הבלוג של אתי כהן

קול הקהילה

חברת מועצת עיר בקריית אונו ,חברת דירקטוריון בעמותת "אחת אחת" ששמה לה למטרה לקדם עצמאות כלכלית של נשים בבקעת אונו. חברת ועד מנהל במנהלת נשים קריית אונו ובלוגריסטית בסלונה .

עדכונים:

פוסטים: 39

החל מאוגוסט 2016

ד”ר שרה ברסלרמן מטפלת משפחתית בספר חדש “בנות קסנטיפה” שבהן היא מתארת אותנו הנשים כמכשפות שפורצות החוצה עם הצטרפות הילדים למשפחה

11/03/2017

תמונה- אתר וויקס

תמונה -מאתר וויקס

נסיכת דיסני לוחמת- דמות מסרטי דיסני

נסיכת דיסני לוחמת- דמות מסרטי דיסני ,תמונה מדיסני

בחג פורים כשאנו מעדיפות לרוב להתחפש למלכה, פיה או נסיכה, את ,ד”ר שרה ברסלרמן בחרת להעלות אותנו על מטאטא ולעטות עלינו את בגדי המכשפה. אומנם לא קראתי את ספרך “בנות קסנטיפה” , אבל הבנתי את תוכנו ואת המסר המרכזי שבו. מהריאיון שערכה מולך גאיה קורן, במוסף סוף שבוע של ידיעות אחרונות מתאריך 10.3.17, בכתבה את מציירת אותנו הנשים כנסיכות קסומות מהאגדות, עד לרגע שאנחנו שמות את ידינו על הטרף של הגבר. אנו גוררות אותו מתחת לחופה ויום למחרת או יותר נכון כשקיבלנו את זרעו ויצרנו חיים חדשים שהפכו אותנו למשפחה ,אנחנו הופכות את עורנו והופכת למכשפות או כהגדרתך ל”ביציות”

הגבר סיים באותו רגע את תפקידו ואנחנו יכולות לרדות בו .במיוחד בחופשת הלידה, כשהוא חוזר לשגרה ואנחנו המסכנות נאלצות להתמודד עם יצור צווחן בבית ולתמרן בין הבית לזוגיות למשפחה ,כשבן הזוג שלנו מתעופף לעבודה ולא לוקח חלק במטלות הבית .ואת כל זה ,את לא מספרת לנו מתוך מחקר מוערך שעשית בנושא .ממש לא .את הסקת את מסקנותייך ממספר טיפולים והחלטת לפזר את מילותייך כאבק כוכבים מדעי .

אז כמכשפה למכשפה ,תרשי לי לספר לך על הזוגיות שלנו ולתת לך כמה נקודות מבט פחות מכשפתיות. יש לנו 2 ילדים מעל גיל 21. שניהם אחרי צבא. בעלי לוקח חלק פעיל ומרכזי בגידול שלהם. עוד כשהילדים היו רכים בשנים הוא התגלה ביננו כ”ידישמאמא”. למרות ששנינו ממוצא מזרחי, הוא זה שרדף אחרי הילדים עם כפית האוכל ועשה אין סוף ניסיונות במטבח ,בשביל למצוא את המאכל האהוב עליהם. דבר שנמשך עד היום .וכשהם היו משמיעים קול ענות חלושה באמצע הלילה ,הוא היה קופץ מהמיטה ,עוד לפני שצליל קולם היה מגיע אליי ,למרות שבשגרה גם טרקטור לא ידיר שינה מעיניו.
אנחנו נשואים כבר מעל 30 שנה ויש לנו הרבה אהבה כבוד והערכה האחד כלפי השני . אני רוצה לשתף אותך ,שעם השנים היו לנו בהחלט עליות ומורדות בזוגיות. אני ממש לא הייתי שמחה למצוא את עצמי אצל מטפלת, שמראש מקבעת אותי בתפקיד ה”ביצית”. בין השורות אני מבינה ממך, שעם כל ההתמודדויות ,שאנו הנשים נאלצים לעבור עקב שינויים פיזיולוגים, הורמונליים ורגשיים במהלך תהליך הלידה והשנים ועם כל הציפיות של החברה שנהייה “וונדר וומאן “. אמא למופת .ונתמרן בין כל התפקידים והכובעים שלנו. את גם מספרת לנו .שאנחנו האשמות. שאנחנו המכשפות שמחרבות את מערכת היחסים שלנו .שלא צריך טיפים או עצות לזוגיות ,למציאת נקודות האיזון שלהם .יש כבר אשמה אחת מטורללת והורמונלית . בחרת להעלות אותנו הנשים על מוקד המכשפה ולקבע אותנו באותם תפקידים מגדריים סטראוטיפיים בהן אנו נאלצות לתמרן ללא פרטנר פעיל בין הבית לזוגיות למשפחה ,תוך כדי ביצוע כל המטלות לסדר המפקדת.

נשים עדיין נלחמות על מעמדן בבית בעבודה ובמשפחה. עם כל כברת הדרך שעשינו, כשהחלטנו לצאת לעבוד לצד המשפחה, עדיין חלק גדול מתפקידים מגדריים בבית נשארו באחריותנו. כיום יותר ויותר ,זוגות צעירים כבר משכילים לחלק את הנטל בצורה יותר מאוזנת .ומשפטים כמו “אני עוזר לך בבית ” הולכים ונעלמים. חופשת הלידה היא זכות .וכן, אני חושבת שגם לגבר מגיעה זכות זו. לא לפי אמות הערכים שלך. שיתמודד עם ילד צווחן כשאשתו תתעופף לקריירה. אלא יותר בשביל שהוא יוכל לבלות עם הילדים ולחוות את שלבי ההתפתחות שלהם .כיום אפשרי ,שבני זוג יחליטו, מי עדיף שיישאר בחופשת הלידה הגבר או האשה .לצערנו ,מסיבות חברתיות מגדריות ,לרוב הגברים לא נעים להישאר בבית, כי הם עדיין נתפסים כמפרנסים וצריכים להרוויח יותר מנשים .גבר בחופשת לידה, זאת עדיין לא תופעה ונפוצה. עד אז גברתי המטפלת ,כנראה לטענתך נמשיך להיות”ביציות” ומכשפות” ונמשיך לגדל דורות של נשים שילכו אחרינו.

הכותבת: אתי כהן חברת מועצת עיר בקרית אונו
וחברת דירקטוריון בעמותה להעצמה נשית

עוד מהבלוג של אתי כהן

תצוגה מקדימה

המסע לפולין בצל החוק הפולני: חלק 2

קשה לי לתאר איזו מין הרגשה זו לראות מאות בני נוער עטופים בדגל ישראל כששלג נח מתחת לרגליהם ופתיתי שלג יורדים מעליהם, והם עורכים בדממה טקס עוצמתי שכל מילה שנאמרת בו פוצעת, והם מחובקים ובוכים ושרים ומנגנים ומניחים זרים, וכל...

תגובות

פורסם לפני 2 years

למה החלטתי לכתוב בלוג ? שלום עולם..

למה החלטתי לכתוב בלוג.? מאז  ומתמיד  אהבתי לכתוב למרות "שמה אעשה כשאהיה גדולה" לא כלל אף פעם עיסוק בכתיבה. לא דמיינתי עצמי כסופרת ,משוררת או עיתונאית. ייתכן ולא הייתי מודעת לחיידק הזה שנמצא בי שהתפתח עם השנים, ויצא אט אט...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

והגדת לבנייך לבנותייך ולכל דכפין

טוענים שהשם ליל הסדר משמעותו כלשונו - שכל האירועים התרחשו לפי סדר ההשגחה מלמעלה וכשהיה בית המקדש קראו לזה סדר הפסח ומאז שחרב, זה הפך לליל הסדר . אז סדר צריך להיות ולכן כמובן נזכיר ולא נפסח על ארבעת הנשים שבזכותן הכול...

תגובות

פורסם לפני 2 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה