הבלוג של אתי כהן

קול הקהילה

חברת מועצת עיר בקריית אונו ,חברת דירקטוריון בעמותת "אחת אחת" ששמה לה למטרה לקדם עצמאות כלכלית של נשים בבקעת אונו. חברת ועד מנהל במנהלת נשים קריית אונו ובלוגריסטית בסלונה .

עדכונים:

פוסטים: 38

החל מאוגוסט 2016

המחזה מציב לנו מראה על הדרת נשים מדפי ההיסטוריה ואיך עד היום יש לזה השפעה על הדורות הבאים.

05/01/2019

ההצגה נפתחת במפגש חברתי סביב שולחן אבירים עם זיגמונד ומרתה פרוייד קארל וג’ני מרקס וסוקרטס
בשיחתם הערה, הם מדברים על ” החלום” ובין לבין נזרקים שם משפטים כמו: “טבעה הנשי” ניצוץ יסודות החברה” ,כשאת רוב השיחה מנהלים הגברים וקסנטיפה ברקע מגישה ב”שקט רועם” תקרובת לשולחן. מהר מאוד היא הופכת את השולחן על יושביו, כי כך בחרה ההיסטוריה לתייג אותה כסמל למכשפה, אולי בגלל שהייתה צעירה מסוקרטס בהרבה שנים ( יש הטוענים 40 שנה), או אולי בגלל שאפשרה לו לשתות את כוס התרעלה.

צילום- דוד קפלן

צילום- דוד קפלן


3 זוגות מ-3 תקופות שונות ממקומות שונים בעולם ובכל זאת לאורך ההיסטוריה לכולם מכנה משותף אחד .
זיגמונד פרוייד – נולד בגרמניה היה מדען וחוקר בסוף המאה ה-18 תחילת ה-19 התחתן עם מרתה ברנייס נולדו להם 6 ילדים.
קארל מרקס – רוב שנותיו חי בבלגיה (צרפת),הוגי דעות בתחילת המאה ה-18 התחתן עם ג’ני פון וסטפאלן שהיתה ברונית ממעמד מיוחס, נולדו להם 7 ילדים.
סוקרטס – פילוסוף יווני שחי במאה החמישית לפני הספירה התחתן עם קסנטיפה נולדו להם 3 ילדים
צילום: דוד קפלן

צילום: דוד קפלן


ומהו אותו מכנה משותף? הגברים זכו להיחקק על דפי ההיסטוריה והנשים שהיו שותפות לדרך ,נשכחו ובמקרה הטוב נהנו משורה אחת כרעיות שהיו שם .
טוענים שמאחורי כל גבר מצליח יש אישה – אבל האם אותו גבר יכול היה להצליח לולא אותה אישה. במקרה של זיגמונד פרוייד ,היא היתה ההשראה והמוזה שלו לכתביו וכנראה גם שכתבה חלק מהם ואפשרה לו את השקט מטרדות היום יום לביצוע המחקרים.
וקארל מרקס, שנשא אישה ממעמד מיוחס והביא אותם למצב של חוסר כל, ולהישרדות כלכלית יום יומית עם 7 ילדים, כשהוא הגה את דעותיו -היא נלחמה לידו על זכויות פועלים.
וסוקרטס ,ששתה את כוס התרעלה וקסנתיפה מאז מסמלת את הרוע הנשי בהתגלמותו למרות שכנראה הייתה שם לסעוד אותו ולנסות לשנות את מר גורלו.
גם בתנ”ך אנו עדים להרבה דוגמאות: דינה שמוזכרת בשורה אחת ומשאר אחיה צמחו 12 השבטים. ואחותו של יוחנן שהתחילה עם מרד בר כוכבא וההיסטוריה לא ממש סיפרה .
צילום: דוד קפלן

צילום: דוד קפלן


המשפט “מאחורי כל גבר מצליח עומדת אשה” עושה עוול לנשים, כי בסופו של דבר הן נצבות לצידו תומכות, מהוות השראה, מקדמות, משלימות חלקים חסרים, מנהלות את הבית ויחסי החברה וכל אלה הם חלק בלתי נפרד משותפות הדרך .
המחזה מציב לנו מראה על הדרת נשים מדפי ההיסטוריה. ההשפעה לא הייתה רק אז ,היא ניכרת גם היום. כל עוד מגדלים דורות שלמים ,שניזונים מההיסטוריה וקוראים רק על הגברים שהמציאו, נלחמו ויצרו ,הם מבינים שלהן אין שם מקום. ההשפעה ממשיכה לייצר פער, בין עם זה במודע או בתת מודע.
את המחזה כתבו יוספה אבן שושן ודליה שימקו וככל שיותר נשים יאירו את דפי ההיסטוריה באור שוויוני ויתנו לכל אחד מבני הזוג את המקום הראוי לו, אולי נצליח לייצר שינוי, שיתחיל ולו בתודעה ובשיח החברתי.
צילום: דוד קפלן

צילום: דוד קפלן

שחקנים:
אסתי זקהיים,אלחי לוט , שירה קוריאל ,דליה שימקו , אייל שכטר,שלום שמואלוב
מומלץ מאוד – תאטרון במיטבו. המחזה מפגיש את הזוגות על במה אחת, סביב 3 אירועים גורליים בחייהם. אנו עדים להשפעתן הגדולה של הנשים להמשך העלילה והמוזיקה שמלווה את המחזה קסומה עם קטעים ,בהן הנשים מתנועעות על הבמה עם הרבה חן, כשגם בתנועתן הקלילה הן משדרות הרבה עוצמה .
משך ההצגה: שעה וחצי תאטרון תמונע
הכותבת: אתי כהן פעילה חברתית לקידום נשים
פוסט נוסף שלי על הספר ” בנות קסנטיפה” של שרה ברסלרמן בהוצאת מטר

http://saloona.co.il/etico/?p=126

עוד מהבלוג של אתי כהן

למה החלטתי לכתוב בלוג ? שלום עולם..

למה החלטתי לכתוב בלוג.? מאז  ומתמיד  אהבתי לכתוב למרות "שמה אעשה כשאהיה גדולה" לא כלל אף פעם עיסוק בכתיבה. לא דמיינתי עצמי כסופרת ,משוררת או עיתונאית. ייתכן ולא הייתי מודעת לחיידק הזה שנמצא בי שהתפתח עם השנים, ויצא אט אט...

תגובות

פורסם לפני 2 years
תצוגה מקדימה

ב"צעד תמני" שרנו זימרנו ופתחנו את הלב בסמטאות כרם התימנים

שרה גלב בת קיבוץ כפר בלום שהחליטה אחרי הטיול הגדול להשתקע בעיר הגדולה התמקמה שלא במקרה בשכונת כרם התימנים בקרבה לשוק והתחברה למקום בכל נימי נשמתה ומאחר ואוכל היה מבחינת "סיפור" היא לקחה זאת צעד קדימה ויצרה "סדנאות העצמה...

תגובות

פורסם לפני 8 months

חוק חדש: "כפל ביטוחים"כנראה שלא?

אם פעם הייתם משלמים ביטוח על כל פעילות שהילד עשה אחר הצהרים – כדאי שתדעו – היום כבר לא חייבים הביטוח ששילמתם בבית הספר שומר עליו 24 שעות ביממה  טפו טפו, חמסה חמסה - שיסיימו את השנה בשלום. שנת הלימודים בפתח לשמחתי (וגם...

תגובות

פורסם לפני 2 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה