הבלוג של ettykatz

מרכז עננים

מפתחת שיטת הסימלול, המאפשרת לרכוש מיומנויות למידה ולפתור בעיות בזיכרון, בשליפה ובהתארגנות, תוך שימוש באמצעים חזותיים. השיטה מאפשרת לילדים עם קשיים פונולוגיים או עם הפרעות קשב ללמוד לקרוא ולהבין את הנקרא במפגשים ספורים

עדכונים:

פוסטים: 50

החל מאוגוסט 2013

משחק הדוקים, התמים כביכול, יכול ללמד אותנו דברים רבים שקשורים למצב האישי – או הקבוצתי. בעצם דוקים הוא משחק שמלמד את חשיבות הספייס ומאפשר גם ללמוד איך ליצור אותו. כך תגיעו באמצעות דוקים לתובנות שיעזרו לילדכם עם התמודדויות בכיתה ועם חברים

10/03/2014

משחק הדוקים, התמים כביכול, יכול ללמד אותנו דברים רבים שקשורים למצב האישי – או הקבוצתי.

לפעמים אנחנו מרגישים חנוקים תחת עומס מטלות, בדיוק כמו הדוק שמונחים עליו דוקים רבים שלא מאפשרים לו תזוזה. לפעמים אנחנו נמצאים במערכות יחסים שלא מאפשרות לנו את חווית השמחה, הניידות, החופש – בדיוק כמו הדוק שבכל תזוזה שלו הוא מזיז אחרים ויוצר בלגן. תנועה, ניידות, גמישות אלה תכונות שיכולות לעזור לנו להוציא את עצמנו מאזורי אי נוחות צרים חונקים ומכווצים.

דוקים

אם אנחנו מחזיקים את הדוקים בצורה מאוד הדוקה – הם נופלים בצורה סבוכה ואם מחזקים בצורה יותר משוחררת הם נופלים בצורה מרווחת, כמו קרניים של שמש. כך גם ביומיום – הרבה פעמים כשאנחנו מרפים / משחררים יש לנו יותר ספייס, מרחב נשימה. כשאנחנו מכווצים, מנסים לשלוט בכוח, יש סיבוכים. בעצם דוקים הוא משחק שמלמד את חשיבות הספייס ומאפשר גם ללמוד איך ליצור אותו. ברגע שמנסים לשלוט על הכל או שזזים באינטנסיביות הכל מתקלקל. זה משחק שיש בו ערך גדול לתנועה העדינה, שיוצרת שינוי גדול.

עבור ילד עם הפרעת קשב, שרגיל להסתכל על כל פרט בנפרד, המשחק מציע מבט-על על הסיבוך. אפשר להציע לילד לשכב על הרצפה ולהסתכל על הדוקים מהצד כתרגול למה קורה כשלא מסתכלים מלמעלה. אפשר גם להכניס בובה קטנטנה בגודל אצבע מתחת לערמה ולחשוב איך זה “מרגיש” ו לבובה ומה יקרה כשהיא תראה הכל מזווית אחרת גבוהה יותר, ולדבר על הערך של לנסות לראות את התמונה כולה.

עבור מי שיש לו בעיות מוטוריות, דוקים הוא המשחק הכי מתוסכל בעולם, כי כל התנועות שלו לא מדויקות ויוצרות כאוס יותר גדול. אם משחקים עם ילד כזה, זו הדגמה מצוינת לכך שהקשיים שהוא חווה בכתיבה או בהעתקה מהלוח קשורים רק ליד הרועדת ולא למוח, ולכן זה הבעיות בכיתה לא מהוות אינדיקציה אם הם חכמים או לא.

לילד שמפריע בכיתה ולא מבין למה נטפלים אליו, אפשר להדגים איך דוק בודד מערער את כל המערך הקבוצתי. אפשר להציע לו לצאת מהכיתה ברגעי לחץ – לרוץ, לקפוץ וכו’ ולחזור למערך הכיתתי רגוע יותר.

לילד אלים אפשר להדגים מה קורה כשהדוק הופך לכלי דוקרני המפר לגמרי את כללי המשחק (כמו ילד שעושה שימוש בידיים במקום בדיבור). המעניין הוא, שבמשחק הדוקים רק הידיים מדברות ובחיים זה הרבה יותר קל אפשר פשוט באדיבות לבקש ממישהו לזוז קצת.

מה שנחמד במשחק, שאחרי ששיחקנו בעזרת הידיים שלעתים רעדו ולעיתים סירבלו, הבנו שדווקא השיחה, הבקשה והברור יכולים לפנות לנו את המרחב הדרוש לנו בחיינו האישיים.

אחרי שמיצינו את המשחק הרגיל אפשר גם ליצור עם הדוקים תמונות שונות שאינן מקריות. לבנות את המבוך בעצמנו. ליצור מבוך פתוח, סגור, בלתי אפשרי ואפשרי, ולהגיע להבנה איך יותר נוח לנו לפעול. לרובנו פחות נוח כשהמבוך צפוף ועמוס – אנחנו לא יודעים מה לעשות קודם – וזה בדיוק מה שאנשים בעלי הפרעות קשב מכירים. ניתן להסביר להם שגם בחיים הם יכולים ליצור תחושת ריווח שבה נוח יותר לפעול. כשהילד מבין שהוא יכול לסדר לעצמו אויר, הוא יירגע.

הדוקים הגדולים מאפשרים עוד כל מיני עשיות שנדבר עליהם בעתיד.

רוצים לדעת עוד? בואו להיות חברים של מרכז עננים בפייסבוק

עוד מהבלוג של ettykatz

תצוגה מקדימה

איך (לא) לכתוב סוכה ב-7 שגיאות

אז היתה הכתבה בכיתה, והוא שכח איך כותבים סכך, איך לאיית סוכה. לפעמים ה"מצלמה" בראש לא עובדת, ומשננים בצורה מטופשת, וכותבים שוב ושוב בבית יום לפני ההכתבה, אבל ברגע האמת לא...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

לימודי קריאה ללא סבל

הצעתי לנ. בן החמש וחצי לשחק בספר האותיות. לא! הוא אמר, אני שונא אותיות! גם אני שנאתי אותיות כשהייתי קטנה, עניתי, ולכן המצאתי ספר שילדים נהנים ממנו והוא גם מאוד עוזר לזכור את האותיות. התחלנו לשחק. הוא שרטט באצבע הקטנה שלו...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

לכל ילד מגיע לאכול את הלחם שמתאים לו

בשנים האחרונות הולכת ונחשפת העובדה שלחיטה יש השפעה הרסנית על המוח (אפשר לקרוא על כך למשל ב"המוח הלבן" מאת ד"ר ממט אוז)  - המחשבה על כך שמוצר מזון כל כך בסיסי בעצם יכול להזיק היא מהפכנית ממש. אבל אל דאגה, עדיין לא הפכתי ליועצת...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה