הבלוג של ארז עמירן

מידות רעות

מעצב אופנה, מרצה ב"שנקר", מנחה ויועץ למעצבים, מאייר וכותב.

עדכונים:

פוסטים: 201

החל ממאי 2011

ובאמת – כמה מגניב ומיוחד אתה יכול להיות כשלצידך יש עוד אלפי אנשים שנראים בדיוק כמוך, רוקדים לצלילי אותה מוזיקה, קוראים את אותם מגזינים וחושבים בדיוק את אותו דבר.

28/04/2012

(אפרת גוש. איור – ארז עמירן).

מי שלקח בעלות על ה- ”know what, know how”  בעשור האחרון הם ה-’היפסטרים’.

כך מכונים היום הצעירים האורבניים, ממעמד בינוני וגבוה המובחנים בטעמים, התנהגויות והעדפות “לא מיינסטרימיות”.

במילים אחרות – המא-גניבים.

המילה “היפי” מקורה בשפת ה”וולוף” האפריקנית ומשמעותה – “לפתוח לרווחה את העיניים”, ובהשאלה “להיות בעניינים”. משם היא נדדה לארצות הברית והפכה חלק מההגדרה של התרבות מעורבת הגזעים של עולם הג’ז.

ה-היפסטרים החדשים ניחנים מצד אחד ב-”עודף” – עודף מודעות עצמית, אירוניה, אופנתיות . ומצד שני ב-”חוסר” – חוסר ברגש אותנטי, באיפוק וב’אנדרסטייטמנט’.

בין העודפים והחוסרים הם מתנהלים בעולם בעיקר בתחושת מלאות עצמית מהסוג שמגניבה-את-עצמה.

בעיניהם, הם “הבונים החופשיים” המודרניים. כת סגורה המזהה את חבריה בלחיצת-יד סודית וחבריה מרגישים מורמים מעם.

הם יושבים בבתי הקפה הפרטיים שלהם, מטפחים תת-משקל אופנתי, מתלבשים כמו שהאייטיז עצמם היו מתביישים ללבוש באייטיז, ושונאים כל דבר שה-כולם אוהבים ואוהבים רק את מה שה-כולם שונאים.

הם מעריצים להקות אינדי שחוץ מאמא של המתופף ועוד שלושה אנשים, איש לא מכיר, ובזים, עמוקות, לכל מי שיש לו את ‘קולדפליי’ ב-איי פוד.

ל-היפסטר בויז יש משקפי קרן עם עדשות אפס , שיער פנים פרוע-מסודר, מכנסי צינור ותסרוקת, שבאין מילה אחרת, נכנה אותה “מורכבת”.

להיפסטר גירלס יש שמלות וינטג’ ובתי שחי לא מגולחים (מחאה?). הן מחליפות צבעי שיער בתכיפות שגורמת לקרקפת שלהן לדמם.

גם ה-’בויז’, גם ה-’גירלס’ סוגדים לצמד המילים – “גרום” ו- “חיוור”.

יש להם הרבה כסף (של-ההורים), והם מבזבזים חלק גדול ממנו על להראות כאילו אין להם.

הם שוכבים עם כולם ומדברים על זה עם כל השאר.

הם אנשי “אני ברשימה” של ה-מועדון.

יש להם מונופול על כל מה שעכשווי והיפ ובאזזז וכל מילה אחרת שמבקשת לתאר את מה שנכון ל-כרגע.

הם לובשים חולצות טי ממשי, מודפסות בציטוטים מסרטים שרק הם ראו, חובשים כובעים מופרכים, מנומרים קעקועי כוכבים, והכי אכפת להם שידעו שלא אכפת להם.

הם צופים ב”אחת שיודעת” בטלוויזיה (אבל מתוך מודעות אירונית, ברוררר) ומעדכנים את הסטטוס שלהם בפייסבוק כל חמש דקות (ואז מודיעים בטוויטר שהם שינו את הסטטוס שלהם בפייסבוק).

כשהם גומרים עם הפייסבוק והטוויטר, הם מתפנים ללעוג לאנשים ש”אין להם חיים”.

והם כולם-מיוחדג’ים-אותו-דבר.

מה שמצחיק הוא שמה שהתחיל כאידיאולוגיה אופנתית ומגניבה על-באמת, אנטי-תאגידית ועצמאית, הפך תוך שנים מספר לבדיחה שמשכפלת את עצמה לדעת.

ובאמת – כמה מגניב ומיוחד אתה יכול להיות כשלצידך יש עוד אלפי אנשים שנראים בדיוק כמוך, רוקדים לצלילי אותה מוזיקה, קוראים את אותם מגזינים וחושבים בדיוק את אותו דבר.

כי ה-היפסטרים מתרבים כמו להקה של ארנבות מיוחמות ו-”לחיצת היד הסודית” שלהם היא סודית כמו השאלה למה נפרדו ריטה ורמי (כולם יודעים, לא?)

אין דבר פתטי יותר מלהסתובב עם הביוגרפיה של צ’ה גווארה בכיס המעיל (וינטג’, בטח ש-וינטג’) ובאותה עת להיות מנוי על הקטלוג החודשי של “מה חדש בקולקציה של קלווין קליין”.

במונחים האלה, ה-היפסטרים, עברו מזמן אל הצד השני של רחוב פאתט.

ברמה הייצוגית, המיוחדג’ים לא מורשים לחבב שום דבר שמעיד על עצמו כ-made in Israel .

אבל בסתר הם הולכים לכל ההופעות של אמילי קרפל ואפרת גוש, שהן האייקוניות הסודיות-למחצה של כל אלה שחושבים שהסניף הדיזינגופי של “אמריקן אפרל” הוא בית המקדש השלישי.

אפרת גוש אוחזת באמת במראה הנכון. היא האיט-גרל הישראלית – רזה וחיוורת, וכל השמלות בעלות העבר המפוקפק מתיישבות עליה כמו שצריך.

אבל המדרכות התל-אביביות מוצפות במאות אפרת-לוק-א-לייק  שניזונות מהצורך להיות ‘קול’ בכל מחיר.

המאמץ המופרז הזה גורם להן להזיע, פלגים פלגים של זיעה (ולא רק באוגוסט), ולהזיע, כידוע, זה הכי-לא-”קול” שאפשר.

עוד מהבלוג של ארז עמירן

תצוגה מקדימה

מפוטר

ההחלטות הלא מושכלות שעשינו ב-אייטיז (וואי, אופנה, עולם הזוהר, מגניב!!) חוזרות עכשיו לבעוט לנו בתחת. אז זהו. אחרי 14 שנה בהם הייתי המעצב הראשי של FIX    וחשבתי שהעולם מורכב...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

ה-רשימה. דברים שאת חייבת בארון (וכמה שלא)

אז הנה, בלי הקדמות, השמינייה שאי אפשר בלעדיה. לשנן, להפנים, לבצע. וכן, זה יהיה במבחן. חייבת בארון ג'ינס שווה – להשקיע!! אחד כזה טוב, של חברה מוכרת (לא, לא ביזל, לא ליגייס, ולא...

תצוגה מקדימה

המהפח

התכנית הכי מיותרת בארץ (נו, טוב, יחד עם "איט גרלס" הנלעגת שנותנת פייט ראוי ב'הוט') חוזרת לסיבוב נוסף. הפעם בניצוחה של יעל-בר-זוהר וכפילת אשת ראש הממשלה הלא היא סנדרה...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה