הבלוג של ארז עמירן

מידות רעות

מעצב אופנה, מרצה ב"שנקר", מנחה ויועץ למעצבים, מאייר וכותב.

עדכונים:

פוסטים: 201

החל ממאי 2011

הקריירה האינסטגרמית שלהן לא כוללת תובנות חברתיות, שיח פוליטי, ואפילו לא צילומי שקיעות על רקע של ארכיטקטורה אורבנית. מדובר בסלפי, סלפי, סלפי, וקצת חיות מחמד. ועדיין, זה מספיק כדי להפוך אותן לשמות החמים בתעשיית האופנה.

01/09/2014

vogue-september-2014-model-cover

גיליון ספטמבר המתקרב של “ווג” בחר ללהק לשערו היוקרתי את ה”בנות הנכונות” של התקופה במקום את הסופר-מודלס  או המגה-סלבס הנצחיות שמעטרות בדרך כלל את השער הנכסף. באופן מסוים השער החדש הוא מודעת האבל הלא-רשמית המבכה את מותן של דוגמניות העל המסורתיות.

טוב, לפני שאנחנו מבררים איפה יושבים שבעה, יש לחדד –  הכוונה היא למותן התקשורתי, לא הפיזי, ועל סופו של “העידן הישן” הכריזה אנה וינטור, העורכת המיתולוגית של ווג, שבמותן ציוותה חיים לזן החדש של הדוגמניות – ה”אינסטה גירלס” – אושיות האינסטגרם,  אלה הבונות את המותג הקרוי על שמן דרך הרשתות החברתיות ומתחזקות מאות אלפי עוקבים  ברשת. העוקבים האנונימיים האלו, ולא סוכנויות הדוגמנים או עורכי הירחונים, הם אלה שמכתירים אותן למלכות עולם הזוהר.

הקריירה האינסטגרמית שלהן, שלא תטעו, לא כוללת תובנות חברתיות, שיח פוליטי, ואפילו לא צילומי שקיעות על רקע של ארכיטקטורה אורבנית. מדובר בסלפי, סלפי, סלפי, וקצת חיות מחמד. ועדיין, זה מספיק כדי להפוך אותן לשמות החמים בתעשיית האופנה.

אז מה ההבדל בינן לבין הסופר-מודלס המיתולוגיות? ובכן, לא הרבה. הן קצת מגוונות יותר מבחינה צבעונית, (זאת אומרת – פחות בלונדיניות) ועדיין – יפות מאוד, רזות מאוד, וצעירות להכאיב.

לכאורה, לא רק שקיימים היום ייצוגים רבים יותר של יופי, אלא גם האמצעים לחשיפתם הציבורית נרחבים יותר מבעבר – האינטרנט, הטלוויזיה, העיתונות הכתובה והפרסומות. מצד שני, הצורה שבה תעשיית היופי יוצרת מודלים מסוימים,  ומציגה אותם כ”כזה ראה וקדש”, הופכת את פוטנציאל הגיוון לשיבוט.

פס הייצור של תעשיית היופי לסוגיה הוא כמו מחית גרבר לתינוקות. לא משנה מה אתה מכניס לצנצנת, בסופו של דבר מתקבלת תמיד אותה עיסה קלת לעיסה. מדובר בשכפול של אידאל אחיד. אידאל שמתרכז בשילוש הקדוש של רזון, נעורים ופרסום. הבנות האלה הן “ברבי פלוס”. על בסיס היופי הבובתי, אנחנו בוחרים להצדיע לטוויסטים הקטנים – לזו יש גבות, ולהיא אף, ולשלישית רווח בשיניים… אבל סלקו את אלה וכו-לן נראות בדיוק אותו דבר. מחית גרבר לתינוקות, כבר אמרתי?

כרגיל, זו הכלכלה שמדברת. זה מאוד פוליטיקלי קורקט לתמוך בייצוגי יופי מגוונים, לרומם את החן שבשומן, האצילות שבקמטים ומה לא. אבל ברגע האמת, מול סכין המנתחים, מי החמצן בסופר-פארם או האטקינס העכשווי, אנחנו נכנעים לרצון המגוחך להיראות קצת כמו ה”זותי על השער”.

גם האינסטה-גירלס הן חלק מהמארג הכלכלי שצורך את אידאל היופי שלו לפי מרשם, כדי להמשיך לשמר את הפער בין המצוי לרצוי. הן אולי לא מורמות מעם כמו הקרופורדיות והאוונג’ליסטיות של העשורים הקודמים, אבל הנראות שלהן רחוקה באותה מידה מהממוצע המקובל.

הן “בת השכן” רק אם זו מתגוררת ב-בברלי הילס ומתניידת במרצדס קופה. העובדה שהן חולקות איתנו את אותה רשת חברתית הופכת אותן לנגישות-בכאילו. אנחנו “יודעים עליהן הכל” אבל רק את מה שהן רוצות לחשוף. אנחנו מקבלים תיעוד מלא של המסיבה בה הן השתכרו אתמול, אבל זו בדיוק המסיבה אליה לא הוזמנו, וגם לא נוזמן. אל תטעו, הן לא “אנחנו” יותר מג’ניפר לורנס שכיכבה על השער בספטמבר שעבר.

בהפלגה  ה-ווגית הזו, הים אולי שונה, אבל הדגים אותם דגים.

האינסטה- גירלס

dug- joan

dug-arizona

dug-carly

dug-kara

dug- andrea

 מלמעלה למטה – ג’ואן סמולס, אריזונה מיוז, קרלי קלוס, קארה דלוין, ואנדריאה דיאקונו

***

ולדף המקצועי שלי בפייסבוק - כאן. 

עוד מהבלוג של ארז עמירן

תצוגה מקדימה

מפוטר

ההחלטות הלא מושכלות שעשינו ב-אייטיז (וואי, אופנה, עולם הזוהר, מגניב!!) חוזרות עכשיו לבעוט לנו בתחת. אז זהו. אחרי 14 שנה בהם הייתי המעצב הראשי של FIX    וחשבתי שהעולם מורכב...

תגובות

פורסם לפני 7 years
תצוגה מקדימה

ה-רשימה. דברים שאת חייבת בארון (וכמה שלא)

אז הנה, בלי הקדמות, השמינייה שאי אפשר בלעדיה. לשנן, להפנים, לבצע. וכן, זה יהיה במבחן. חייבת בארון ג'ינס שווה – להשקיע!! אחד כזה טוב, של חברה מוכרת (לא, לא ביזל, לא ליגייס, ולא...

תצוגה מקדימה

המהפח

התכנית הכי מיותרת בארץ (נו, טוב, יחד עם "איט גרלס" הנלעגת שנותנת פייט ראוי ב'הוט') חוזרת לסיבוב נוסף. הפעם בניצוחה של יעל-בר-זוהר וכפילת אשת ראש הממשלה הלא היא סנדרה...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה