הבלוג של אתי חסיד, עו"ד

ettihas

לעורכת הדין ואשת התקשורת אתי חסיד קריירה מגוונת הן בתחום המשפט והן בתחום התקשורתי והציבורי. משרדה עוסק בליטיגציה אזרחית כללית ובייצוג תובעים ונתבעים בתחום הטרדה מיני, לשון הרע , ירושות וצוואות ומשפט העבודה (עובדים... +עוד

לעורכת הדין ואשת התקשורת אתי חסיד קריירה מגוונת הן בתחום המשפט והן בתחום התקשורתי והציבורי. משרדה עוסק בליטיגציה אזרחית כללית ובייצוג תובעים ונתבעים בתחום הטרדה מיני, לשון הרע , ירושות וצוואות ומשפט העבודה (עובדים ומעסיקים). בנוסף היא מרבה להרצות בנושא מניעת הטרדה מינית בארגונים. עורכת דין חסיד שמשה במשך שנים רבות עיתונאית וחברת מערכת בכירה במערכות העיתונים "ידיעות אחרונות", "חדשות" ו"הארץ", ולאחר מכן כתבת טלוויזיה ובמאית תיעודית בטלוויזיה הישראלית ובערוץ 2.

עדכונים:

פוסטים: 2

החל ממרץ 2017

05/03/2017

אופק בוכריס בבית הדין הצבאיהריאיון שהעניקה לאחרונה נעמה בוכריס לערוץ 2, במהלכו התכחשה לעבירות המין בהן הורשע בעלה, הזכיר לי מקרה דומה עד למאוד בו הייתי מעורבת. לפני מספר שנים ייצגתי אישה שהוטרדה מינית על ידי איש ציבור מוכר וידוע שהועמד בשל כך לדין. לאחר שנחתמה עמו עסקת טיעון מקלה הוא הורשע בעבירות פחותות ואף נתן את הדין על מעשיו. לאחר מספר שנים התראיין המטריד בטלוויזיה, הכחיש כי הטריד מינית ואף רמז כי תלונתה של מרשתי הייתה עלילת שווא. בעקבות אמירות אלה הוגשה נגד איש הציבור כתב תביעה בעילת לשון הרע. וסופו של דבר, היה עליו לחזור בו מדבריו אף לפצות את מרשתי. הנה כי כן, גם לקורבנותיו של עבריין המין המורשע אופק בוכריס פתוחה הדרך לבוא חשבון עם אשתו על דבריה בריאיון בערוץ 2.
במהלך הריאיון נעמה בוכריס חוזרת ומצטטת את בעלה שאמר לה, “שזה פשוט לא היה”, ומכיוון שכך לשיטתה ,”זה באמת לא היה”. אכן קשה שלא לחוש חמלה כלפי האישה הנאמנה ללא מעצורים הממהרת לעמוד בהכנעה לצדו של בעלה הבוגדני ולחפות על מעשיו.

אך נעמה בוכריס איננה האישה הראשונה שהתייצבה מול המצלמות והכחישה את המעשים המיוחסים לבעלה, כך נהגו נשותיהם של העבריינים יאשיהו פינטו ויונה מצגר. הם כולם הורשעו לאחר שנחתמה עמם עסקת טיעון ומשום כך נחשבים זכאים בעיני נשותיהם המסורות.

הזדכותם העצמית והפומבית של עבריינים בכלל ועברייני מין בפרט, לאחר שהורשעו עקב עסקת טיעון, חושפת את נקודת התורפה של הסדרי הטיעון. כאשר הסדר הטיעון משקף את כושר המיקוח של הנאשם ואיננו מהווה תוצאה שיפוטית של בירור אשמה, קל להתנער מגזר הדין המרשיע. בהעדר הליך הוכחת אשמה, במהלכו מוצגות ראיות ונשמעות עדויות, קל יותר לנאשם להתנער כליל מהאישומים בתירוץ שההודאה באשומים המופחתים נעשתה בלחץ הנסיבות. העבריין שהורשע בדין מודע היטב לסופיותו של פסק הדין החלוט ומכאן רואה עצמו משוחרר להכריז על עצמו כזכאי.
חזרתו של בוכריס מהודאתו, חמורה במיוחד לנוכח קביעת שופטיו, כי מימדי הפגיעה בכבודן, בגופן ובריבונותן של המתלוננות והכישלון הערכי-פיקודי של בוכריס הצדיקו ענישה משמעותית וחמורה יותר אלמלא הסדר הטיעון. שופט המיעוט אף סבר שאל לא לבית המשפט לקבל את הסדר הטיעון המקל ולהשית על בוכריס עונש חמור יותר. סופו של דבר, לאחר שבוכריס הודה, התנצל וביקש את סליחת המתלוננות, אישר בית המשפט את עסקת הטיעון וגזר על בוכריס ענישה מגוחכת של הורדה בדרגה.

אין ספק שהסדר הטיעון עדיפים על עברייני המין. בנוסף להפחתה משמעותית של האישום והעונש, הסדר הטיעון חוסך מהנאשם את הליך הבירור המתמשך והחושפני, במהלכו עליו להתמודד עם עדותן המפורטת של המתלוננת, וזאת מול משפחתו וקהילתו. מעל 70% מתיקי עבירות המין החמורות בישראל נסגרים בהסדרי טיעון. אמנם נחסכת מקורבנות העבירה המינית החוויה הפומבית של שחזור הטראומה לרבות במהלך חקירתן בחקירה נגדית, אך נזקי ההסדר עולים על תועלתם. הסדר הטעון בפשטות מתייג את המתלוננת כשקרנית. כך עולה אף מהסדר הטיעון שנחתם עם בוכריס, חרף העובדה שנסיבות ביצוע המעשים מצביעות על כך שבוכריס אנס את המתלוננות, בסופו של דבר הוא הודה ביחסי מרות ובבעילה אסורה הסכמה. בשולי הדברים, יש לשים לב שבית המשפט הבהיר שיש להוציא את המילה ‘הסכמה’ מסעיף עבירת ‘בעילה אסורה’ היות שהסכמה איננה יכולה להתיישב עם ביצוע עבירה של בעילה אסורה.

הסדרי הטיעון גורמים בראש וראשונה, לירידת רף הענישה בעבירות מין. במהלך המקח וממכר בין הנאשם לבין הפרקליטות, מסתמך הנאשם על הסדרים קודמים בהם צומצמו האישומים והופחתה הענישה, ומבקש לכאורה אכיפה שוויונית. בכך, הסדרי הטיעון פוגעים באמון הציבור ובכושר ההרתעה של גורמי אכיפת החוק. אך יותר מכל נפגעות קורבנות העבירות המיניות, אשר הסדרי הטיעון משקפים זלזול במצוקתן וחוסר אמון בסבל שחוו מידיו של עבריין המין. האישומים המופחתים המיוחסים לנאשם בעסקת הטיעון פוגעים במהימנותן של קורבנות העבירה, ופוגעות בתחושת הצדק. הקלות שבה רשויות התביעה מבקשות לפטור את הנאשם באישומים קלים משדרת לקורבנות כי טוב היו עושות אם לא היו מתלוננות. אמנם על פי החוק לקורבן עבירה מינית עומדת הזכות להציג את עמדתה לעסקת הטיעון אך עמדתה איננה זו שתכריע את הכף. העבריין המורשע, בדיוק כמו בוכריס, קונה את דרכו אל מחוץ להליך בירור אשמתו, באמצעות תחמון המערכת ועל ידי הודאה ובקשת סליחה שקרית. הדבר היחיד שיש לקוות בעניין בוכריס שציבורית הכתם שדבק בו לא ינוקה עקב הכחשתו.
עו”ד אתי חסיד, עוסקת בהטרדה מינית

עוד מהבלוג של אתי חסיד, עו"ד

שלום עולם!

ברוכים הבאים לבלוג החדש שלי!...

תגובות

פורסם לפני 2 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה