמוצר מזון כל כך בסיסי בעצם יכול להזיק היא מהפכנית ממש. אבל אל דאגה, עדיין לא הפכתי ליועצת...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה