הבלוג של ettykatz

מרכז עננים

מפתחת שיטת הסימלול, המאפשרת לרכוש מיומנויות למידה ולפתור בעיות בזיכרון, בשליפה ובהתארגנות, תוך שימוש באמצעים חזותיים. השיטה מאפשרת לילדים עם קשיים פונולוגיים או עם הפרעות קשב ללמוד לקרוא ולהבין את הנקרא במפגשים ספורים

עדכונים:

פוסטים: 50

החל מאוגוסט 2013

חג המתקרב מביא איתו ניחוחות בישולים וסימנים של יצירתיות והפרעת קשב. איך נראה מטבח ממוצע של מארחת (או מארח) בעל/ת “מתנת” קשב לא מודעת ואיך אפשר לשנות את המצב

02/09/2013

צילום: Cerise Doucede

החג המתקרב מביא איתו ניחוחות בישולים וסימנים של יצירתיות והפרעת קשב (תחרות המטבח המבולגן – צלמו את המטבח שלכם. בעל המטבח המבולגן ביותר יקבל מחברת התארגנות + מפגש אישי איתי חינם). לפני שאנחנו יוצאים מהכלים על הילדים  ומסבירים להם שוב ושוב שהם צריכים להתארגן כבר, בואו נסתכל במבט מחוייך על בעיות ההתארגנות שלנו.

איך נראה מטבח ממוצע של מארחת (או מארח) בעל/ת “מתנת” קשב לא מודעת? מארחת כזו לא מתכננת את הקניות מראש – כי היא עדיין לא החליטה מה לבשל, ואין לה רשימת קניות מסודרת. היא שונאת רשימות, היא נזכרת מה היא צריכה כשהיא מתבוננת במוצרים. לכן היא תמיד תלך יותר מפעם אחת לסופר השכונתי, שם ימרטו עצביה מהמפגש עם שלל האנשים הצבעוניים שעושים גם הם את הקניות ברגע האחרון, ופעמים רבות היא תקנה פי כמה וכמה ממה שצריך, כי אין לה הערכה של כמויות.

בזמן ההכנה המטבח שלה יראה מבולגן ברמה מעוררת מצוקה אצלה, אצל בני ביתה ואפילו אצל השכנה שאולי נכנסה בטעות לבקש דבש. אם יש לה מזל, או אם חינכה את בני משפחתה לעבוד בשיתוף פעולה, הם ילכו לקנות את מה ששכחה, או יסדרו אחריה את הכלים במטבח.

האם אי הסדר הזה משרת משהו? האם הוא חינני, או מתיש ומזמין איתו הרבה מתח? למה חוסר הארגון (ואל תשכחו שאני מדברת כרגע רק על המטבח לא מכניסה פרמטרים נוספים כמו לבוש, מתנות לחג, סדר בבית, ארגון המשפחה וכו’) חוזר על עצמו כל שנה ואיך מודעות לבעיה + נייר אחד מאורגן ישנו את החוויה מהקצה אל הקצה?

המצוקה וההצפה

ההחלטה מה להכין עלולה ליצור מצוקה, כי המארחת שלפנינו היא בעלת יכולות בשול יצירתיות וגם עם סוג של חשיבה אסוציאטיבית, כלומר – היא רוצה בו זמנית להכין גם וגם וגם… זה מבלבל, מציף, לא נעים וגורם לזה שלעתים קרובות היא מוצאת את עצמה מוסיפה עוד מאכל שהמציאה עשר דקות לפני שהאורחים נכנסים (שימו לב – היא יכולה להמציא, לחדש, לגוון ולא לחזור על אף מנה, בזכות ה”מתנה” המופלאה). ההימנעות מהחלטה הסופית “מה להכין” גורמת למארחת תחושה של חופש ושחרור אבל גם משבשת לה את ההתארגנות.

רשימה דורשת תכנון. אנשים עם “מתנת” קשב מתמודדים עם קושי ברצף – כלומר, החשיבה שלהם אסוציאטיבית, מהירה, מקוטעת וקופצנית. (ולכן אותה תכונה היא מתנה מופלאה המאפשרת יצירתיות, המצאתיות, גאונות וכו’) הרשימה, אם תעשה, לעתים לא תהיה שלמה – כי התכנון לא נעשה בקפידה.

למה זה קורה?

ההיגיון אומר שנעים יותר לעבוד במטבח מסודר. אבל המטבח היצירתי נראה כמו שדה קרב. שום דבר לא חוזר למקומו והיות והרבה מתרחש במקביל – הכל פתוח.

למה זה קורה? כשיש קושי בקשב כל פעולה שנכנסת מוחקת את הפעולה הקודמת. כלומר, אם לקחתי בקבוק שמן, כדי לטגן – ברגע ששפכתי למחבת את כמות השמן הרצויה, תשומת הלב שלי עברה לטיגון והבקבוק נשכח = נשאר על השיש פתוח יחד עם התבלינים שנשכחו קודם והקערות שטרם נשטפו וכו’. לכן הכלים בכיור לא נשטפים ונערמים השיש עמוס בשקיות ומוצרים וכו’. גם המודעות לא תמיד עוזרת כי הסחת הדעת חוגגת.

לדעתי מעולם לא בדקו סטטיסטית את כמות השפים והשפיות שיש להם את מתנת הקשב ורכוז אבל אין לי ספק שהם רבים. אז איך הם בכל זאת מסודרים? כי אין להם ברירה וכי אפשר להשתלט על זה אם מודעים.

ומה אני עושה בנושא?

פיתחתי מחברת התארגנות המיועדת לעזור להשתלט על הכאוס. במרכז הדף “זורקים” את האסוציאציות באופן חופשי ואח”כ מארגנים אותם על הקו החיצי – מה שמאפשר למוח להיות קופצני ואח”כ בכל זאת לסדר הכל. התהליך הזה יוצר המון שקט. ומחוץ למטבח – הכלי הזה משמש ילדים רבים בהתארגנות. אבל על זה – בפעם אחרת.

חג שמח וטעים!

רוצים לדעת עוד? בואו להיות חברים של מרכז עננים בפייסבוק

עוד מהבלוג של ettykatz

תצוגה מקדימה

איך (לא) לכתוב סוכה ב-7 שגיאות

אז היתה הכתבה בכיתה, והוא שכח איך כותבים סכך, איך לאיית סוכה. לפעמים ה"מצלמה" בראש לא עובדת, ומשננים בצורה מטופשת, וכותבים שוב ושוב בבית יום לפני ההכתבה, אבל ברגע האמת לא...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

לימודי קריאה ללא סבל

הצעתי לנ. בן החמש וחצי לשחק בספר האותיות. לא! הוא אמר, אני שונא אותיות! גם אני שנאתי אותיות כשהייתי קטנה, עניתי, ולכן המצאתי ספר שילדים נהנים ממנו והוא גם מאוד עוזר לזכור את האותיות. התחלנו לשחק. הוא שרטט באצבע הקטנה שלו...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

לכל ילד מגיע לאכול את הלחם שמתאים לו

בשנים האחרונות הולכת ונחשפת העובדה שלחיטה יש השפעה הרסנית על המוח (אפשר לקרוא על כך למשל ב"המוח הלבן" מאת ד"ר ממט אוז)  - המחשבה על כך שמוצר מזון כל כך בסיסי בעצם יכול להזיק היא מהפכנית ממש. אבל אל דאגה, עדיין לא הפכתי ליועצת...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה