הבלוג של אתר אסתטיקה

הבלוג של אתר אסתטיקה

הבלוג של אתר אסתטיקה - האתר המוביל בישראל בנושאי ניתוחים פלסטיים, טיפולים אסתטיים ויופי. פה נעדכן אתכם מדי שבוע בכל החדשות החמות מעולם האסתטיקה והרפואה הפלסטית, נציע לכם עצות מועילות, טיפים ומדריכים מקיפים. מדי... +עוד

הבלוג של אתר אסתטיקה - האתר המוביל בישראל בנושאי ניתוחים פלסטיים, טיפולים אסתטיים ויופי. פה נעדכן אתכם מדי שבוע בכל החדשות החמות מעולם האסתטיקה והרפואה הפלסטית, נציע לכם עצות מועילות, טיפים ומדריכים מקיפים. מדי פעם נפרסם גם חוויות אותן יכתבו גולשים שבחרו לעבור ניתוחים פלסטיים, כדי שתוכלו לקבל את מירב המידע לפני שתחליטו אם בכוונתכם לבצע ניתוח מסוג זה בעצמכם.

עדכונים:

פוסטים: 14

החל מאפריל 2010

תמונה: istockphoto

טיפול בסרטן השד, זאת לא צריך לספר, מהווה חוויה קשה לכל אישה. בשל הדחיפות לטפל בגידולים שמתגלים, מתקשות נשים רבות לעכל את דבר קיומה של המחלה, את הטיפול ואת תקופת ההחלמה שבאה לאחר מכן. נושא שלא זוכה למחשבה מספקת, גם מצד הרפואה וגם מצד המטופלות, הוא נושא השחזור של השד לאחר הטיפולים. פגיעה ברקמות השד והתמודדות עם כריתה מלאה במקרים מסויימים מהוות קושי נוסף, פגיעה בתחושת הנשיות ותזכורת כואבת לקיומה של המחלה.

איך מבוצע שחזור שד

קיימות מספר שיטות לביצוע שחזור שד, כשהבחירה ביניהן תלויה במידת הפגיעה בו כתוצאה מהמחלה והכריתה שבאה בעקבותיה. חלק מהגידולים מתגלים בשלב מוקדם, ואינם גרורתיים, כך שכאשר מוסר הגידול מדובר באזור ממוקד וקטן יחסית. במקרים אלו, ניתוחי ההסרה, שנקראים גם ניתוחים משמרי שד, לא כוללים כריתה מלאה. במקרים אחרים צורת הגידול או אופיו מחייבים כריתה מלאה, שלעתים אף כוללת הסרה של בלוטות הלימפה הממוקמות בבית השחי. כל הגורמים הללו מכתיבים את מהלך השחזור ולעתים גם את התזמון – האם כדאי לבצע אותו בשילוב ניתוח הכריתה או מאוחר יותר, לאחר שהמנותחת מחלימה מהכריתה.

שיטה ראשונה: החדרת שתל – בדומה לניתוח הגדלת חזה, גם בשיטה זו מוחדר שתל מסיליקון אל החלל שהוסר במהלך ניתוח הסרת הגידול. שיטה זאת נבחרת בדרך כלל כאשר במהלך הניתוח להסרת הגידול לא נפגעה המעטפת החיצוני של השד, כך שלמנתח נשאר מספיק עור כדי לעטוף את השתל.

שיטה שניה: מתלי עור – מתלה עור הוא למעשה מעין ‘תרומה’ של רקמת עור, שומן ושריר שנלקחת מאזור אחר בגוף – בטן, גב או עכוז -  במקרים בהם רקמת השד נפגעה כתוצאה מכריתה, הקרנות או כימותרפיה, ויש חשש שהאזור לא יצליח להחזיק שתל. בשיטה זו, שנקראת גם “שחזור שד מיקרו כירורגי”, המנתח משתמש ברקמות מגוף המטופלת כדי לעצב את השד מחדש, תוך יצירת תעלות פנימיות או שימוש בעורקי דם קיימים שיבטיחו את היקלטות השתל העצמי ואת אספקת הדם התקינה לשני האזורים – האזור ממנו נלקחת התרומה, והאזור בו היא מושתלת. בחלק מהמקרים השימוש במתלי עור לא מחליף את הצורך בהשתלה, אלא מהווה רק את החלק הראשון בדרך לשימוש בשתל.

שיטה שלישית: מותחן רקמות – שיטה זו אפשרית כאשר יש צורך לבצע שחזור שד מלא, ולאחר הכריתה לא נותרו עור ורקמות פנימיות שלתוכן ניתן להכניס שתל. במקרים אלו, מכניסים מעין שקית קטנה של נוזל פיזיולוגי, ובעזרת שסתום חד כיווני מנפחים אותה (מוסיפים לתוכה נוזל) אחת לכמה זמן. הנפח מחייב את הגוף לייצר רקמות חדשות (כמו שקורה כאשר משמינים). כאשר השד מגיע לנפח הרצוי, מוחלפת השקית בשתל קבוע.

שחזור שד במהלך כריתה

השאלה האם לשחזר במהלך כריתה או להמתין עם השחזור תלויה באופיו של הגידול ובאסטרטגיה הטיפולית, והדרך הטובה ביותר לקבוע את התזמון לשחזור היא לשבת עם האונקולוג והמנתח הפלסטי לפני ההסרה או הכריתה, ולבדוק את היתרונות והחסרונות לכאן ולכאן. החיסרון העיקרי בהמתנה עם השחזור הוא בעיקר הצורך בניתוח כפול – אחד לכריתה ואחד, מאוחר יותר, לשחזור. לעומת זאת, החיסרון בשחזור במהלך כריתה הוא שבמידה ויהיה צורך בטיפולי הקרנות משלימים, העור במקום צפוי להפגע וכך גם אספקת הדם, מה שעלול לחייב הוצאה של השתל או ליצור סיבוכים. בכל מקרה כדאי מאוד לשקול את העניין לפני שנכנסים לניתוח כריתה או הסרה, שכן אופן השחזור יכול להשפיע גם על מהלך הניתוח.

כמה זמן נמשכים טיפולי השחזור

שחזור שד יכול לקחת עד כעשרה טיפולים. שחזור במותחן רקמות הוא הממושך ביותר, ויארך כחודשיים-שלושה, כאשר מילוי הנוזלים ו’מתיחת’ השד תתבצע אחת לשבוע-שבועיים. לרוב הדבר מלווה בכאבים או לפחות תחושת אי נוחות, שנגרמת מהלחץ של המותחן. שחזור בעזרת מתלי עור יכול להסתיים בפעם אחת במידה והשתלים העצמוניים נקלטים היטב, אך זמן ההחלמה ממנו ארוך יותר כיוון שמדובר בניתוח מסובך יחסית, שמבוצע בשני אזורים במקביל. בכל מה שקשור לשתלי סיליקון או שתלים אחרים שמשמשים לניתוחי שחזור שד, לרוב אין צורך ביותר מפגישה אחת – למעט, כאמור, אם עור השד עבר טראומות נוספות כגון הקרנות – מה שלעתים עלול להצריך הוצאה של השתל, ושחזור שני.

השלמות לשחזור שד

גם אחרי שהשד המשוחזר התייצב והגיע לגודל הרצוי והאזור החלים, עדיין יש מה לעשות. השלב הראשון הוא שחזור הפטמה והעטרה (העיגול המקיף את הפיטמה) – לרוב העטרה משוחזרת על ידי קעקוע, כמו זה שמיועד לציורי קישוט על הגוף, והפיטמה – בעזרת ריקמה הנלקחת מגוף המטופלת,  שמקופלת באופן שמדמה פיטמה. השלמה נוספת אפשרית היא השוואת השד השני, שנראה הרבה פעמים נפול או מרוקן יותר מהשד המשוחזר, במיוחד כאשר השחזור נעשה בעזרת שתלים. ניתן להשוות את השד השני על ידי ניתוח הגדלה או הרמת חזה, אך כרגע לא מדובר בניתוח שקופות החולים מממנות, בניגוד לניתוח שחזור שד.

עוד מהבלוג של אתר אסתטיקה

תצוגה מקדימה

מתיחת בטן

לא חסרות נשים ששוקלות מתיחת בטן בערך אחת לשבוע, בכל פעם שהן עוברות ליד המראה עם תחתונים. אבל ההליך הכירורגי שנקרא בשם הזה לא ממש מיועד לכל אחת – בטח לא לנשים רזות או מלאות...

תגובות

פורסם לפני 9 years
תצוגה מקדימה

ניתוח אף - מדריך מקוצר למשתמשת

ניתוח אף הוא ניתוח חוצה מגדרים, גילאים ומעמדות. לפני שניים ושלושה עשורים, מי שעברה ניתוח אף נחשדה בהיותה משתפת פעולה עם אידיאל יופי לא הגיוני, אבל כיום את המשבצת הזו ממלאים ניתוחים...

תגובות

פורסם לפני 9 years

שלום עולם!

שלום, ברוכים הבאים לבלוגים של סלונה. שיהיה הרבה בהצלחה, ויש לנו גם כמה טיפים בעמוד הראשי של הבלוגים (הקישור הכי שמאלי בסרגל הניווט)....

תגובות

פורסם לפני 10 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה