הבלוג של ארז עמירן

מידות רעות

מעצב אופנה, מרצה ב"שנקר", מנחה ויועץ למעצבים, מאייר וכותב.

עדכונים:

פוסטים: 201

החל ממאי 2011

לא מתאים לכם, אל תקנו. אבל צאו מכיסם של המוכרים, ובעיקר תפסיקו להתבכיין ותתחילו לייצר את האלטרנטיבות הרצויות לכם, בעצמכם – בשולי מלחמת ה-קסטרו נגד מידה 42.

05/08/2015

מכירים את התגובה הגברית-הישראלית המקובלת להתמודדות עם דחייה?  ”יאללה, לכי, מכוערת, מי בכלל רצה אותך??” איכשהו, רוב התגובות לסאגה המעייפת של קסטרו נגד מידה 42,  נשמעים כמו וארייציות על המשפט הזה בדיוק – “תחנקו עם המידות המוגבלות שלכם, הבגדים שלכם ממילא מכוערים…” – אז ראשית, זה לא נכון, ושנית התגובה הנעלבת-מפונקת הזו היא, מבחינתי, הסיפור האמיתי.

למי שבמקרה בילה את הימים האחרונים בפלנטה אחרת (ממוזגת יותר, אני מקווה) הנה תקציר האירועים –  המייסדות של עמוד הפייסבוק אין לי מה ללבוש- מלכוד 42   – מאיה בנבנישתי ונועה בן סעדיה נפגשו עם מנכ”לית ‘קסטרו’ אתי רוטר כדי לדון בענייני מידות (טובות ורעות). המפגש הזה לא עלה יפה. הבנות נעלבו המנכ”לית הרגישה מותקפת. תובנות המפגש הועלו לדף הפייסבוק ברשומה נסערת וחמוצה מעלבון. לטענתן, אתי רוטר קראה להן “שמנות ומכוערות” (לא באמת, רק בלב, שלהן) ושלחה אותן לחפש פתרונות לבישים ברשתות אחרות. בשורה התחתונה (והלא באמת מפתיעה) ’קסטרו’ ימשיכו, כנראה, לייצר בגדים לנערות רזות.

אז, מצד אחד – ברור, עולם האופנה מתעלם מנשים מלאות. בדרך כלל הוא מציע להן לבחור בין אוהלים מחד, לבין סקיני-לוויתנים מאידך. וזהו. כבוד גדול לא עושה האופנה למי שלא מצייתת לסטנדרטים של “הרזון הנכון” ועל-הדרך היא גם יוצרת זהות מעוותת בין “שמנה” ל”מכוערת”.

מצד שני -  ’קסטרו’ היא לא גוף ממשלתי וגם לא עמותה שחרתה על דגלה את ביטול עבדות הרזון. היא עסק כלכלי שרוצה להרוויח. ואם הם החליטו שמתאים להם להפוך לרשת נישה שמכוונת לנערות דקות, במקום ל”הלבשה לכל” ?– זכותם המלאה. ? הם לא אמורים לספק דין וחשבון מתנצל לאף אישה, באף מידה.

אתי רוטר פנתה אל מייסדות עמוד הפייסבוק מיוזמתה, כדי “לקדם הבנות חדשות”. אני לא חושב (תקנו אותי אם אני טועה) שההזמנה הגיעה עם התחייבות ייצור כאלה ואחרות. כמו בכל פגישה עיוורת,  לפעמים זה מוביל ל”הפלי אוור אפטר” לרוב זה נגמר שם, עם כוס קפה פושרת וידיעה ברורה ש-זה לא זה. אנחנו לא עושים שיימינג פייסבוק רב משתתפים אחרי כל דייט שלא צלח.

מדובר בהחלטות עסקיות. אנחנו יכולים להתרעם, אנחנו יכולים גם להחרים באופן אישי, אבל שיטת ה”יורים ובוכים” מיותרת. וגם חצופה.

איך פתאום נראה לנו ממש בסדר להידחס אל תוך ארנקו של הזולת ולספור לו את הכסף?  במסגרת אותה שיטה מאחלת טל גלבוע (הטבעונית-הלוחמת-בדרכים מ”האח הגדול”) לשרי אנסקי שתפשוט את הרגל. כי מיזם האוכל החדש שלה נופל מהסטנדרטים שהציבה לו היא, טל גלבוע.

ממש לא אכפת לי אם רשת אופנה מחזיקה במצאי שלה מידה זו או אחרת, וגם לא באתי לנקום את עלבון המכנסיים מחנויות שמוכרות רק שמלות (למשל). כי הבעיה העיקרית, לטעמי, בכל הסיפור הזה (ובסיפוריו התאומים) היא ההתבכיינות האוטומטית ותרבות ה”מגיע לי”.

אז ככה – יש היצע גדול ומכובד של בגדים בארץ לכ-ו-ל-ם. אתם יכולים ללקט מחנויות המעצבים הישראליים (יאללה, תעשו טובה, קשה להם) וממדפי הפלא של הרשתות הזרות, ומהחנויות הנישתיות, ומאלה המתמחות, ומהחנויות האינטרנטיות, וגם מהרשתות כחול-לבן שמלבישות את גל-גדות-אבל-לא-רק. בקיצור – המצאי קיים, הגיוון גם, רק צריך לקחת אחריות. אישית.

לא טוב לכם ב’רנואר’, תחצו את המדרכה ל’קסטרו’. צפוף לכם שם (בבגדים), אז ב’זארה’ פועל אותו מזגן. ואם אתם חושבים שטווח המידות של ‘ברשקה’ מעודד אנורקסיה, דברו עם הילדים שלכם על תזונה נכונה. והדירו את רגליכם ממקומות שאתם מרגישים בהם לא נוח – כמה פשוט!

בסופו של יום – לא מתאים לכם, אל תקנו. אבל צאו מכיסם של המוכרים, ובעיקר תפסיקו להתבכיין ותתחילו לייצר את האלטרנטיבות הרצויות לכם, בעצמכם (והופ. בלי שהתכוונתי, יצא לי פוסט פוליטי…)

castro

עוד מהבלוג של ארז עמירן

תצוגה מקדימה

מפוטר

ההחלטות הלא מושכלות שעשינו ב-אייטיז (וואי, אופנה, עולם הזוהר, מגניב!!) חוזרות עכשיו לבעוט לנו בתחת. אז זהו. אחרי 14 שנה בהם הייתי המעצב הראשי של FIX    וחשבתי שהעולם מורכב...

תגובות

פורסם לפני 7 years
תצוגה מקדימה

ה-רשימה. דברים שאת חייבת בארון (וכמה שלא)

אז הנה, בלי הקדמות, השמינייה שאי אפשר בלעדיה. לשנן, להפנים, לבצע. וכן, זה יהיה במבחן. חייבת בארון ג'ינס שווה – להשקיע!! אחד כזה טוב, של חברה מוכרת (לא, לא ביזל, לא ליגייס, ולא...

תצוגה מקדימה

המהפח

התכנית הכי מיותרת בארץ (נו, טוב, יחד עם "איט גרלס" הנלעגת שנותנת פייט ראוי ב'הוט') חוזרת לסיבוב נוסף. הפעם בניצוחה של יעל-בר-זוהר וכפילת אשת ראש הממשלה הלא היא סנדרה...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה